Źródła finansowania przedsiębiorstw

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie własnej firmy wiąże się z kosztami. Część z nich jest stała, zdarzają się jednak i te nieprzewidziane. Niezależnie od rodzaju kosztów, przedsiębiorstwo potrzebuje finansowania. O tym, czym jest finansowanie wewnętrzne i zewnętrzne, jakie są alternatywne źródła finansowania przedsiębiorstw i o wielu innych kwestiach przeczytasz w tym artykule.
Spis treści:

Podział na wewnętrzne i zewnętrzne instrumenty finansowania przedsiębiorstw

Z oczywistych względów z samofinansowania nie mogą korzystać nowe firmy – z reguły mija co najmniej kilka miesięcy, zanim przedsiębiorstwo zacznie przynosić zyski. Finansowanie wydatków przedsiębiorstwa z osiągniętego dochodu niekoniecznie jest tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać – trudno o dynamiczny rozwój firmy, gdy korzysta się z własnych środków. Tempo wzrostu z pewnością jest w takim przypadku niższe niż gdyby przedsiębiorca skorzystał z finansowania zewnętrznego. Firmy, które decydują się na samofinansowanie, często podnoszą jednak argument niezależności – i w tym punkcie trudno się z nimi nie zgodzić.


Ważne! 

Młodzi przedsiębiorcy, którzy zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą, mogą liczyć na uzyskanie dotacji, której wysokość osiąga nawet 6-krotność średniego wynagrodzenia. W 2023 roku kwota maksymalna wynosi ok. 40 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać taką dotację z Urzędy Pracy, należy posiadać status bezrobotnego, niezatrudnionego opiekuna osoby niepełnosprawnej lub absolwenta centrum integracji społecznej.


O tym warto wiedzieć:


 • jak działa efaktoring?

  Na czym polega efaktoring? Czym się wyróżnia?


  Jak działa efaktoring? Jak z niego korzystać?
  Więcej: Na czym polega efaktoring? Czym się wyróżnia?
 • Co to jest restrukturyzacja? Jak wpływa na faktoring?

  Restrukturyzacja firmy – na czym polega i jak wpływa na faktoring?


  Na czym polega restrukturyzacja? W jaki sposób wpływa na finansowanie faktoringiem?
  Więcej: Restrukturyzacja firmy – na czym polega i jak wpływa na faktoring?
 • buy now pay later dla przedsiębiorców

  BNPL – na czym polega Buy Now Pay Later dla firm?


  Jak działa odroczenie płatności dla firm? Poznaj BNPL w 2024!
  Więcej: BNPL – na czym polega Buy Now Pay Later dla firm?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy