Faktoring bankowy a pozabankowy

Faktoring
Dodane: 04 marca 2020

Mnogość ofert na rynku zwykle jest powodem do zadowolenia dla klienta, który szuka przecież najlepszego rozwiązania dla siebie czy swojej firmy. Większa konkurencyjność przynajmniej w teorii oznacza wyższą jakość usług. Są jednak takie sytuacje, gdy podjęcie decyzji sprawia nam trudności, ponieważ niewiele wiemy o dostępnych opcjach, nie umiemy ich od siebie odróżnić, a nade wszystko zdecydować, która najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Poznaj faktoring bankowy i pozabankowy, dowiedz się, co je różni i który z nich warto wybrać.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Co to jest faktoring bankowy?

Nazwa, faktoring bankowy mogłaby sugerować, że to bank świadczy usługi faktoringu, jest to jednak uproszczenie. To nie banki, lecz tak naprawdę specjalnie przez nie do tego oddelegowane spółki korzystające z kapitału bankowego, oferują faktoring. Wiąże się to z pewnymi udogodnieniami, ale niesie ze sobą również więcej ograniczeń. Podstawową kwestią, która zwraca uwagę firm poszukujących możliwości sfinansowania swoich faktur jest cena, a tę banki oferują najniższą. Powód jest oczywisty – niemal nieograniczony dostęp do środków finansowych.

Jak wszędzie, tu także jest druga strona medalu, związana głównie z dostępnością faktoringu oraz z kosztem usług dodatkowych. Chociaż zazwyczaj nie jest to komunikowane wprost, banki niechętnie obsługują firmy z segmentu MŚP w zakresie faktoringu – skupiają się raczej na większych przedsiębiorstwach, o udokumentowanej historii kredytowej. Niewiele firm z przejściowymi trudnościami finansowymi czy krótkim stażem może liczyć na faktoring bankowy, ponieważ ocena ryzyka jest podobna do tej stosowanej przy zaciąganiu standardowych kredytów.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy, może się okazać, że konieczne będzie znalezienie innego rozwiązania – takiego, jak faktoring pozabankowy.

 

Jak działa faktoring pozabankowy?

Faktoringiem pozabankowym zajmują się niezależne firmy faktoringowe, takie jak PragmaGO. To usługa kierowana do wszystkich rodzajów przedsiębiorstw. Choć koszty faktoringu pozabankowego są nieco wyższe, rekompensują to o wiele większą dostępnością, mniej rygorystyczną oceną ryzyka oraz szeregiem usług dodatkowych. Poza tym z faktoringu pozabankowego skorzystać mogą klienci z każdej branży – nie ma znaczenia, czym zajmuje się Twoja firma.

Jeśli też zależy Ci na szybkim i uproszczonym załatwieniu Twojej sprawy, nie musisz szukać dalej – niezależni faktorzy nie potrzebują całych stosów dokumentów z historią kredytową firmy. Wystarczającym zabezpieczeniem są faktury, których dotyczy umowa.

Weź faktoring w PragmaGO

 

Dodatkowe usługi

 

Który faktoring wybrać?

Podejmując decyzję, czy skorzystać z oferty banku, czy instytucji pozabankowej, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim aktualne potrzeby firmy. Przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim sfinansowaniu faktur, wybiorą raczej faktoring pozabankowy. Za tą decyzją przemawia przede wszystkim szybkość decyzji oraz znacznie większa przejrzystość w porównaniu do najeżonych dodatkowymi opłatami usług bankowych.

Niemniej, warto pamiętać o tym, że aby podjąć najlepszą decyzję, warto sprawdzić wszystkie dostępne na rynku możliwości.

Czytaj także:
Split payment a faktoring
Jak księgować faktoring?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsce

Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2015-2021 i poznaj aktualną sytuację faktoringu na polskim rynku.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej