Split Payment a faktoring

Faktoring
Dodane: 04 lutego 2020

Split Payment (mechanizm podzielonej płatności – MPP) stopniowo ogranicza płynność finansową przedsiębiorstw. Efekty wprowadzenia dobrowolnego MPP w listopadzie 2018 roku można łatwo zauważyć. Niespełna rok później, bo w październiku 2019 roku, co szósty przedsiębiorca twierdził, że Split Payment źle wpływa na jego płynność finansową[1]. Wynika to z tego, że część pieniędzy, z których wcześniej mogli oni dowolnie korzystać, zostaje zablokowana na rachunku VAT. Co prawda, istnieje możliwość użycia środków znajdujących się na tym rachunku, ale tylko po złożeniu wniosku do urzędu skarbowego – a czas oczekiwania na decyzję to nawet 60 dni.
 

Spis treści:

 
Split Payment sprawiło, że coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pomogą im poprawić cashflow. Z pomocą może im przyjść faktoring online od PragmaGO®. Dzięki niemu niestraszne stają się zarówno odległe terminy płatności na fakturach, jak i zablokowane środki na rachunku VAT. Obecni klienci firm faktoringowych, którzy płacą w MPP również muszą dostosować się do nieco innego sposobu zgłaszania faktur do finansowania.
 

Na czym polega Split Payment?

 
Dla przypomnienia: obowiązkowy Split Payment wprowadzono 1 listopada 2019 roku. Polega on na płatności za towar lub usługę na dwa rachunki udostępnione przez bank lub SKOK:

Mechanizm podzielonej płatności trzeba zastosować wtedy, gdy wszystkie poniższe warunki są spełnione jednocześnie:

 

Obowiązki i sankcje wynikające z wprowadzenia MPP

Wprowadzenie obowiązkowego Split Payment dołożyło przedsiębiorcom jeszcze więcej obowiązków, a niedostosowanie się do nich może spowodować nieprzyjemne konsekwencje.

Jeżeli faktura ma być rozliczona z zastosowaniem MPP, sprzedawca/usługodawca powinien umieścić na niej dopisek: „mechanizm podzielonej płatności”. Jeśli tego nie zrobi, może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku wynikającej z faktury lub sankcją karno-skarbową za wadliwe fakturowanie.
 

Nabywca towaru/usługi musi zapłacić za fakturę z wykorzystaniem Split Payment za pomocą jednego przelewu – tzw. komunikatu przelewu, w którym ma wpisać:

Co istotne: nabywca towaru/usługi musi zapłacić za pomocą Split Payment, nawet jeśli na fakturze nie ma zapisu o mechanizmie podzielonej płatności. Jeżeli nie zastosuje obowiązkowego MPP, jego również mogą spotkać konsekwencje: dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającej z faktury lub sankcja karno-skarbowa.
 
Sprawdź także!

 
 

Jak Split Payment zmienia model korzystania z usług faktoringowych?

 
Wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności wyraźnie wpłynęło na usługi faktoringowe.
 
W faktoringu odbiorca towarów/usług (dłużnik) przelewa pieniądze na rachunek faktora (instytucji, która kupuje wierzytelność), czyli podatnika innego niż ten wskazany na fakturze (na fakturze widnieje faktorant – sprzedawca/usługodawca, który sprzedaje wierzytelność), następuje więc w tym momencie cesja wierzytelności. W takim przypadku faktor odpowiada solidarnie wraz z faktorantem za nierozliczony przez faktoranta podatek VAT.
 
W związku z tym, jeżeli odbiorca towarów/usług zapłaci należność z zastosowaniem MPP, faktor powinien przelać kwotę podatku (z zastosowaniem Split Payment) na rachunek VAT faktoranta.

 

Weź faktoring online

 

Split Payment a faktoring w PragmaGO®

 
Dodatkowe czynności, jakie trzeba wykonywać z powodu obowiązkowego MPP, są niemałym utrapieniem dla wielu polskich przedsiębiorców korzystających z faktoringu. Nasze usługi faktoringowe umożliwiają jednak łatwą obsługę faktur z zastosowaniem Split Payment.
 
Jeżeli faktura ma być rozliczona z zastosowaniem MPP, faktorant, dodając fakturę w systemie, powinien zaznaczyć pole „Obowiązkowy Split Payment”. Ponadto nasz OCR (program, który automatycznie odczytuje znaki z pliku graficznego) odczytuje z faktury, czy ma być ona rozliczona z zastosowaniem Split Payment, a także jej wartość netto. W razie konieczności pracownicy Działu Obsługi Klienta samodzielnie mogą oznaczyć fakturę jako objętą mechanizmem podzielonej płatności. Jeśli faktura zawiera informację o obowiązkowym Split Payment, środki zostają wysłane do klienta z wykorzystaniem MPP, zgodnie z nowymi regulacjami.
 
Jak widać korzystanie z faktoringu i mikrofaktoringu w PragmaGO® po wprowadzeniu Split Payment, uległo niewielkiej zmianie, wystarczy pamiętać o jednym dodatkowym polu. Nadal w prosty sposób możesz więc poprawić swoją płynność finansową bez obawy o to, że nie dostosujesz się do nowych regulacji prawnych.
 

Często zadawane pytania:

Na czym polega Split Payment?
Płatności za towar lub usługę dokonywane są na dwa osobne rachunki – na rachunek VAT trafia podatek, a na rachunek bankowy dostawcy pozostała kwota.
Czy mimo płacenia w Split Payment nadal mogę korzystać z faktoringu?
Tak, nadal można korzystać z usług faktoringu. W momencie zgłaszania faktury do finansowania musisz zaznaczyć informację o tym, że płatność dokonywana jest w MPP.

 
 
 
Czytak także:

 
 
[1] Dane z: BIG InfoMonitor, październik 2019.

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Kiedy warto sprzedać fakturę?

W jakiej sytuacji zdecydować się na sprzedaż faktur?

Dowiesz się, jakie firmy powinny zdecydować się na sprzedaż faktur i w jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się finansowanie sprzedaży.

Czytaj więcej
Limit faktoringowy – co to jest i na co zwracać uwagę

Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową

Limit faktoringowy to kryterium przyznawania finansowania dla firm. Podstawowe pojęcia, które warto znać to limit globalny, sublimity i limit koncentracji. Dowiedz się o nich więcej.

Czytaj więcej
Odsetki, procenty i prowizja – koszt faktoringu bez tajemnic

Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja

Wydaje Ci się, że koszty faktoringu są wysokie i złożone? Poznaj podstawowy koszt faktoringu oraz możliwe dodatkowe opłaty.

Czytaj więcej