Leasing operacyjny a finansowy – poznaj różnice

Rozwiązania finansowe dla firm
Dodane: 24 listopada 2021

Wielu przedsiębiorców z chęcią korzysta z możliwości leasingowania pojazdów, maszyn i innych ruchomości wchodzących w skład wyposażenia firmy. Pozwala to zwiększyć koszty uzyskania przychodu, co przekłada się na niższą kwotę podatku dochodowego do zapłaty. Każdy zainteresowany przedsiębiorca ma do wyboru dwie formy leasingu – dziś dowiemy się, która z nich jest korzystniejsza i w jakich sytuacjach: leasing operacyjny czy finansowy?

 

 

Na czym polega leasing operacyjny?

Podstawowym wyróżnikiem leasingu operacyjnego jest kwestia własności przedmiotu umowy leasingowej. Jeżeli przedsiębiorca weźmie przedmiot w leasing operacyjny leasingodawca (a więc firma leasingowa lub bank) pozostaje właścicielem przedmiotu (np. samochodu), w związku z czym zalicza się go do składników majątkowych leasingodawcy.

Co to oznacza w praktyce? Właściciel przedmiotu będzie miał obowiązek sporządzania odpisów amortyzacyjnych dotyczących tegoż, z kolei leasingobiorca – w tej roli przedsiębiorca – będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodu ratę leasingu operacyjnego oraz ewentualną opłatę wstępną. Co więcej, także wszelkie naprawy, wymiany części itp. stanowią w leasingu operacyjnym koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy – będzie mógł więc dzięki temu zmniejszyć kwotę podatku dochodowego do zapłaty.

PRZYKŁAD:


Pani Teresa prowadzi niewielką kawiarnię od kilku lat. Postanowiła poszerzyć ofertę i zająć się także produkcją lodów rzemieślniczych na niewielką skalę. W związku z tym, że ceny maszyn do lodów, zamrażarek i pozostałych przyrządów, są zbyt wysokie, zdecydowała się na leasing operacyjny sprzętu. Opłatę wstępną w wysokości 1000 zł uwzględniła w kosztach uzyskania przychodu, podobnie jak miesięczne raty w wysokości 387 zł netto. Nie może jednak amortyzować leasingowanych przedmiotów, jako że ich właścicielem pozostaje leasingodawca.

Leasing operacyjny – podsumowanie

Koszty:

Umowa leasingu operacyjnego:

Obowiązek amortyzacji:

 

Jak działa leasing finansowy?

Najważniejszą różnicą pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym jest kwestia ujęcia w majątku. Przedmioty zakupione za pośrednictwem leasingu finansowego są zaliczane do składników majątkowych przedsiębiorcy. Wiąże się to – analogicznie – z koniecznością dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez leasingobiorcę.

To jednak nie koniec zmian. W leasingu operacyjnym całość raty leasingowej stanowiła koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy, leasing finansowy rządzi się jednak swoimi zasadami i pozwala zaliczyć do KUP jedynie część odsetkową raty leasingowej.

Inaczej jest też z kwestią zapłaty podatku VAT – konieczne jest wówczas opłacenie całego podatku VAT po odbiorze przedmiotu umowy leasingowej, wraz z pierwszą ratą. Z kolei opłata wstępna w leasingu finansowym nie obowiązuje.

WAŻNE!


Pełnoprawnym właścicielem przedmiotu przedsiębiorca staje się natychmiast po zapłaceniu ostatniej raty leasingu finansowego.

Leasing finansowy – podsumowanie

Koszty:

Umowa leasingu finansowego:

Obowiązek amortyzacji:

 

Samochód w leasingu – co warto wiedzieć?

Bezdyskusyjnie najczęściej leasingowanym rodzajem przedmiotów są pojazdy, a konkretniej samochody osobowe. Jeżeli Ty także rozważasz wzięcie samochodu w leasing, sprawdź, co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy wiążącej na kilka lat.

Czym jest leasing w trybie mieszanym?

Obecne przepisy dotyczące kosztów leasingu pojazdów obowiązują od 2019 roku i wymuszają na przedsiębiorcach zadeklarowanie, czy leasingowany samochód będzie wykorzystywany w 100% w ramach działalności gospodarczej, czy też w jakimś stopniu będzie stanowił środek transportu dla osób prywatnych.

Rozgraniczenie to dotyczy szczególnie jednoosobowych działalności gospodarczych, w których przedsiębiorca może chcieć zakupić samochód nie tylko w celu dojeżdżania do klientów i wykonywania czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale ma zamiar tym samym pojazdem jeździć na zakupy czy w odwiedziny do rodziny.

Od tej deklaracji zależy sposób rozliczania rat leasingu i wszystkich pozostałych kosztów ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu (podatek VAT, faktury za paliwo, naprawy, przeglądy, wymiany części itp.).

Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z samochodu w trybie mieszanym, odliczymy jedynie 50% podatku VAT będącego częścią raty leasingowej (w przypadku leasingu operacyjnego), a z pozostałych kosztów odliczymy 75%. Jeżeli jednak pojazd będzie wykorzystywany jedynie w firmie, możemy bez przeszkód odliczać 100% wszystkich kosztów. Istotnym warunkiem takiego rozliczania jest jednak prowadzenie szczegółowej ewidencji przebytych kilometrów na potrzeby ewentualnej kontroli dotyczącej właściwego odprowadzania podatku VAT.

WAŻNE!


Bardzo ważnym ograniczeniem dotyczącym leasingowania samochodu jest wprowadzony w 2019 roku przepis o tym, że do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć raty do wartości pojazdu wynoszącej maksymalnie 150 000 zł.

Warunki te obowiązują także w leasingu finansowym – wówczas maksymalna wartość odpisów amortyzacyjnych możliwych do odliczenia wynosi 150 000 zł. Celem wprowadzenia tego przepisu było ograniczenie rozliczania przez przedsiębiorców luksusowych, bardzo drogich samochodów – celem tego procederu często było uzyskanie optymalizacji podatkowej.

 

Co więc jest bardziej korzystne? Porównanie leasingu operacyjnego z leasingiem finansowym

W podjęciu decyzji może pomóc fakt, że z leasingu operacyjnego korzystają najczęściej nowe firmy oraz przedsiębiorcy, dla których kluczowe znaczenie ma możliwość wprowadzenia niewielkiego wkładu własnego (nawet od 0%!) oraz rozłożenie całości kosztu na raty. Leasing finansowy z kolei wymaga opłacenia całego VAT-u od razu, ale umożliwia leasingobiorcy amortyzację przedmiotu oraz mniejsze raty przez cały okres trwania umowy.

 
 
Czytaj także:
Czym różni się faktoring od leasingu
Amortyzacja środków trwałych

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej
Definicja i rodzaje faktoringu. Wady i zalety usługi faktoringu.

Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Faktoring to usługa, która może pomóc poprawić płynność finansową Twojej firmy. Poznaj rodzaje faktoringu oraz dowiedz się, jakie wady i zalety posiada tego typu rozwiązanie.

Czytaj więcej