Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja

Dodane: 26 lutego 2018

Większość menedżerów skrupulatnie liczy koszty – zarówno usług i produktów wytwarzanych w ich firmach, jak i tych kupowanych na rynku. Również koszt faktoringu. Jako argument przeciwko takiemu rodzajowi finansowania wysuwają często właśnie jego wysoką cenę. W wielu przypadkach argument ten obarczony jest błędem wynikającym z nieznajomości mechanizmu naliczania opłat przez inne instytucje finansowe.   
 

Spis treści:

 
Faktoring, jak każda inna usługa, kosztuje – jednak zaskakująco mniej, niż się powszechnie wydaje. Koszty uzyskania środków obrotowych dzięki tej usłudze mogą być nawet tańsze niż pożyczka w banku. Należy jednak uważnie czytać oferty – i poza ceną samej usługi zwrócić uwagę także na pozostałe opłaty w ramach podpisywanej umowy.
 

Co stanowi podstawowy koszt faktoringu?

 
Podstawą kosztów tej usługi są odsetki od udzielonej zaliczki na poczet przyszłej zapłaty za fakturę przez odbiorcę. Zaliczka ta waha się najczęściej od 80% (w faktoringu tradycyjnym) do 100% (w faktoringu online oraz mikforaktoringu) wartości brutto faktury. Odsetki pobierane są w trakcie całego okresu korzystania z zaliczki. Naliczane są od dnia jej wypłaty do czasu rozliczenia faktury objętej faktoringiem. Główną część odsetek stanowi stawka WIBOR.
 

Prowizja faktoringowa – czy może być przyjazna?

 
Do kwoty odsetek dodawana jest prowizja, która stanowi wynagrodzenie faktora za prowadzenie operacji finansowych. Prowizje faktorów w sektorze bankowym czy pozabankowym mogą mieć różną strukturę i np. składać się z kilku elementów. Podstawowa marża najczęściej ustalana jest na poziomie od 0,2% do 3% w skali miesiąca. Najważniejsze, żeby jej ostateczna wysokość była znana faktorantowi już w momencie zawierania umowy.
 

Przeanalizujmy koszty faktoringu na przykładzie:

Przy fakturze na kwotę 100.000,00 tys. zł, obecnym oprocentowaniu WIBOR oraz założeniu, że faktura zostanie opłacona w ciągu 30 dni, odsetki wyniosą 388,08 zł. Do tego trzeba doliczyć prowizję. W przypadku faktora pobierającego prowizję w wysokości 2%, firma zapłaci 2000,00 tys. zł.
 

Weź faktoring online

 

Pozostałe opłaty – nie daj się zaskoczyć tym, ile wyniosą

 
Od faktorów bankowych można spodziewać się jeszcze innych kosztów, takich jak opłata przygotowawcza, za obsługę prawną, analizę dłużników czy niewykorzystany limit. Mogą pojawić się także dodatkowe odsetki, np. ustawowe za przekroczenie terminu płatności przez naszego dłużnika lub dodatkowa prowizja w przypadku przejęcia ryzyka w ramach faktoringu pełnego (0,2% – 0,5% wartości transakcji). Ukryte opłaty to już raczej rzadkość, ale warto sprawdzić, czy przypadkiem nie zapłacimy jeszcze za usługi podstawowe: dostęp do serwisu internetowego, przelewy, zmiany w umowie czy przygotowanie raportu.
 

Przejrzysta struktura

 
Oferty faktorów pozabankowych charakteryzuje większa elastyczność w dostępie do usług, wypłaty środków oraz doboru faktur. Choć same opłaty mogą być nieco droższe, to ich struktura jest jednak dużo bardziej przejrzysta. Składa się z prowizji podstawowej oraz prowizji dodatkowej naliczanej po przeterminowaniu faktury. Jeżeli firma zdecyduje się na faktoring bez regresu, naliczona zostanie prowizja windykacyjna. Finalnie koszt faktoringu często okazuje się niższy niż u bankowej konkurencji.
 
Warto zaznaczyć, że sektor pozabankowy nie dyskwalifikuje także przedsiębiorstw o niezbyt dobrych wynikach finansowych czy przeterminowanych wierzytelnościach. Jeżeli przedsiębiorstwo działa w branży, w której powszechne są rozliczenia z terminem płatności odroczonym do 90 lub 120 dni, faktoring to narzędzie skrojone na miarę. Sprawdź kalkulator finansowania faktur.
 
 
Zobacz także: 
Biała lista podatników VAT a faktoring
Pieczęć prewencyjna – co to takiego i czemu służy?

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

pozabankowe kredyty i pożyczki dla firm

Pozabankowe pożyczki i kredyty dla firm

Nie chcesz lub nie możesz wziąć kredytu/pożyczki na firmę? Poznaj finansowanie zakupów - alternatywę od PragmaGO® i przekonaj się, jakie ma przewagi nad standardowymi formami finansowania.

Czytaj więcej
Certyfikat rezydencji podatkowej

Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?

Dowiedz się, czym jest certyfikat rezydencji podatkowej i jakie dane powinien zawierać. Czy każda firma musi taki certyfikat posiadać? Wszystko na temat certyfikatu rezydencji podatkowej.

Czytaj więcej
BIK a BIG istotne różnice

BIK a BIG – czym się różnią?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej i BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - dowiedz się czy instytucje te są do siebie podobne, jakie dane można w nich sprawdzić i komu te informacje mogą się przydać.

Czytaj więcej

Widzimy, że chciałbyś sfinansować swoje zakupy firmowe!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie odroczonej płatności!

Widzimy, że zainteresował Cię faktoring powtarzalny!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie faktoringu online!

Widzimy, że chciałbyś zamienić fakturę na gotówkę!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie finansowania faktur!