na termin płatności.
Faktoring jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy udzielają odbiorcom kredytów kupieckich i z tego powodu borykają się z brakiem środków obrotowych. Jeżeli przedsiębiorca podjął już decyzję i zamierza wdrożyć to finansowanie w swojej firmie warto, aby właśnie teraz pochylił się nad najistotniejszymi składnikami umowy faktoringowej.
Limit faktoringowy to kryterium przyznawania finansowania. Podstawowe pojęcia, z którymi warto się zaznajomić to limit globalny, sublimity i limit koncentracji.
Limit globalny wyznacza granicę finansowego zaangażowania faktora i jest niezależny od sumy limitów przyznawanych na poszczególnych odbiorców klienta. Z kolei sublimity przyznawane poszczególnym odbiorcom faktoranta oznaczają maksymalną kwotę jaką faktor wypłaci faktorantowi tytułem finansowania danego odbiorcy. Limit globalny może być niższy od sumy sublimitów przyznanych odbiorcom. Przykład: faktor udzielając finansowania faktorantowi przyznaje jego 4 odbiorcom limity po 100.000 zł oraz limit globalny w wysokości 300.000 zł.
Aby finansowanie faktoringowe przynosiło maksymalne korzyści firmie limit powinien być dostosowany do wysokości obrotów jakie przedsiębiorstwo ma z odbiorcami zgłaszanymi do finansowania.
Przyznanie zbyt wysokiego limitu może się bowiem wiązać z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów finansowania, nieadekwatnych do bieżących potrzeb. Z kolei zbyt niski limit oznacza dla przedsiębiorców niedostateczne wykorzystanie obrotów z odbiorcami dla poprawy płynności finansowej. W praktyce przedsiębiorca po przekroczeniu sublimitu nie otrzymuje już środków za kolejne przekazywane faktury, a tym samym cześć środków z faktur jest zamrożona.
Sprawdź także!
Warto wiedzieć, że nawet w trakcie trwania umowy możliwa jest zmiana wysokości limitu. Na przykład podwyższenie sublimitów jest możliwe, kiedy faktor nabywa pozytywnego doświadczenia we współpracy z odbiorcami faktoranta. Podstawą do zwiększenia limitu jest też zwiększenie obrotów klienta z jego odbiorcami.
Trzeba jednak pamiętać, że większość faktorów nalicza dodatkową opłatę z tytułu zwiększenia limitów. Przedsiębiorcy powinni ponadto wiedzieć, że tylko cześć faktorów, oceniając realizację umowy i poziom limitów, występuje z propozycją podwyższenia limitu faktoringowego, dlatego w tym zakresie zawsze wskazana jest inicjatywa samego faktoranta.
Czytaj także:
Kredyt obrotowy dla firm to rozwiązanie wybierane przez wielu przedsiębiorców. Poznaj rodzaje kredytów obrotowych oraz finansowanie zakupów, czyli alternatywę, którą warto rozważyć.
Polscy przedsiębiorcy od 2020 roku mają nowy obowiązek - jest to obowiązek sporządzenia sprawozdania o stosowanych terminach płatności. Do kiedy i gdzie takie sprawozdanie należy zgłosić? Sprawdź!
Odległe terminy płatności na wystawianych fakturach to problem większości firm z branży przemysłowej. Faktoring to rozwiązanie, które pomoże Ci się z nimi uporać. Poznaj korzyści, jakie możesz zyskać wybierając faktoring!