W jakiej sytuacji zdecydować się na sprzedaż faktur?

Faktoring
Dodane: 29 września 2021

Niemal każdego roku możemy zaobserwować wzrost popularności faktoringu wśród przedsiębiorców, a przede wszystkim wzrost wartości sfinansowanych faktur. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy inny rodzaj przedsiębiorstwa, faktoring stanowi nierozwikłaną dotąd tajemnicę.

Choć większość przedsiębiorców wie, że w gruncie rzeczy faktoring polega na sprzedaży faktur, nie zawsze łatwo jest odpowiedzieć sobie na pytanie postawione w tytule (oraz kilka innych): w jakiej sytuacji zdecydować się na sprzedaż faktur? Kiedy to się opłaca? W jaki sposób moja firma może na tym zyskać? Jak wpłynie to na bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

 

Spis treści:

 

Faktoring w skrócie

Faktoring jest rodzajem usługi finansowej, w ramach której przedsiębiorca może zdecydować się na sprzedaż faktur, które wcześniej wystawił swoim kontrahentom. Faktury te skupują firmy faktoringowe oraz banki prowadzące tego rodzaju działalność. W umowie faktoringowej podmiot dokonujący zakupu faktury nazywamy faktorem, zaś firmę sprzedającą je – faktorantem.

Faktorant dzięki skorzystaniu z usługi faktoringu otrzymuje środki, na których spłatę oczekiwał, niemal od razu, z kolei faktor zarabia na prowizji i innych opłatach związanych z obsługą faktoringu.

Warto wspomnieć, że zawarcie umowy faktoringu pomiędzy faktorantem a faktorem nie zmienia de facto sytuacji kontrahenta tego pierwszego – nadal będzie zobowiązany do spłaty należności w terminie oraz w tej samej kwocie, zmienia się jedynie numer konta, na który prześle pieniądze.

 

Co przedsiębiorca zyskuje dzięki faktoringowi?

Podstawową zaletą płynącą z faktoringu dla przedsiębiorców jest możliwość otrzymania pieniędzy od razu – zamiast czekać 30 czy 60 dni na spłatę należności, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może otrzymać pieniądze już tego samego dnia.

Zyskanie na czasie pociąga za sobą także inne pozytywne efekty – płynność finansowa przedsiębiorstwa zwiększa się, a przedsiębiorca zyskuje środki, które może wykorzystać, aby pokryć bieżące koszty prowadzenia firmy.

Co więcej, faktoring nie zwiększa zadłużenia firmy, co oznacza, że nie koliduje z jej planami kredytowymi. To również bardzo dobra wiadomość dla tych spośród przedsiębiorców, którzy już posiadają pewne zobowiązania, a aktualne koszty działalności gospodarczej nie pozwalają im na zaciągnięcie kolejnego kredytu w banku.

Faktoring to wygodna, bezpieczna i opłacalna alternatywa, która ponadto dostępna jest niemal dla każdej działalności gospodarczej – nawet takiej, która pojawiła się na rynku kilka tygodni temu.

 
Sprawdź także!
Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja
Faktoring jawny a cichy

 

Kiedy warto zdecydować się na sprzedaż faktur?

Istnieje wiele sytuacji, w których skorzystanie z faktoringu może się okazać dla przedsiębiorstwa opłacalne – opiszemy kilka z nich na przykładach.

Gdy terminy płatności za faktury są odległe

Czasem przedsiębiorcy są niejako zachęcani do wystawiania faktur z długim terminem płatności przez sytuację panującą w branży. Proponowanie kontrahentom dłuższego czasu na spłatę zobowiązań jest elementem zwiększającym atrakcyjność oferty i może okazać się kluczowe w walce o klienta.

Przykład:


Pan Teodor prowadzi skład materiałów budowlanych – z jego usług korzystają firmy remontowo-budowlane, których finanse w dużej mierze uzależnione są od klientów końcowych, dostępności materiałów, a czasem nawet warunków pogodowych. W związku z tym wymagają od pana Teodora faktur z co najmniej 60-dniowym terminem płatności.

Konkurencja na rynku jest duża, w związku z czym Pan Teodor nie ma większego wyboru i wystawia faktury zgodnie z praktyką w branży. Gdy jednak zaczęły pojawiać się pierwsze opóźnienia, zdecydował się zabezpieczyć finanse swojej firmy i skorzystać z faktoringu. Uruchomił stały limit faktoringowy w PragmaGO i finansuje faktury na bieżąco, dzięki czemu otrzymuje płatność za wystawioną fakturę automatycznie po zarejestrowaniu jej w Strefie Klienta.

 

Gdy firma potrzebuje środków na wypłaty

Do bieżących kosztów prowadzenia działalności należy – w przypadku zatrudniania pracowników w firmie – terminowe wypłacanie wynagrodzeń. Faktoring może zapewnić, że wydatki związane z wypłatami nie będą stanowiły większego problemu.

