Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Ostatnie lata wykazały, że rynek usług finansowych nieustannie się rozrasta, a faktoring staje się jedną z najpopularniejszych usług, z których coraz chętniej korzystają przedsiębiorstwa. Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje? Który z nich wybrać i jak to zrobić? Na wszystkie te pytania odpowiedzi zajdziecie poniżej.
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się:


Schemat faktoringu

Rodzaje faktoringu w Polsce


Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – praktycznie wszystkie. Oferta faktoringowa banków skierowana jest zazwyczaj do dużych firm. Instytucje pozabankowe z kolei kierują swoją ofertą głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Aby móc skorzystać z faktoringu, firma musi się rozliczać ze swoimi kontrahentami bezgotówkowo i wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności. Jest to w zasadzie jedyny konieczny do spełnienia warunek.










Często zadawane pytania


Co to jest faktoring?

Faktoring to sprzedaż wierzytelności w zamian za gotówkę.

Jak wygląda proces faktoringu?

Przedsiębiorca (faktorant) dostarcza/sprzedaje produkt lub usługę swojemu odbiorcy oraz wystawia mu fakturę. Przedsiębiorca przesyła kopię dokumentu do faktora, który następnie przelewa gotówkę na konto faktorant. Odbiorca spłaca wierzytelność bezpośrednio na konto faktora.

Ile kosztuje faktoring?

O tym warto wiedzieć:


  • Rynek faktoringu w Polsce

    Rynek faktoringu w Polsce


    Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2016-2019. Sprawdź także, jak PragmaGO radzi sobie w czasie pandemii koronawirusa.
    Więcej
  • Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

    Faktoring – z regresem czy bez?


    Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.
    Więcej
  • Odsetki, procenty i prowizja – koszt faktoringu bez tajemnic

    Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja


    Wydaje Ci się, że koszty faktoringu są wysokie i złożone? Poznaj podstawowy koszt faktoringu oraz możliwe dodatkowe opłaty.
    Więcej

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy