Co to jest leasing i jakie są jego rodzaje?

Leasing to jedna z form finansowania, w Polsce szczególnie popularna wśród przedsiębiorców i na ogół kojarząca się z zakupem pojazdów. To oczywiście tylko jedna z możliwości – leasingodawcy oferują znacznie więcej, niż tylko możliwość zakupu samochodu.
Spis treści:

Na czym polega leasing?


Najprościej rzecz ujmując, leasing to sytuacja, w której jedna strona umowy (leasingodawca) kupuje przedmiot, aby następnie oddać go w użytkowanie drugiej (leasingobiorcy). Warunkiem korzystania z przedmiotu jest regularne spłacanie rat. 

Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może skorzystać z możliwości wykupu rzeczy, aby stać się jej właścicielem. Nie jest to jednak obowiązkowe – co więcej, leasingodawcy często proponują korzystającym z ich usług możliwość wzięcia w leasing kolejnego przedmiotu ze zniżką, w zamian za rezygnację z opcji wykupu.

W ten sposób klienci – pozostając w temacie samochodów – mogą co kilka lat wymieniać pojazd na nowy, oczywiście wciąż opłacając raty, a także ponosząc koszty opłat wstępnych. 

W Polsce korzystamy z dwóch rodzajów leasingu – chodzi o leasing operacyjny i finansowy. Sporą popularnością cieszy się także wynajem długoterminowy, który co do zasady nie jest leasingiem, ale w wielu aspektach przypomina tę usługę.

Co można wziąć w leasing?


Nie istnieje żaden zamknięty katalog towarów, które można brać w leasing – w teorii więc można wziąć w leasing niemal wszystko. Praktyka pokazuje jednak, że najczęściej korzystamy z finansowania pojazdów (67,6%) oraz maszyn i urządzeń (28,4%). Zdecydowanie rzadziej korzystamy z leasingu przy zakupie sprzętu komputerowego i oprogramowania (1,22%), innych niż pojazdy środków transportu (1,22%) czy nieruchomości (0,7%). 

Ważne!

Choć przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na pojazdy i sprzęty nowe, istnieje także możliwość wzięcia w leasingu przedmiotu używanego, na przykład kilkuletniego samochodu.

Leasing środka transportu

Jeżeli firma potrzebuje pojazdu, może wziąć w leasing nie tylko samochód osobowy czy dostawczy. Przedsiębiorcy z powodzeniem korzystają z leasingu samochodów ciężarowych, naczep, a nawet autobusów.

To samo dotyczy pozostałych środków transportu – nikogo nie zdziwi leasing łodzi czy samolotu, choć z pewnością podmiotów oferujących taką usługę jest mniej niż w przypadku samochodów osobowych. 

Leasing maszyn i urządzeń

Nie dla każdego przedsiębiorstwa pojazd stanowi pierwszą potrzebę. Wiele firm, na przykład z sektora gastronomii, szuka możliwości finansowania potrzebnych w codziennej pracy maszyn czy urządzeń. Ekspresy baristyczne, chłodziarki przemysłowe, witryny grzewcze czy meble gastronomiczne – każdą z tych rzeczy można bez przeszkód wziąć w leasing.

Leasing nieruchomości

Nieco inaczej wygląda leasing nieruchomości. Koszty takiego leasingu są dużo wyższe, a średni okres trwania umowy dłuższy. Leasing samochodu osobowego trwa zwykle od 3 do 5 lat, natomiast leasing nieruchomości rozciąga się z reguły na 10 do 15 lat, a czasem nawet więcej. Z tego powodu rzadko kiedy finansowanie nieruchomości w ten sposób jest opłacalne… dla którejkolwiek ze stron. 

Leasingodawca musi się upewnić, że przedmiot umowy (nieruchomość) nie straci na wartości, a do tego najchętniej podejmie współpracę z firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Mały przedsiębiorca bez historii leasingowej czy kredytowej to spore ryzyko dla leasingodawców.

Koszty leasingu


Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących leasingu jest: “ile to właściwie kosztuje?”. Oczywiście wiele zależy od aktualnej oferty leasingodawcy, jednak warto zawczasu się przygotować i dowiedzieć, jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę, korzystając z leasingu.

Opłata wstępna

Często kluczowym czynnikiem, decydującym o wyborze danej oferty leasingowej, jest wysokość czynszu inicjalnego. Ten stanowi ułamek wartości leasingowanego produktu. Wysoka wpłata własna zazwyczaj owocuje niższymi ratami przez cały okres trwania umowy. Z reguły leasingodawcy oferują umowę z opłatą wstępną w wysokości 10-40% wartości przedmiotu. 

Stosunkowo łatwo trafić na ofertę bez opłaty wstępnej – należy się jednak liczyć z wyraźnie wyższymi kosztami całkowitymi leasingu.

