Scoring kredytowy – co to jest?

Rozwój biznesu
Dodane: 03 lutego 2021

Każda chęć zaciągnięcia kredytu – nieważne czy przez konsumenta, czy firmę, wiąże się z tym, że instytucja mająca go udzielić musi dokonać rzetelnej oceny, oszacować ryzyko, jakie podejmuje, powierzając potencjalnemu kredytobiorcy swoje środki finansowe. Proces oceniania to scoring kredytowy.

 

 

Scoring kredytowy – czysta matematyka

Scoring kredytowy to kolejne, po weryfikacji zdolności kredytowej oraz historii kredytowej, narzędzie, z którego może skorzystać bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu klientowi. Wynik scoringu wyrażony w punktach pokazuje, jak duże jest prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania w kolejnych 12 miesiącach – im wyższa punktacja, tym większe szanse na otrzymanie środków od banku.

Jak oblicza się scoring kredytowy?

Aby oszacować ryzyko, banki analizują sytuację, w której znajduje się przyszły kredytobiorca, a następnie porównują ją ze swoimi klientami, którzy spłacają lub zdążyli już spłacić zobowiązania. Profil klienta poddawany ocenie przez kredytodawcę powinien więc w jak największym stopniu pokrywać się z informacjami, które bank zgromadził na temat tych klientów, którzy nie mieli problemów ze spłatą kredytów.

 

Co wpływa na scoring kredytowy?

Osoby, które chcą zaciągnąć zobowiązanie kredytowe, często padają ofiarą mylnego przekonania, że „czysta” historia kredytowa lub terminowe spłacanie zobowiązań wystarczą, by uzyskać pożądaną kwotę z banku. W rzeczywistości instytucje finansowe weryfikują wiele innych elementów.

Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu z pewnością sprawdzi wiek potencjalnego klienta, podobnie jak jego stan cywilny, liczebność osób w gospodarstwie domowym oraz to, ile ma osób na utrzymaniu. Istotne może być nawet to, w jakim województwie czy regionie mieszka osoba ubiegająca się o kredyt.

W dalszej kolejności prześwietli wykształcenie badanego, sprawdzi wykonywany zawód (a nawet pracodawcę) i na tej podstawie oceni stabilność zatrudnienia.

Znaczenie dla rezultatu scoringu kredytowego może mieć także to, czy kredytobiorca posiada ubezpieczenie na życie, jaki jest jego stan rachunków w banku oraz czy i w jaki sposób korzysta z kart płatniczych i/lub kredytowych, bądź limitu na koncie.

Krokiem oczywistym jest także sprawdzenie wszystkich posiadanych zobowiązań (w tym pożyczek, pozostałych kredytów, leasingów, a nawet obowiązków alimentacyjnych). Bank może się także zainteresować statusem mieszkaniowym klienta, a jeżeli prowadzi on na co dzień rachunek w innym banku, kredytodawca może poprosić o referencje bankowe.

 
 
Sprawdź także!
BIK a BIG – czym się różnią
Pozabankowe pożyczki i kredyty dla firm<  

Ocena punktowa w BIK

Biuro Informacji Kredytowej to jedna z instytucji, które gromadzą informacje o osobach i firmach posiadających zobowiązania kredytowe. Ocena punktowa prowadzona przez BIK może być wykorzystywana przez kredytodawców w procesie weryfikacji potencjalnych klientów – wystarczy, że skorzystają z raportu BIK wygenerowanego dla danej osoby lub

Ważne!


Nie tylko banki mogą sprawdzać naszą historię kredytową i ocenę punktową w BIK. Dlatego przed rozpoczęciem starań o uzyskanie kredytu, warto więc samodzielnie zweryfikować swój potencjał kredytowy.

Jak sprawdzić swój scoring w BIK?

W tym celu należy odwiedzić stronę Biura Informacji Kredytowej i pobrać Raport BIK (dla klientów indywidualnych) lub Raport BIK Moja Firma (dla klientów biznesowych). Pojedyncze wygenerowanie raportu kosztuje 39 zł, niezależnie od wybranej opcji. W przygotowanym dokumencie znajdziesz nie tylko informacje o Twojej historii kredytowej, bieżących oraz przeszłych zobowiązaniach, ale także poznasz swój scoring kredytowy (będzie on wyrażony liczbą z zakresu 1 – 100).

