Faktoring odwrotny – co to jest i na czym polega?

Faktoring odwrotny (zwany także faktoringiem odwróconym lub faktoringiem zakupowym) odwraca działanie klasycznego faktoringu. Jest to więc usługa przeznaczona nie dla sprzedających, a dla kupujących. Pozwala ona przedsiębiorcom dokonać zakupu potrzebnych towarów, materiałów czy usług mimo braku dostępu do wymaganych środków w danym momencie. W ten sposób firmy mogą wykorzystać odpowiedni moment (np. trwającą promocję czy ofertę specjalną) by dokonać zakupu – nawet jeśli nie posiadają obecnie wolnych funduszy. Sprawdź szczegóły!
Spis treści:

Faktoring a faktoring odwrotny – czym się różnią?


Jak skorzystać z faktoringu odwrotnego?

faktoring odwrotny - schemat

Ważne!

Zanim złożysz wniosek, upewnij się, że posiadasz wymaganą dokumentację. Wymagania faktorów z reguły obejmują:

  • zabezpieczenie wraz z operatem szacunkowym.
  • aktualne sprawozdanie finansowe,
  • wyciągi bankowe z ustalonego okresu,
  • pliki JPK_VAT z ustalonego okresu,

Krok 5: gdy zawrzesz umowę, faktor niezwłocznie opłaci Twoje zamówienie przelewem ekspresowym, a Twoja firma będzie mogła uregulować zobowiązanie w późniejszym terminie. 

Firma pana Anatola zakupiła spory zapas cykorii bezpośrednio od importera. Sprzedający wystawił fakturę z krótkim, 7-dniowym terminem płatności. Dzień zapłaty powoli się zbliża, jednak pan Anatol musi jeszcze zapłacić trzem innym kontrahentom, u których dokonał zakupów. 

Sprzedaż w ostatnich miesiącach idzie nieco gorzej,  dlatego przedsiębiorca nie jest w stanie zapłacić wszystkim na czas, choć zależy mu na tym, by utrzymać terminowe regulowanie zobowiązania. 

W tej sytuacji korzysta z usługi faktoringu odwrotnego – zgłasza fakturę zakupu u swojego faktora, pieniądze trafiają na rachunek dostawcy jeszcze tego samego dnia, a pan Anatol reguluje płatność w ustalonym z faktorem terminie.

Faktoring odwrotny – korzyści


Brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową firmy

Korzyści wizerunkowe

Kontrahent budzący zaufanie i faktycznie na to zaufanie zasługujący to – nomen omen – towar deficytowy. Zastanów się więc, czy – jeżeli masz przejściowe problemy z dostępem do gotówki – lepiej zaczekać ze spłatą zobowiązań i narazić się na pogorszenie relacji ze sprzedającym, czy może skorzystać z faktoringu odwrotnego i zapewnić kontrahentowi należne mu środki, a swojej firmie odpowiednią ilość czasu na spłatę.

Odroczenie płatności to zmniejszenie obciążeń dla Twojej firmy

Mniejsze ryzyko kredytowe

Jak wygląda księgowanie faktoringu odwróconego?


Jakie są koszty faktoringu odwrotnego?


W ramach faktoringu odwrotnego faktor zapewnia przedsiębiorcy limit faktoringowy w kwocie ustalonej na etapie przygotowywania umowy. Im większy limit, tym większa kwota na zakupy firmowe jest dostępna dla faktoranta. Należy jednak pamiętać o tym, że część faktorów może naliczać dodatkowe opłaty z tytułu niewykorzystania przyznanego limitu. W PragmaGO utrzymanie limitu jest bezpłatne – wybierając faktoring odwrotny, płacisz jedynie za tę część limitu, którą wykorzystasz.

Inne opłaty, na jakie możesz się natknąć, to:

  • prowizja za przelew wierzytelności.
  • opłaty przygotowawcze, 
  • prowizja z tytułu zmiany warunków umowy,

Ważne!

Podsumowanie


O tym warto wiedzieć:


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.