Ubezpieczenie przedmiotu umowy

W przypadku każdego pojazdu prawnie wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC, jednak gdy pojazd jest przedmiotem umowy leasingowej, konieczne jest wykupienie także ubezpieczenia AC. 

Maszyny, urządzenia, a także leasingowane nieruchomości i każdą inną rzecz, będącą przedmiotem umowy leasingowej, również należy ubezpieczyć – kosztem tym obciążony jest leasingobiorca. Maszyny i urządzenia należy ubezpieczyć m.in. od zniszczeń i kradzieży.

Warto wspomnieć, że istnieje możliwość włączenia kosztów ubezpieczenia do raty leasingowej, tym samym rozkładając je w czasie.

Ważne!

Leasingodawcy często proponują klientom skorzystanie z usług współpracujących z nimi Towarzystw Ubezpieczeniowych. Ma to duże znaczenie, ponieważ umowy bywają obwarowane dodatkowym warunkiem – na przykład wybór innego ubezpieczyciela (znalezionego samodzielnie) może skutkować koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty manipulacyjnej.

W skrajnych przypadkach zdarza się, że leasingodawca całkowicie blokuje możliwość samodzielnego wyboru ubezpieczenia.

Pamiętaj, że leasingowany przedmiot musi być objęty ubezpieczeniem przez cały okres umowy leasingowej. Ma to szczególne znaczenie przy zakończeniu umowy – jeżeli zdecydujesz się na leasing przedmiotu na okres 36, 48 czy 60 miesięcy, istnieje duża szansa, że w ostatnim miesiącu obowiązywania umowy będziesz musiał wykupić nowe ubezpieczenie – może to narazić Twoją firmę na dodatkowe koszty. 

Inne koszty leasingu

Warto pamiętać, że nowy pojazd zakupiony przez leasingodawcę z myślą o kliencie, należy zarejestrować, a koszty rejestracji w urzędzie także ponosi leasingobiorca. 

Kolejnym wydatkiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest usługa wyceny wykonywana przez rzeczoznawcę. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, w której przedsiębiorca bierze w leasing przedmiot używany. 

Jeżeli korzystający zdecyduje się wykupić leasingowany przedmiot, musi także zapłacić kwotę wykupu – ta może wynosić nawet 1%, ale często oscyluje w granicach 10-20%.

Rodzaje leasingu


W Polsce przedsiębiorcy mogą korzystać z dwóch rodzajów leasingu – operacyjnego oraz finansowego. Czym różnią się te dwie opcje? 

Leasing operacyjny

To wariant, w którym właścicielem przedmiotu wziętego w leasing pozostaje leasingodawca i to ta instytucja zachowuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca z kolei może ująć w koszty uzyskania przychodu większość wydatków, które ponosi w związku z przedmiotem umowy:

 • comiesięczne raty,
 • opłata wstępna, 
 • koszty paliwa (w przypadku samochodów),
 • koszty napraw i wymiany części,
 • koszty przeglądów,
 • koszty zakupu dodatkowego wyposażenia.

Po zakończeniu leasingu operacyjnego przedsiębiorca może wykupić przedmiot umowy, opłacając umówioną kwotę wykupu.

Leasing finansowy

Wybierając leasing finansowy, leasingobiorca zalicza przedmiot umowy do środków trwałych swojej firmy – może więc dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W tym wariancie jednak przedsiębiorca nie może uwzględnić całej raty w kosztach uzyskania przychodu, a jedynie jej część odsetkową. 

Co więcej, leasing finansowy zobowiązuje korzystającego do zapłaty podatku VAT za przedmiot w całości, z góry. Dzięki leasingowi finansowemu nie trzeba się przejmować kwotą wykupu – w momencie spłaty ostatniej raty, przedmiot staje się własnością leasingodawcy automatycznie.

O tym warto wiedzieć:


 • KSeF czym jest

  Krajowy system e-Faktur – co to jest i na czym polega?


  Co to jest KSeF? Co zmieni i kiedy zostanie wprowadzony?
  Więcej: Krajowy system e-Faktur – co to jest i na czym polega?
 • Co można rozliczyć w kosztach prowadzenia działalności

  Co można wrzucić w koszty działalności gospodarczej


  Czynsz za wynajem biura, komputer, samochód – co jeszcze można wliczyć w koszty prowadzenia działalności?
  Więcej: Co można wrzucić w koszty działalności gospodarczej
 • Podatek od dywidendy - ile wynosi i jak go rozliczyć?

  Jak rozliczyć podatek od dywidendy i kiedy następuje wypłata?


  Poznaj szczegóły dotyczące terminu wypłaty dywidendy i rozliczania podatku!
  Więcej: Jak rozliczyć podatek od dywidendy i kiedy następuje wypłata?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.