Faktoring dla małych firm

Faktoring
Dodane: 11 listopada 2020

Rynek usług finansowych wypełniony jest rozwiązaniami mogącymi poprawić płynność finansową przedsiębiorstw. W obiegowej opinii często spotyka się jednak stwierdzenie, że te naprawdę atrakcyjne możliwości są dostępne jedynie dla nielicznych firm, podczas gdy pozostałe są po prostu zbyt drogie, by się im opłacały. Czy rzeczywiście tak jest? Poznaj faktoring dla małych firm.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy oczekujący na spłatę należności przez kontrahenta pod warunkiem, że termin płatności jeszcze nie minął. Jak to działa?

PRZYKŁAD:


Pani Malwina prowadzi sklep papierniczy. W związku z zapotrzebowaniem na pomoce naukowe, kilka pobliskich szkół zakupiło od niej sporo towaru, jednak termin płatności dla każdej z tych transakcji wynosi 60 dni. Dzięki faktoringowi pani Malwina może odzyskać swoje pieniądze szybciej, co pomoże jej spłacić zobowiązania firmy i/lub zakupić nowy towar.

Powyższy przykład to skrócony opis sytuacji, w której pani Malwina (w tym przypadku nazwiemy ją faktorantem, czyli osobą korzystającą z usługi faktoringu) sprzedaje fakturę firmie faktoringowej (zwanej faktorem). Faktor niemal natychmiast wypłaca przedsiębiorstwu kwotę należności pomniejszoną o prowizję. Zwykle cała procedura trwa kilka godzin, w niektórych przypadkach może się jednak nieco przedłużyć.

Dowiedz się więcej o stronach umowy faktoringowej

Pozostałe usługi

Firmy faktoringowe nie zajmują się jedynie zakupem faktur – oferują one także szereg dodatkowych usług, takich jak weryfikacja kontrahentów czy monitoring wierzytelności.

Te usługi – choć wiążą się z dodatkowymi kosztami, niosą za sobą wymierne korzyści dla klienta. W pełnym pakiecie faktor wypłaca klientowi pieniądze, a później sam zajmuje się ściąganiem płatności od dłużnika. Dzięki temu faktorant w momencie otrzymania środków może zapomnieć o należności.

Sprawdź także!
Faktoring pełny a niepełny
Faktoring a leasing
Faktoring jawny a cichy

Czym różni się faktoring od kredytu?

Podstawową różnicą dzielącą faktoring i kredyt, są warunki ich otrzymania. Banki udzielające kredytów często stawiają przed firmami dość restrykcyjne wymagania, przez co na ten sposób finansowania nie mogą liczyć firmy niedawno powstałe lub też niespełniające wymagań finansowych.

Szybkie pożyczki czy kredyty-chwilówki to z kolei rozwiązanie, które nie stawia prawie żadnych wymagań przed potrzebującymi finansowania przedsiębiorstwami. W tym przypadku kredytodawcy biorą na siebie większe ryzyko (wynikające z pobieżnej weryfikacji lub nawet jej braku), co znajduje odzwierciedlenie w proponowanych stawkach.

Faktoring ma tę przewagę, że weryfikowany jest kontrahent, a nie faktorant. Jeżeli więc mała firma, nawet taka, która powstała niedawno, współpracuje z dużymi i wiarygodnymi przedsiębiorstwami, nie powinna mieć problemów z uzyskaniem tego typu finansowania.

 

Faktoring dla małych firm

Charakterystyczne dla faktoringu cechy sprawiają, że usługa ta jest wyjątkowo często wybierana przez firmy zwłaszcza z sektora MŚP. Małe firmy korzystają z faktu, że faktoring (zwany także mikrofaktoringiem) to szybki, skuteczny a przede wszystkim niewymagający przedkładania instytucji finansującej skomplikowanej dokumentacji sposób pozyskania kapitału.

Kiedy właściciele małych firm powinni skorzystać z faktoringu?

Sprawdź!
Faktoring dla firm budowlanych
Faktoring dla firm transportowych

Jak skorzystać z faktoringu?

To proste i wymaga niewielu formalności – wypełnij wniosek online na naszej stronie i odzyskaj pełną kontrolę nad płynnością finansową swojej firmy. Faktoring online to rozwiązanie dzięki, któremu szybko możesz zyskać gotówkę na rozwój swojego biznesu – gdziekolwiek teraz jesteś – bez wychodzenia z domu, biura, czy kabiny swojego samochodu!

Czytaj także:
Faktoring międzynarodowy – importowy i eksportowy
Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową
Finansowanie dla startupów

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsce

Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2015-2021 i poznaj aktualną sytuację faktoringu na polskim rynku.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej