Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową

Faktoring
Dodane: 25 sierpnia 2021

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać finansowanie dla swoich firm, przeczesują rynek usług finansowych w poszukiwaniu idealnej formy finansowania. Część z nich zatrzymuje się na kredycie bankowym, ale natrafia na trudności, takie jak długi czas oczekiwania na decyzję lub problemy z jego uzyskaniem, jeżeli firma jest zbyt młoda (część banków wymaga 12-miesięcznego stażu, inne nie udzielają kredytu firmom młodszym niż 2 lata).

W takiej sytuacji przedsiębiorcom nie pozostaje nic innego, jak szukać dalej. Jednym z najczęstszych wyborów – obok kredytu – jest faktoring. Istotnym elementem faktoringu, o którym należy pamiętać, jest limit faktoringowy. To on determinuje poziom finansowania, a także wpływa na pozostałe aspekty faktoringu.

 

 

Limit faktoringowy – co to jest?

Podobnie jak z samym faktoringiem, pod pojęciem limitu faktoringowego kryje się kilka terminów, które należy rozgraniczyć, by w pełni zrozumieć, czym jest limit faktoringowy. Poznaj rodzaje limitów faktoringowych!

Limit globalny

Jest to podstawowy parametr faktoringu, istotny przede wszystkim dla faktoranta, czyli firmy korzystającej z usługi faktoringu. Przyznany limit globalny wyznacza maksymalną kwotę, jaką faktorant może otrzymać od faktora. To łączna kwota, nie zależy więc ani od liczby odbiorców ani od liczby sfinansowanych faktur.

Limit koncentracji

Ten parametr wskazuje na to, jaki procent udziału maksymalnie mogą mieć faktury wystawione na jednego odbiorcę w łącznym saldzie należności. Faktor przyznaje taki limit w odniesieniu do stanu finansów konkretnego odbiorcy.

Jeżeli limit koncentracji dla jednego odbiorcy (firmy X) wynosi 15%, a łączna kwota faktur, które faktorant zgłosił do finansowania, wynosi 140 000 zł, oznacza to, że faktorant będzie mógł sfinansować faktury wystawione na firmę X w maksymalnej kwocie 21 000 zł (15% ze 140 000 zł). Przekroczenie limitu koncentracji może sprawić, że to przedsiębiorca będzie musiał dopłacić resztę potrzebnej kwoty.

Sublimit

Ten parametr nazywa się także limitem kontrahenta. Wskazuje on na maksymalną kwotę, jaką faktor może wypłacić, finansując faktury wystawiane na danego klienta. Sublimit ustalany jest indywidualnie dla każdego odbiorcy.

Zależności pomiędzy limitami

Limit globalny (inaczej limit faktoringowy) to maksymalna kwota łączna, jaką faktor może wypłacić faktorantowi. Wyjaśnijmy na przykładzie.

Przykład:


Firmie pana Aleksandra firma faktoringowa przyznała limit w wysokości 400 000 zł. Jednocześnie pan Aleksander zgłosił czterech kontrahentów do finansowania. Sublimity dla nich ustalono na poziomie: 40 000 zł, 120 000 zł oraz dwa razy po 150 000 zł. Jeśli więc w danym okresie rozliczeniowym łączna kwota faktur do sfinansowania przekroczy 400 000 zł, firma Pana Aleksandra otrzyma maksymalnie 400 000 zł mimo tego, że łączna kwota sublimitów wynosi 460 000 zł. Reszta kwoty pozostanie niesfinansowana. Trzeba zaznaczyć, ze wyższa wartość sublimitów pozwala na większą elastyczność w finansowaniu faktur, nie wpływa ona na limit globalny ani na koszty umowy.

 

Jak faktorzy ustalają wysokość limitu faktoringowego?

Firmy faktoringowe muszą wziąć pod uwagę kilka czynników podczas ustalania wysokości limitu faktoringowego. W tym celu analizują sytuację finansową faktoranta, a także jego kontrahentów. Na ostateczny rezultat wpływ ma przede wszystkim kondycja finansowa firmy, ale także dotychczas stosowane terminy płatności, wpisy w BIK, BIG i innych bazach danych.

Na ocenę wpływają także raporty z działalności handlowej, a także to, z jakimi podmiotami i kontrahentami współpracuje faktorant.

Podczas podpisywania umowy faktoringowej strony zgadzają się na ustalone limity faktoringowe. Nie oznacza to jednak, że są one nienaruszalne i obowiązują przez cały okres umowy.

Warunki umowy można negocjować, choć aby zwiększyć szanse na wprowadzenie korzystnych zmian, faktorant powinien dać firmie faktoringowej odpowiednie argumenty: spłacać faktury na czas oraz regularnie poprawiać sytuację finansową swojej firmy. Te dwa elementy sprawiają, że obie strony mogą przewidywać, że dalsza współpraca ułoży się korzystnie.

Weź faktoring w PragmaGO

 
Sprawdź także!
Funkcje faktoringu
Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja
Faktoring bankowy a pozabankowy

 

Jak dobrać wysokość limitu faktoringowego?

Wiemy już, że to firma faktoringowa ma ostatnie słowo w kwestii ustalenia wysokości limitu faktoringowego – to w końcu ich pieniądze będą finansowały przedsiębiorstwo wnioskującego. Nie oznacza to jednak, że należy przyjąć decyzję faktora, jaka by ona nie była.

Przeciwnie, już w momencie wypełniania wniosku dobrze mieć choć ogólny pogląd na to, jaki limit faktoringowy usatysfakcjonuje Twoje przedsiębiorstwo.

W faktoringu – podobnie jak w kredycie – nie zawsze więcej znaczy lepiej. Najlepiej dobrać idealnie zbalansowaną kwotę limitu, aby uniknąć kosztów (przy zbyt wysokim limicie) lub niedostatecznego finansowania (przy zbyt niskim). O czym warto pamiętać przy wnioskowaniu?

Sprawdź, jakie limity faktoringowe oferuje faktor

Jeżeli potrzebujesz finansowania na poziomie 1 500 000 złotych miesięcznie, a faktor oferuje niższe kwoty, nie zniechęcaj się. Dla przykładu: PragmaGO standardowo w procesie faktoringu online oferuje limit globalny w wysokości do 1 000 000 zł. Nie oznacza to jednak, że nie masz szans na uzyskanie większej kwoty. We wniosku wskaż maksymalną kwotę, czyli 1 milion złotych, a kiedy doradca się z Tobą skontaktuje, poinformuj go, że Twoje potrzeby są większe. Pamiętaj także, że o finansowanie mogą się ubiegać startupy oraz małe firmy z dużo mniejszym zapotrzebowaniem.

Ustal kwotę potrzebnego finansowania

Wyznacz także dwa inne pułapy: minimalną oraz maksymalną kwotę finansowania, jaka jest akceptowalna dla Twojej firmy. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę stosowane terminy płatności – to one w dużej mierze wpływają na to, jaki limit faktoringowy będzie potrzebny Twojej firmie. Dzięki temu zostawisz sobie pole do negocjacji i odpowiednio przygotujesz się do zawarcia umowy faktoringowej.

 
 
Czytaj także:
Ubezpieczenie należności faktoringowych
Rynek faktoringu w Polsce
Jak księgować faktoring?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsce

Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2015-2021 i poznaj aktualną sytuację faktoringu na polskim rynku.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej
Odsetki, procenty i prowizja – koszt faktoringu bez tajemnic

Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja

Wydaje Ci się, że koszty faktoringu są wysokie i złożone? Poznaj podstawowy koszt faktoringu oraz możliwe dodatkowe opłaty.

Czytaj więcej