Faktoring międzynarodowy – eksportowy i importowy

Faktoring
Dodane: 20 maja 2020

Polskie firmy coraz więcej towarów sprzedają za granicę. To oczywiście pozytywne zjawisko dla krajowej gospodarki, ale wiąże się również z tym, że przedsiębiorcy podejmują nieco większe ryzyko wynikające, chociażby z innych, przewidzianych prawem, terminów spłat, obowiązujących w krajach kontrahentów. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść faktoring międzynarodowy.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Polskie firmy w handlu zagranicznym

Jeśli postanowimy prześledzić dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące handlu zagranicznego, z łatwością zauważymy, że eksport polskich towarów z roku na rok rośnie. Według wstępnych danych, w 2019 roku polski eksport osiągnął wzrost na poziomie 5,5%, co przy niższym tempie wzrostu importu pozwoliło na osiągnięcie nadwyżki handlowej. Warto jednak pamiętać, że to jedynie wstępne szacunki – ostateczne dane dotyczące importu i eksportu za rok ubiegły poznamy na przełomie lipca i sierpnia.

Te informacje są powodem do zadowolenia, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie handlu zagranicznego stanowi dla polskich przedsiębiorców nie tylko szansę szybszego rozwoju, ale także ogromne wyzwanie.

Wyzwania, z jakimi polskie firmy muszą sobie radzić na zagranicznych rynkach

Polskie firmy handlujące z zagranicznymi kontrahentami skarżą się często na ograniczone możliwości weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych. Prawo handlowe w wielu krajach skonstruowane jest zupełnie odmiennie od naszego, co stanowi problem zwłaszcza dla mniejszych firm, niezatrudniających własnego działu prawnego.

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się polscy przedsiębiorcy w handlu zagranicznym, są bardzo długie, sięgające nawet 120 dni, terminy spłaty. Jeśli do tego okresu dodamy mogące wystąpić opóźnienia, otrzymamy obraz firm, które niejednokrotnie oczekują ponad pół roku na otrzymanie należnych im środków!

Sprawdź także!
Faktura dla firmy zagranicznej – z UE i spoza UE
Funkcje faktoringu
Koszt faktoringu bez tajemnic – odsetki, procenty i prowizja

Rodzaje faktoringu międzynarodowego

Faktoring eksportowy

Rozwiązaniem w opisanej powyżej, niezbyt komfortowej dla przedsiębiorstwa sytuacji jest faktoring eksportowy. Proces korzystania z tej usługi można wyjaśnić w pięciu prostych krokach:

  1. Najpierw firma sprzedaje towar oraz wystawia fakturę kontrahentowi.
  2. Następnie faktorant (firma korzystająca z faktoringu eksportowego) przesyła kopię dokumentu do firmy faktoringowej.
  3. Faktor (instytucja świadcząca usługę faktoringu) wypłaca do 90% wartości należności w ciągu kilku godzin lub dni (w zależności od ustaleń) pomniejszając kwotę o swoją prowizję. Od tej pory faktorant może rozporządzać środkami bez przeszkód.
  4. Firma faktoringowa monitoruje dłużnika i dokłada starań, by ten zwrócił wymaganą kwotę.
  5. Po jej uzyskaniu faktor eksportowy wypłaca pozostałą część kwoty.

W jakich sytuacjach zdecydować się na faktoring eksportowy?

Zalety faktoringu eksportowego

Faktoring eksporowy ma jedną bardzo dużą zaletę, o której warto wspomnieć – ogranicza ryzyko kursowe. Przedsiębiorcy wybierający faktoring eksportowy nie muszą martwić się wahaniami kursów walutowych, ponieważ otrzymują środki natychmiast po sprzedaży faktury. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że w przypadku faktoringu pełnego ryzyko niewypłacalności Twoich kontrahentów oraz kontakt z nimi przejmuje firma faktoringowa. Nie musisz się więc martwić, czy środki za dostarczony towar, czy wykonaną usługę otrzymasz na czas.

Faktoring importowy

To rodzaj faktoringu podobny w strukturze do faktoringu odwrotnego (zobowiązaniowego) – w tym układzie firma sprowadzająca towary zza granicy nawiązuje współpracę z faktorem działającym w kraju, z którego importuje. To rozwiązanie, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami dla importera, pozwala mu natychmiast spłacić zobowiązania, a co za tym idzie poprawić swoją wiarygodność w oczach zagranicznych kontrahentów.

5 kroków faktoringu importowego

  1. Działająca w kraju firma nawiązuje współpracę z zagranicznym kontrahentem. Podpisuje umowę i zobowiązuje się do szybkiej spłaty zobowiazania.
  2. Następnie kontaktuje się z firmą faktoringową świadczącą usługi w danym kraju i korzysta z jej usług.
  3. W kolejnym kroku faktor weryfikuje finanse faktoranta i spłaca jego zobowiązanie.
  4. Sprzedawca zza granicy otrzymuje swoją należność od razu – z jego perspektywy transakcja dobiegła końca.
  5. Faktorant (firma importująca towary do Polski) spłaca zobowiązanie firmie faktoringowej w umówionym terminie.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu importowego?

Ten rodzaj faktoringu to dobre rozwiązanie dla importerów, którzy dopiero wyrabiają swoją markę za granicą, a także dla firm, które chcą odłożyć w czasie spłatę własnych zobowiązań wobec zagranicznych kontrahentów.

Wybierając faktoring importowy Twoja firma może zyskać:

 

Faktoring międzynarodowy wsparciem dla polskich przedsiębiorców

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, faktoring zagraniczny to usługa, która przede wszystkim pomoże Ci w utrzymaniu płynności finansowej.

Pamiętaj, że wybór źródła finansowania powinien być przede wszystkim podyktowany obecnymi potrzebami Twojej firmy oraz wymaganiami, jakie stawia wobec Ciebie branża, w której działasz. Jeżeli nie wiesz, czy faktoring eksportowy lub importowy sprawdzi się w Twojej firmie, możesz poradzić się specjalistów.

Weź faktoring w PragmaGO

Czytaj także:
Biała lista podatników VAT a faktoring
Forfaiting – co to jest i czym się różni od faktoringu
Rynek faktoringu w Polsce
Zalety i wady faktoringu

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsce

Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2015-2021 i poznaj aktualną sytuację faktoringu na polskim rynku.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej