Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Faktoring a leasing

Dodane: 29 lipca 2020

Na rynku usług finansowych funkcjonuje wiele form finansowania przedsiębiorstw. Dziś zajmiemy się dwiema z nich: dowiemy się, jakie są najbardziej istotne różnice między faktoringiem a leasingiem, a także wskażemy, w jakich sytuacjach omawiane sposoby finansowania sprawdzą się najlepiej.
 

Spis treści:

 

Koszty stałe, koszty zmienne

Kwota podatku dochodowego do zapłaty ulega zmniejszeniu, jeśli przedsiębiorstwo ponosi koszty związane z prowadzoną działalnością. Nic dziwnego, że wiele firm decyduje się na leasingowanie sprzętu, wyposażenia czy środków transportu – pozwala to na ponoszenie kosztów stałych, a jednocześnie rozkłada na raty duże kwoty, które często trzeba zapłacić za specjalistyczny sprzęt czy firmowy samochód.
 
Poza tym każde przedsiębiorstwo ponosi koszty zmienne, w poczet których zaliczymy każdorazowy zakup materiałów, towaru do sprzedaży czy zapłatę za usługi wykonywane na rzecz firmy. W sytuacji, gdy pokrycie bieżących wydatków firmy ze środków własnych staje się utrudnione, możemy skorzystać z usługi faktoringu.
 

Źródła finansowania

Wydatki ponoszone przez nasz biznes możemy finansować ze środków własnych lub zewnętrznych. Zarówno leasing, jak i faktoring zaliczają się do tej drugiej grupy, jednak ich przeznaczenie zwykle wyraźnie się różni.
 
Chcesz wiedzieć więcej o źródłach finansowania przedsiębiorstw? Przeczytaj artykuł!
 

Faktoring – co to jest i kiedy warto skorzystać?

 
Faktoring to usługa, w której faktor (w tej roli zwykle firma faktoringowa lub bank) wykupuje od faktoranta (przedsiębiorcy korzystającego z usługi) należność, na której spłatę oczekuje ten drugi. Dzięki temu faktorant w krótkim czasie otrzymuje pieniądze, na które w zwykłych warunkach musiałby czekać o wiele dłużej, a obsługą należności zajmuje się od tej pory faktor, w zamian za prowizję.
 
Usługa faktoringu pozwala przedsiębiorstwom na poprawienie wskaźnika płynności finansowej oraz na szybkie odzyskanie zamrożonych środków. Faktoring niweluje ryzyko opóźnień w spłacie bieżących zobowiązań firmy, takich jak zakup kolejnych materiałów, towarów czy zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników.
 
Może się zdarzyć, że przedsiębiorstwo spotkają nieprzewidziane wydatki – konieczność dokonania potrzebnych napraw, dokupienie większej ilości towaru z powodu zwiększonego popytu na produkty firmy – przeniesienie należności na faktora i niemal natychmiastowe odzyskanie pieniędzy od zwlekającego z płatnością kontrahenta sprawi, że nie wytworzą się kolejne opóźnienia.
 
Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje? Przeczytaj artykuł!
 
 
Weź faktoring online
 

Kiedy i jak skorzystać z leasingu?

 
Leasing to forma finansowania, która pozwala mądrze rozplanować zakup drogiego sprzętu lub środka transportu. Małe firmy usługowe zwykle korzystają z leasingu, by zakupić samochód do przewożenia materiałów oraz pracowników. Kawiarnie i restauracje leasingują przemysłowe chłodziarki, specjalistyczne ekspresy do kawy i inne potrzebne do prowadzenia działalności maszyny. Nic w tym dziwnego, jako że koszt zakupu wspomnianego ekspresu do kawy przeznaczonego na potrzeby lokalu gastronomicznego może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.
 
Rata leasingowa pozwala nie tylko uniknąć konieczności zapłaty dużej kwoty od razu, ale również wpływa na wysokość podatku dochodowego oraz VAT.
 

Faktoring a leasing – porównanie

 
Główną różnicę między faktoringiem a leasingiem stanowi to, na co chcemy przeznaczyć pozyskane środki. Wybór odpowiedniej formy finansowania powinien być teraz nieco prostszy – każda z nich ma swoje zalety, jednak najlepiej sprawdzają się w określonych sytuacjach.
 
Z faktoringu warto skorzystać, gdy chcemy spłacić bieżące zobowiązania lub w sytuacji, w której ustalony z kontrahentem termin spłaty należności jest wyjątkowo długi – warto wtedy zainteresować się stałym faktoringiem online.
 
Leasing będzie dobrym pomysłem, jeśli chcemy zaopatrzyć przedsiębiorstwo w środki trwałe – dzięki temu rozłożymy koszt zakupu na raty, stworzymy koszty stałe (co poskutkuje obniżeniem podatków), a przy tym nie stracimy możliwości amortyzacji zakupionych aktywów.
 
 
Czytaj także:
Umowa faktoringowa – jak powinna wyglądać
Faktoring a kredyt – poznaj różnice

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Zaliczka na podatek dochodowy – czym jest i jak ją obliczyć?

Obowiązek, jakim jest zaliczka na podatek dochodowy, dotyczy wszystkich przedsiębiorców, rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Jak obliczyć jej wysokość i w jakim terminie trzeba ją zapłacić?

Czytaj więcej
Funkcje i istota faktoringu

Funkcje faktoringu

Najważniejszą funkcją faktoringu jest finansowanie. Dowiedz się, jakie inne funkcje może pełnić faktoring. Czy finansowanie to jedyna możliwość jaką oferuje?

Czytaj więcej
Czym jest i jak wygląda faktura uproszczona?

Duplikat faktury – czym jest i jak go wystawić?

Zgubiona faktura lub zniszczona to sytuacje, kiedy możesz poprosić o jej duplikat. Czy są inne przypadki, kiedy możesz o niego prosić? Jak powinien taki dokument wyglądać i czy wpływa na termin płatności?

Czytaj więcej