Ważne!


Jeżeli nigdy wcześniej nie spłacałeś zobowiązań kredytowych, w Twoim raporcie BIK zabraknie informacji o scoringu, ponieważ Biuro Informacji Kredytowej nie będzie posiadało wystarczających danych do dokonania oceny.
 

Scoring bankowy

Ostateczna ocena, jaką bank wystawi osobie lub przedsiębiorstwu, które wnioskuje o kredyt, dokonywana na podstawie przyjętych metod i wykonanych analiz nosi nazwę scoringu bankowego. Kredytodawca w celu uzyskania jak największej ilości informacji może posłużyć różnymi wskaźnikami, których przykładem jest szeroko opisywany wcześniej scoring kredytowy. Jakimi jeszcze narzędziami dysponują banki?

Ważne!


Banki nie korzystają ze zunifikowanego systemu oceny klientów. Może się okazać, że dla jednego kredytodawcy większe znaczenie będzie miała terminowość przeszłych zobowiązań, a dla innego praca w cenionej branży (np. programistycznej).
 

Scoring kredytowy i co dalej?

Mając w planach wzięcie większego kredytu, pilnujemy by nasze działania nie zepsuły nam scoringu – spłacamy terminowo wszystkie zobowiązania, nie przesadzamy z ilością pożyczek i mniejszych kredytów. Wreszcie decydujemy się sprawdzić scoring (na przykład w BIK) i…

Wariant 1

…uzyskujemy wysoką ocenę. Czy teraz możemy już składać wniosek i czekać na pieniądze? Sprawa nie jest tak prosta. Oczywiście wysoka wartość scoringu wskazuje, że moment jest odpowiedni i z pewnością nie należy niepotrzebnie odkładać momentu złożenia wniosku. Niewykluczone jednak, że mimo uzyskanego wyniku nie otrzymamy kredytu – banki często mocno windują wymagania, jeżeli staramy się o kredyt opiewający na bardzo wysoką kwotę (na przykład, gdy chcemy zbudować wymarzony dom).

Wariant 2

…nasza ocena jest bardzo niska. Czy to oznacza, że nasze plany kredytowe właśnie legły w gruzach? W większości przypadków tak, choć nie jest to żelazna reguła. Warto jednak przeanalizować naszą historię kredytową – niejednokrotnie wystarczy kilkukrotne niedopilnowanie terminów, by pozbawić się możliwości kredytowania na jakiś czas. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie scoringu przed rozpoczęciem starań o kredyt.

 

Co zrobić, gdy wniosek został odrzucony?

W takiej sytuacji nie zawsze musimy porzucać plany – najpierw napiszemy list do banku, w którym poprosimy o uzasadnienie odmowy. 

Jeśli po otrzymaniu odpowiedzi nie zgodzimy się z oceną, możemy złożyć odwołanie, które zaowocuje ponownym rozpatrzeniem wniosku – tym razem być może z korzyścią dla nas. Jeżeli jednak uznamy, że argumentacja banku jest właściwa, pozostaje nam podjąć próbę poprawy swojego scoringu kredytowego. Jak to zrobić? Oto kilka porad:

 
 
Czytaj także:
 
Faktoring a kredyt – poznaj różnice
Kredyt obrotowy dla firm
Faktoring a leasing

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Podpis dokumentów podpisem elektronicznym

Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak go uzyskać?

Dzięki podpisowi kwalifikowanemu wiele dokumentów możesz podpisywać online. Dowiedz się więcej!

Czytaj więcej
Założenia ustawy o sygnalistach

Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy i kiedy wchodzi w życie?

Dyrektywa unijna nakazuje ochronę sygnalistów. Kim jest sygnalista?

Czytaj więcej
Zakaz cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności – na czym polega i kiedy jest możliwy?

Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje zakazu cesji i dlaczego warto dokładnie sprawdzać umowy handlowe.

Czytaj więcej