W jakiej sytuacji zdecydować się na sprzedaż faktur?

Rozwiązania finansowe dla firm
Dodane: 29 września 2021

Niemal każdego roku możemy zaobserwować wzrost popularności faktoringu wśród przedsiębiorców, a przede wszystkim wzrost wartości sfinansowanych faktur. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy inny rodzaj przedsiębiorstwa, faktoring stanowi nierozwikłaną dotąd tajemnicę.

 

 

Faktoring w skrócie

Faktoring jest rodzajem usługi finansowej, w ramach której przedsiębiorca może zdecydować się na sprzedaż faktur, które wcześniej wystawił swoim kontrahentom. Faktury te skupują firmy faktoringowe oraz banki prowadzące tego rodzaju działalność. W umowie faktoringowej podmiot dokonujący zakupu faktury nazywamy faktorem, zaś firmę sprzedającą je – faktorantem.

Faktorant dzięki skorzystaniu z usługi faktoringu otrzymuje środki, na których spłatę oczekiwał, niemal od razu, z kolei faktor zarabia na prowizji i innych opłatach związanych z obsługą faktoringu.

Warto wspomnieć, że zawarcie umowy faktoringu pomiędzy faktorantem a faktorem nie zmienia de facto sytuacji kontrahenta tego pierwszego – nadal będzie zobowiązany do spłaty należności w terminie oraz w tej samej kwocie, zmienia się jedynie numer konta, na który prześle pieniądze.

 

Co przedsiębiorca zyskuje dzięki faktoringowi?

Podstawową zaletą płynącą z faktoringu dla przedsiębiorców jest możliwość otrzymania pieniędzy od razu – zamiast czekać 30 czy 60 dni na spłatę należności, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może otrzymać pieniądze już tego samego dnia.

Zyskanie na czasie pociąga za sobą także inne pozytywne efekty – płynność finansowa przedsiębiorstwa zwiększa się, a przedsiębiorca zyskuje środki, które może wykorzystać, aby pokryć bieżące koszty prowadzenia firmy.

Co więcej, faktoring nie zwiększa zadłużenia firmy, co oznacza, że nie koliduje z jej planami kredytowymi. To również bardzo dobra wiadomość dla tych spośród przedsiębiorców, którzy już posiadają pewne zobowiązania, a aktualne koszty działalności gospodarczej nie pozwalają im na zaciągnięcie kolejnego kredytu w banku.

Faktoring to wygodna, bezpieczna i opłacalna alternatywa, która ponadto dostępna jest niemal dla każdej działalności gospodarczej – nawet takiej, która pojawiła się na rynku kilka tygodni temu.

 
Sprawdź także!
Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja
Faktoring jawny a cichy

 

Kiedy warto zdecydować się na sprzedaż faktur?

Istnieje wiele sytuacji, w których skorzystanie z faktoringu może się okazać dla przedsiębiorstwa opłacalne – opiszemy kilka z nich na przykładach.

Gdy terminy płatności za faktury są odległe

Czasem przedsiębiorcy są niejako zachęcani do wystawiania faktur z długim terminem płatności przez sytuację panującą w branży. Proponowanie kontrahentom dłuższego czasu na spłatę zobowiązań jest elementem zwiększającym atrakcyjność oferty i może okazać się kluczowe w walce o klienta.

Przykład:


Pan Teodor prowadzi skład materiałów budowlanych – z jego usług korzystają firmy remontowo-budowlane, których finanse w dużej mierze uzależnione są od klientów końcowych, dostępności materiałów, a czasem nawet warunków pogodowych. W związku z tym wymagają od pana Teodora faktur z co najmniej 60-dniowym terminem płatności.

Konkurencja na rynku jest duża, w związku z czym Pan Teodor nie ma większego wyboru i wystawia faktury zgodnie z praktyką w branży. Gdy jednak zaczęły pojawiać się pierwsze opóźnienia, zdecydował się zabezpieczyć finanse swojej firmy i skorzystać z faktoringu dla firm budowlanych. Uruchomił stały limit faktoringowy w PragmaGO i finansuje faktury na bieżąco, dzięki czemu otrzymuje płatność za wystawioną fakturę automatycznie po zarejestrowaniu jej w Strefie Klienta.

Gdy firma potrzebuje środków na wypłaty

Do bieżących kosztów prowadzenia działalności należy – w przypadku zatrudniania pracowników w firmie – terminowe wypłacanie wynagrodzeń. Faktoring może zapewnić, że wydatki związane z wypłatami nie będą stanowiły większego problemu.

