Faktoring bankowy a pozabankowy

Faktoring
Dodane: 04 marca 2020

Mnogość ofert na rynku zwykle jest powodem do zadowolenia dla klienta, który szuka przecież najlepszego rozwiązania dla siebie czy swojej firmy. Większa konkurencyjność przynajmniej w teorii oznacza wyższą jakość usług. Są jednak takie sytuacje, gdy podjęcie decyzji sprawia nam trudności, ponieważ niewiele wiemy o dostępnych opcjach, nie umiemy ich od siebie odróżnić, a nade wszystko zdecydować, która najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Poznaj faktoring bankowy i pozabankowy, dowiedz się, co je różni i który z nich warto wybrać.

 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Co to jest faktoring bankowy?

Nazwa, faktoring bankowy mogłaby sugerować, że to bank świadczy usługi faktoringu, jest to jednak uproszczenie. To nie banki, lecz tak naprawdę specjalnie przez nie do tego oddelegowane spółki korzystające z kapitału bankowego, oferują faktoring. Wiąże się to z pewnymi udogodnieniami, ale niesie ze sobą również więcej ograniczeń. Podstawową kwestią, która zwraca uwagę firm poszukujących możliwości sfinansowania swoich faktur jest cena, a tę banki oferują najniższą. Powód jest oczywisty – niemal nieograniczony dostęp do środków finansowych.

Jak wszędzie, tu także jest druga strona medalu, związana głównie z dostępnością faktoringu oraz z kosztem usług dodatkowych. Chociaż zazwyczaj nie jest to komunikowane wprost, banki niechętnie obsługują firmy z segmentu MŚP w zakresie faktoringu – skupiają się raczej na większych przedsiębiorstwach, o udokumentowanej historii kredytowej. Niewiele firm z przejściowymi trudnościami finansowymi czy krótkim stażem może liczyć na faktoring bankowy, ponieważ ocena ryzyka jest podobna do tej stosowanej przy zaciąganiu standardowych kredytów.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy, może się okazać, że konieczne będzie znalezienie innego rozwiązania – takiego, jak faktoring pozabankowy.

 

Jak działa faktoring pozabankowy?

Faktoringiem pozabankowym zajmują się niezależne firmy faktoringowe, takie jak PragmaGO. To usługa kierowana do wszystkich rodzajów przedsiębiorstw. Choć koszty faktoringu pozabankowego są nieco wyższe, rekompensują to o wiele większą dostępnością, mniej rygorystyczną oceną ryzyka oraz szeregiem usług dodatkowych. Poza tym z faktoringu pozabankowego skorzystać mogą klienci z każdej branży – nie ma znaczenia, czym zajmuje się Twoja firma.

Jeśli też zależy Ci na szybkim i uproszczonym załatwieniu Twojej sprawy, nie musisz szukać dalej – niezależni faktorzy nie potrzebują całych stosów dokumentów z historią kredytową firmy. Wystarczającym zabezpieczeniem są faktury, których dotyczy umowa.

Weź faktoring w PragmaGO

 

Dodatkowe usługi

Sprawdź także!
Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową
Rynek faktoringu w Polsce
Biała lista podatników VAT a faktoring

Który faktoring wybrać?

Podejmując decyzję, czy skorzystać z oferty banku, czy instytucji pozabankowej, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim aktualne potrzeby firmy. Przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim sfinansowaniu faktur, wybiorą raczej faktoring pozabankowy. Za tą decyzją przemawia przede wszystkim szybkość decyzji oraz znacznie większa przejrzystość w porównaniu do najeżonych dodatkowymi opłatami usług bankowych.

Niemniej, warto pamiętać o tym, że aby podjąć najlepszą decyzję, warto sprawdzić wszystkie dostępne na rynku możliwości.

Czytaj także:
Split payment a faktoring
Jak księgować faktoring?
Źródła finansowania przedsiębiorstw

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Faktoring dla firm z branży budowlanej

Faktoring dla firm budowlanych

Działasz w branży budowlanej i wystawiasz faktury z odległym terminem płatności? Sprawdź faktoring!

Czytaj więcej
Faktoring dla firm transportowych

Faktoring dla firm transportowych – zapomnij o zatorach płatniczych!

Długie terminy płatności w transporcie to norma. Dowiedz się, jak faktoring może Ci pomów w ich skróceniu.

Czytaj więcej