Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Split Payment a faktoring

Faktoring
Dodane: 04 lutego 2020

Split Payment (mechanizm podzielonej płatności – MPP) stopniowo ogranicza płynność finansową przedsiębiorstw. Efekty wprowadzenia dobrowolnego MPP w listopadzie 2018 roku można łatwo zauważyć. Niespełna rok później, bo w październiku 2019 roku, co szósty przedsiębiorca twierdził, że Split Payment źle wpływa na jego płynność finansową[1]. Wynika to z tego, że część pieniędzy, z których wcześniej mogli oni dowolnie korzystać, zostaje zablokowana na rachunku VAT. Co prawda, istnieje możliwość użycia środków znajdujących się na tym rachunku, ale tylko po złożeniu wniosku do urzędu skarbowego – a czas oczekiwania na decyzję to nawet 60 dni.
 

Spis treści:

 
Split Payment sprawiło, że coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pomogą im poprawić cashflow. Z pomocą może im przyjść faktoring online od PragmaGO®. Dzięki niemu niestraszne stają się zarówno odległe terminy płatności na fakturach, jak i zablokowane środki na rachunku VAT. Obecni klienci firm faktoringowych, którzy płacą w MPP również muszą dostosować się do nieco innego sposobu zgłaszania faktur do finansowania.
 

Na czym polega Split Payment?

 
Dla przypomnienia: obowiązkowy Split Payment wprowadzono 1 listopada 2019 roku. Polega on na płatności za towar lub usługę na dwa rachunki udostępnione przez bank lub SKOK:

Mechanizm podzielonej płatności trzeba zastosować wtedy, gdy wszystkie poniższe warunki są spełnione jednocześnie:

 

Obowiązki i sankcje wynikające z wprowadzenia MPP

Wprowadzenie obowiązkowego Split Payment dołożyło przedsiębiorcom jeszcze więcej obowiązków, a niedostosowanie się do nich może spowodować nieprzyjemne konsekwencje.

Jeżeli faktura ma być rozliczona z zastosowaniem MPP, sprzedawca/usługodawca powinien umieścić na niej dopisek: „mechanizm podzielonej płatności”. Jeśli tego nie zrobi, może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku wynikającej z faktury lub sankcją karno-skarbową za wadliwe fakturowanie.
 

Nabywca towaru/usługi musi zapłacić za fakturę z wykorzystaniem Split Payment za pomocą jednego przelewu – tzw. komunikatu przelewu, w którym ma wpisać:

Co istotne: nabywca towaru/usługi musi zapłacić za pomocą Split Payment, nawet jeśli na fakturze nie ma zapisu o mechanizmie podzielonej płatności. Jeżeli nie zastosuje obowiązkowego MPP, jego również mogą spotkać konsekwencje: dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającej z faktury lub sankcja karno-skarbowa.
 
Sprawdź także!

 
 

Jak Split Payment zmienia model korzystania z usług faktoringowych?

 
Wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności wyraźnie wpłynęło na usługi faktoringowe.
 
W faktoringu odbiorca towarów/usług (dłużnik) przelewa pieniądze na rachunek faktora (instytucji, która kupuje wierzytelność), czyli podatnika innego niż ten wskazany na fakturze (na fakturze widnieje faktorant – sprzedawca/usługodawca, który sprzedaje wierzytelność), następuje więc w tym momencie cesja wierzytelności. W takim przypadku faktor odpowiada solidarnie wraz z faktorantem za nierozliczony przez faktoranta podatek VAT.
 
W związku z tym, jeżeli odbiorca towarów/usług zapłaci należność z zastosowaniem MPP, faktor powinien przelać kwotę podatku (z zastosowaniem Split Payment) na rachunek VAT faktoranta.

 

Weź faktoring online

 

Split Payment a faktoring w PragmaGO®

 
Dodatkowe czynności, jakie trzeba wykonywać z powodu obowiązkowego MPP, są niemałym utrapieniem dla wielu polskich przedsiębiorców korzystających z faktoringu. Nasze usługi faktoringowe umożliwiają jednak łatwą obsługę faktur z zastosowaniem Split Payment.
 
Jeżeli faktura ma być rozliczona z zastosowaniem MPP, faktorant, dodając fakturę w systemie, powinien zaznaczyć pole „Obowiązkowy Split Payment”. Ponadto nasz OCR (program, który automatycznie odczytuje znaki z pliku graficznego) odczytuje z faktury, czy ma być ona rozliczona z zastosowaniem Split Payment, a także jej wartość netto. W razie konieczności pracownicy Działu Obsługi Klienta samodzielnie mogą oznaczyć fakturę jako objętą mechanizmem podzielonej płatności. Jeśli faktura zawiera informację o obowiązkowym Split Payment, środki zostają wysłane do klienta z wykorzystaniem MPP, zgodnie z nowymi regulacjami.
 
Jak widać korzystanie z faktoringu i mikrofaktoringu w PragmaGO® po wprowadzeniu Split Payment, uległo niewielkiej zmianie, wystarczy pamiętać o jednym dodatkowym polu. Nadal w prosty sposób możesz więc poprawić swoją płynność finansową bez obawy o to, że nie dostosujesz się do nowych regulacji prawnych.
 

Często zadawane pytania:

Na czym polega Split Payment?
Płatności za towar lub usługę dokonywane są na dwa osobne rachunki – na rachunek VAT trafia podatek, a na rachunek bankowy dostawcy pozostała kwota.
Czy mimo płacenia w Split Payment nadal mogę korzystać z faktoringu?
Tak, nadal można korzystać z usług faktoringu. W momencie zgłaszania faktury do finansowania musisz zaznaczyć informację o tym, że płatność dokonywana jest w MPP.

 
 
 
Czytak także:

 
 
[1] Dane z: BIG InfoMonitor, październik 2019.

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Zalety i wady usługi faktoringu

Zalety i wady faktoringu

Faktoring jak wszystkie zewnętrzne źródła finansowania posiada zalety i wady. Poznaj dokładnie je wszystkie!

Czytaj więcej
Faktoring z ubezpieczeniem

Ubezpieczenie należności faktoringowych

Czy ubezpieczenie należności faktoringowych jest zawsze możliwe? Jaki rodzaj faktoringu wybrać, by zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów?

Czytaj więcej
Faktoring dla przemysłu

Faktoring dla przemysłu

Odległe terminy płatności na wystawianych fakturach to problem większości firm z branży przemysłowej. Faktoring to rozwiązanie, które pomoże Ci się z nimi uporać. Poznaj korzyści, jakie możesz zyskać, wybierając faktoring.

Czytaj więcej