Przykład:


Pani Katarzyna w zeszłym roku postanowiła zainwestować pewną sumę pieniędzy w rozszerzenie działalności swojej firmy. Zatrudniła kilkoro pracowników, zakupiła potrzebny sprzęt i rozpoczęła świadczenie nowych usług. Interes kręci się jednak nieco wolniej, niż przypuszczała, a jednocześnie pani Katarzyna ma podstawy sądzić, że współpraca, którą właśnie nawiązała, popchnie wreszcie firmę na właściwe tory.

Przedsiębiorczyni zależy na utrzymaniu całego zespołu, jaki zatrudniła, ponieważ zżyła się z pracownikami i docenia ich wkład w rozwój firmy. W związku z tym zdecydowała się na faktoring online. Faktury, na których spłatę oczekiwała, sprzedała firmie faktoringowej, a w zamian wypłaciła wynagrodzenia, uporządkowała kwestię składek ZUS, prowadzenia księgowości, a także uregulowała inne opłaty administracyjno-skarbowe.

Gdy bank odmawia kredytowania

Jeżeli firma inwestuje, nabywa nowy sprzęt czy środki transportu, najprawdopodobniej korzysta w tym celu z kredytów inwestycyjnych lub leasingu. Te pierwsze nie tylko obciążają budżet firmy, ale także stanowią o jej zadłużeniu, w związku z czym, gdy zachodzi potrzeba pozyskania finansowania na inne cele, trudno będzie liczyć na pomoc ze strony banku.

Bank może odmówić kredytowania nie tylko z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej (choć to główna przyczyna odmownych decyzji kredytowych), ale także z uwagi na staż firmy. Część banków nie udziela kredytów firmom działającym krócej niż 12 miesięcy, większość jednak wymaga, żeby pomiędzy założeniem działalności gospodarczej a momentem składania wniosku kredytowego upłynęły minimum 24 miesiące.

Przykład:


Pan Jędrzej prowadzi firmę transportową. Posiada kredyt na firmę oraz kilka samochodów w leasingu finansowym. Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa Pana Jędrzeja jest stabilna – spłaca raty kredytu oraz leasingu w terminie, wynagrodzenia trafiają do pracowników na czas, a klienci cenią sobie współpracę z nim.

Pan Jędrzej część floty samochodowej parkuje w garażach znajdujących się w siedzibie firmy, jednak kilka samochodów parkuje na prywatnej działce, tuż obok domu przedsiębiorcy. Gdy nadarza się okazja zakupu garaży mieszczących się tuż obok siedziby firmy, pan Jędrzej ma zamiar z niej skorzystać, jednak wie, że bank nie udzieli mu kredytu z powodu zobowiązań, które już posiada.

Istnieje jednak wyjście z tej sytuacji. Pan Jędrzej wybiera faktoring dla firm transportowych i sprzedaje kilkanaście faktur, na których spłatę oczekuje. Otrzymuje pieniądze od faktora i kupuje garaże. Dzięki temu w dłuższej perspektywie sporo zaoszczędzi – nie tylko na przejazdach pracowników pomiędzy jego działką a siedzibą firmy, ale także zachowa samochody w lepszym stanie, ponieważ od tej pory będą bezpiecznie garażowane.

Dowiedz się więcej na temat różnic między faktoringiem a kredytem.

Gdy przedsiębiorca chce wygenerować koszt uzyskania przychodu

Chociaż korzystanie z faktoringu jedynie po to, by wygenerować koszty prowadzenia działalności to nie najlepszy pomysł, warto mieć na uwadze, że opłaty związane z usługą faktoringu (także opłaty za obsługę czy utrzymanie limitu) stanowią koszt uzyskania przychodu i jako takie zmniejszają podatek dochodowy firmy.

To kolejny z wielu powodów, by skorzystać z faktoringu, a tym samym zadbać o płynność finansową firmy i odzyskać dostęp do zamrożonych środków.

Faktoring na miarę Twoich potrzeb
 
 
Czytaj także:
Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową
Ubezpieczenie należności faktoringowych
Funkcje i istota faktoringu

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej
Definicja i rodzaje faktoringu. Wady i zalety usługi faktoringu.

Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Faktoring to usługa, która może pomóc poprawić płynność finansową Twojej firmy. Poznaj rodzaje faktoringu oraz dowiedz się, jakie wady i zalety posiada tego typu rozwiązanie.

Czytaj więcej