Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Faktoring bankowy a pozabankowy

Dodane: 04 marca 2020

Mnogość ofert na rynku zwykle jest powodem do zadowolenia dla Klienta, który szuka przecież najlepszego rozwiązania dla siebie czy swojej firmy. Większa konkurencyjność przynajmniej w teorii oznacza wyższą jakość usług. Są jednak takie sytuacje, gdy podjęcie decyzji sprawia nam trudności, ponieważ niewiele wiemy o dostępnych opcjach, nie umiemy ich od siebie odróżnić, a nade wszystko zdecydować, która najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Poznaj faktoring bankowy i pozabankowy, dowiedz się, co je różni i który z nich warto wybrać.
 

Spis treści:

 

Co to jest faktoring bankowy?

Nazwa, faktoring bankowy mogłaby sugerować, że to bank świadczy usługi faktoringu, jest to jednak uproszczenie. To nie banki, lecz tak naprawdę specjalnie przez nie do tego oddelegowane spółki korzystające z kapitału bankowego, oferują faktoring. Wiąże się to z pewnymi udogodnieniami, ale niesie ze sobą również więcej ograniczeń. Podstawową kwestią, która zwraca uwagę firm poszukujących możliwości sfinansowania swoich faktur, jest cena, a tę banki oferują najniższą. Powód jest oczywisty – niemal nieograniczony dostęp do środków finansowych.
 
Jak wszędzie, tu także jest druga strona medalu, związana głównie z dostępnością faktoringu oraz z kosztem usług dodatkowych. Chociaż zazwyczaj nie jest to komunikowane wprost, banki niechętnie obsługują firmy z segmentu MŚP w zakresie faktoringu – skupiają się raczej na większych przedsiębiorstwach, o udokumentowanej historii kredytowej. Niewiele firm z przejściowymi trudnościami finansowymi czy krótkim stażem może liczyć na faktoring bankowy, ponieważ ocena ryzyka jest podobna do tej stosowanej przy zaciąganiu standardowych kredytów.
 
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy, może się okazać, że konieczne będzie znalezienie innego rozwiązania – takiego, jak faktoring pozabankowy.
 

Jak działa faktoring pozabankowy?

 
Faktoringiem pozabankowym zajmują się niezależne firmy faktoringowe, takie jak PragmaGO®. To usługa kierowana do wszystkich rodzajów przedsiębiorstw. Choć koszty faktoringu pozabankowego są nieco wyższe, rekompensują to o wiele większą dostępnością, mniej rygorystyczną oceną ryzyka oraz szeregiem usług dodatkowych. Poza tym z faktoringu pozabankowego skorzystać mogą klienci z każdej branży – nie ma znaczenia, czym zajmuje się Twoja firma.
 
Jeśli też zależy Ci na szybkim i uproszczonym załatwieniu Twojej sprawy, nie musisz szukać dalej – niezależni faktorzy nie potrzebują całych stosów dokumentów z historią kredytową firmy. Wystarczającym zabezpieczeniem są faktury, których dotyczy umowa.

Weź faktoring online

 

Dodatkowe usługi

 
 
Sprawdź także!

 

Który faktoring wybrać?

 
Podejmując decyzję, czy skorzystać z oferty banku, czy instytucji pozabankowej, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim aktualne potrzeby firmy. Przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim sfinansowaniu faktur, wybiorą raczej faktoring pozabankowy. Za tą decyzją przemawia przede wszystkim szybkość decyzji oraz znacznie większa przejrzystość w porównaniu do najeżonych dodatkowymi opłatami usług bankowych.
 
Niemniej, warto pamiętać o tym, że aby podjąć najlepszą decyzję, warto sprawdzić wszystkie dostępne na rynku możliwości.
 
 
Czytaj także:

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Zatory płatnicze w branży TSL

Zatory płatnicze w branży TSL. Czy faktycznie można uniknąć tego problemu?

Zatory płatnicze w branży TSL powstają głównie przez długie terminy płatności. Jak spedytorzy i przewoźnicy mogą sobie z nimi radzić? Czy oprócz skonto mają inne możliwości?

Czytaj więcej
Wskaźniki i analiza rentowności przedsiębiorstwa

Analiza i wskaźniki rentowności

Wskaźniki rentowności pozwalają dokonać oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dowiedz się czym są wskaźniki takie jak ROS, ROA i ROE oraz, jak je obliczyć i interpretować.

Czytaj więcej
Weksel in blanco - co to jest i jak go wykorzystać

Weksel in blanco – czym jest i jak go wykorzystać?

Weksel in blanco to rodzaj papieru wartościowego - dowiedz się, w jakich sytuacjach warto go stosować, jakie informacje powinien zawierać oraz jak go uzupełnić, aby nie narazić się na jego unieważnienie.

Czytaj więcej