Faktoring bankowy a pozabankowy

Dodane: 04 marca 2020

Mnogość ofert na rynku zwykle jest powodem do zadowolenia dla Klienta, który szuka przecież najlepszego rozwiązania dla siebie czy swojej firmy. Większa konkurencyjność przynajmniej w teorii oznacza wyższą jakość usług. Są jednak takie sytuacje, gdy podjęcie decyzji sprawia nam trudności, ponieważ niewiele wiemy o dostępnych opcjach, nie umiemy ich od siebie odróżnić, a nade wszystko zdecydować, która najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Poznaj faktoring bankowy i pozabankowy, dowiedz się, co je różni i który z nich warto wybrać.

 

Spis treści:

 

Co to jest faktoring bankowy?

Zgodnie z nazwą, faktoring bankowy jest usługą świadczoną przez bank. Wiąże się to z pewnymi udogodnieniami, ale niesie ze sobą również więcej ograniczeń. Podstawową kwestią, która zwraca uwagę firm poszukujących możliwości sfinansowania swoich faktur, jest cena, a tę banki oferują najniższą. Powód jest oczywisty – niemal nieograniczony dostęp do środków finansowych.
 
Jak wszędzie, tu także jest druga strona medalu, związana głównie z dostępnością faktoringu oraz z kosztem usług dodatkowych. Chociaż zazwyczaj nie jest to komunikowane wprost, banki niechętnie obsługują firmy z segmentu MŚP w zakresie faktoringu – skupiają się raczej na większych przedsiębiorstwach, o udokumentowanej historii kredytowej. Niewiele firm z przejściowymi trudnościami finansowymi czy krótkim stażem może liczyć na faktoring bankowy, ponieważ ocena ryzyka jest podobna do tej stosowanej przy zaciąganiu standardowych kredytów.
 
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy, może się okazać, że konieczne będzie znalezienie innego rozwiązania – takiego, jak faktoring pozabankowy.
 

Jak działa faktoring pozabankowy?

 
Faktoringiem pozabankowym zajmują się niezależne firmy faktoringowe, takie jak PragmaGO®. To usługa kierowana do wszystkich rodzajów przedsiębiorstw. Choć koszty faktoringu pozabankowego są nieco wyższe, rekompensują to o wiele większą dostępnością, mniej rygorystyczną oceną ryzyka oraz szeregiem usług dodatkowych. Poza tym z faktoringu pozabankowego skorzystać mogą klienci z każdej branży – nie ma znaczenia, czym zajmuje się Twoja firma.
 
Jeśli też zależy Ci na szybkim i uproszczonym załatwieniu Twojej sprawy, nie musisz szukać dalej – niezależni faktorzy nie potrzebują całych stosów dokumentów z historią kredytową firmy. Wystarczającym zabezpieczeniem są faktury, których dotyczy umowa.

Weź faktoring online

 

Dodatkowe usługi

 

Który faktoring wybrać?

 
Jeśli Twoja firma ma sprecyzowane potrzeby, wybór nie powinien być trudny. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwość ubezpieczenia się od niewypłacalności dłużnika.
 
Faktoring pełny (bez regresu) to usługa, dzięki której nie musisz się martwić finansami Twoich kontrahentów. W przypadku ich niewypłacalności czy problemów z dotrzymaniem terminów płatności, koszt niezapłaconych faktur przejmie firma faktoringowa, a Ty nic na tym nie stracisz. Faktoring właściwy może obowiązywać do pełnej wysokości zaległych faktur, lub do określonej w umowie kwoty.
 
Przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim sfinansowaniu faktur, wybiorą raczej faktoring pozabankowy. Za tą decyzją przemawia także możliwość dopasowania usługi do konkretnych potrzeb, szybkość decyzji oraz znacznie większa przejrzystość w porównaniu do najeżonych dodatkowymi opłatami usług bankowych.
 
 
Zobacz także: 
Split payment a faktoring
Jak księgować faktoring?

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Certyfikat rezydencji podatkowej

Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?

Dowiedz się, czym jest certyfikat rezydencji podatkowej i jakie dane powinien zawierać. Czy każda firma musi taki certyfikat posiadać? Wszystko na temat certyfikatu rezydencji podatkowej.

Czytaj więcej
BIK a BIG istotne różnice

BIK a BIG – czym się różnią?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej i BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - dowiedz się czy instytucje te są do siebie podobne, jakie dane można w nich sprawdzić i komu te informacje mogą się przydać.

Czytaj więcej
Odroczenie płatności składek ZUS

Odroczenie płatności składek ZUS

Chcesz odroczyć płatność za ZUS, ale jest to zbyt skomplikowane? Zrób to prosto i bez zbędnych formalności razem z PragmaGO® i InFakt. Dowiedz się więcej o usłudze.

Czytaj więcej