Przykład:


Pani Katarzyna w zeszłym roku postanowiła zainwestować pewną sumę pieniędzy w rozszerzenie działalności swojej firmy. Zatrudniła kilkoro pracowników, zakupiła potrzebny sprzęt i rozpoczęła świadczenie nowych usług. Interes kręci się jednak nieco wolniej, niż przypuszczała, a jednocześnie pani Katarzyna ma podstawy sądzić, że współpraca, którą właśnie nawiązała, popchnie wreszcie firmę na właściwe tory.

Przedsiębiorczyni zależy na utrzymaniu całego zespołu, jaki zatrudniła, ponieważ zżyła się z pracownikami i docenia ich wkład w rozwój firmy. W związku z tym zdecydowała się na faktoring. Faktury, na których spłatę oczekiwała, sprzedała firmie faktoringowej, a w zamian wypłaciła wynagrodzenia, uporządkowała kwestię składek ZUS, prowadzenia księgowości, a także uregulowała inne opłaty administracyjno-skarbowe.

 

Gdy bank odmawia kredytowania

Jeżeli firma inwestuje, nabywa nowy sprzęt czy środki transportu, najprawdopodobniej korzysta w tym celu z kredytów inwestycyjnych lub leasingu. Te pierwsze nie tylko obciążają budżet firmy, ale także stanowią o jej zadłużeniu, w związku z czym, gdy zachodzi potrzeba pozyskania finansowania na inne cele, trudno będzie liczyć na pomoc ze strony banku.

Bank może odmówić kredytowania nie tylko z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej (choć to główna przyczyna odmownych decyzji kredytowych), ale także z uwagi na staż firmy. Część banków nie udziela kredytów firmom działającym krócej niż 12 miesięcy, większość jednak wymaga, żeby pomiędzy założeniem działalności gospodarczej a momentem składania wniosku kredytowego upłynęły minimum 24 miesiące.

Przykład:


Pan Jędrzej prowadzi firmę transportową. Posiada kredyt na firmę oraz kilka samochodów w leasingu finansowym. Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa Pana Jędrzeja jest stabilna – spłaca raty kredytu oraz leasingu w terminie, wynagrodzenia trafiają do pracowników na czas, a klienci cenią sobie współpracę z nim.

Pan Jędrzej część floty samochodowej parkuje w garażach znajdujących się w siedzibie firmy, jednak kilka samochodów parkuje na prywatnej działce, tuż obok domu przedsiębiorcy. Gdy nadarza się okazja zakupu garaży mieszczących się tuż obok siedziby firmy, pan Jędrzej ma zamiar z niej skorzystać, jednak wie, że bank nie udzieli mu kredytu z powodu zobowiązań, które już posiada.

Istnieje jednak wyjście z tej sytuacji. Pan Jędrzej sprzedaje kilkanaście faktur, na których spłatę oczekuje. Otrzymuje pieniądze od faktora i kupuje garaże. Dzięki temu w dłuższej perspektywie sporo zaoszczędzi – nie tylko na przejazdach pracowników pomiędzy jego działką a siedzibą firmy, ale także zachowa samochody w lepszym stanie, ponieważ od tej pory będą bezpiecznie garażowane.

 
Dowiedz się więcej na temat różnic między faktoringiem a kredytem.
 

Gdy przedsiębiorca chce wygenerować koszt uzyskania przychodu

Chociaż korzystanie z faktoringu jedynie po to, by wygenerować koszty prowadzenia działalności to nie najlepszy pomysł, warto mieć na uwadze, że opłaty związane z usługą faktoringu (także opłaty za obsługę czy utrzymanie limitu) stanowią koszt uzyskania przychodu i jako takie zmniejszają podatek dochodowy firmy.

To kolejny z wielu powodów, by skorzystać z faktoringu, a tym samym zadbać o płynność finansową firmy i odzyskać dostęp do zamrożonych środków.

 
 
Czytaj także:
Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową
Ubezpieczenie należności faktoringowych
Funkcje i istota faktoringu

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Limit faktoringowy – co to jest i na co zwracać uwagę

Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową

Limit faktoringowy to kryterium przyznawania finansowania dla firm. Podstawowe pojęcia, które warto znać to limit globalny, sublimity i limit koncentracji. Dowiedz się o nich więcej.

Czytaj więcej
Odsetki, procenty i prowizja – koszt faktoringu bez tajemnic

Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja

Wydaje Ci się, że koszty faktoringu są wysokie i złożone? Poznaj podstawowy koszt faktoringu oraz możliwe dodatkowe opłaty.

Czytaj więcej
Finansowanie dłużne

Czym jest finansowanie dłużne?

Co to jest finansowanie dłużne? Jaki jest koszt takiego rodzaju finansowania przedsiębiorstwa? Dowiedz się więcej.

Czytaj więcej