Na czym polega efaktoring? Czym się wyróżnia?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rynek usług finansowych zmienił się nie do poznania. Dziś konsumenci i klienci biznesowi mogą korzystać z płatności odroczonych, przelewów na telefony czy rat 0% praktycznie bez przeszkód. Standardem dla firm stał się także efaktoring, który – choć funkcjonuje już od lat – wciąż mocno wyróżnia się na tle pozostałych rozwiązań. Czym się charakteryzuje?
Spis treści:

Definicja 


Jak finansować faktury, korzystając z efaktoringu?


 • faktorant, czyli firma korzystająca z efaktoringu, wystawiająca faktury z odroczonym terminem płatności,
 • faktor, czyli przedsiębiorstwo świadczące usługę efaktoringu,
 • odbiorca, czyli kontrahent – firma, której faktorant wystawia fakturę za dostarczony towar lub wykonaną usługę. 

Faktorant może sprzedać wierzytelności faktorowi, w zamian otrzymując przelew środków na konto firmowe nawet w 2 godziny, na długo przed upływem terminu płatności. Zadaniem odbiorcy będzie z kolei oddanie należności faktorowi w terminie.

Jak działa efaktoring? Krok po kroku


Aby poznać pełen potencjał efaktoringu, przyjrzyjmy się całemu procesowi – w przypadku faktoringu w PragmaGO, można go streścić w raptem kilku krokach.

Krok pierwszy: wystaw fakturę z odroczonym terminem płatności

W wielu przypadkach odroczona płatność to mus – branża jest przyzwyczajona do takich praktyk, a kontrahenci wprost tego oczekują. Z oczywistych względów wystawiasz więc dokumenty z 30-dniowym, 60-dniowym, a może nawet jeszcze dłuższym terminem płatności. 

Jedna czy kilka takich płatności na niewysokie kwoty raczej nie powinny zagrozić płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa, jednak gdy takich transakcji pojawi się więcej w krótkim czasie albo będą one dotyczyły wykonania kosztownych usług, mogą pojawić się problemy. Czas przejść do kolejnego kroku.

Krok drugi: wyślij wniosek o efaktoring

Wypełnienie formularza odbywa się na stronie PragmaGO i jest bezpłatne. Sam wniosek nie jest w żaden sposób wiążący. Pamiętaj jednak, że musisz zweryfikować firmowy numer rachunku bankowego. Zazwyczaj wymaga to użycia aplikacji Kontomatik lub wykonania zwrotnego przelewu weryfikacyjnego. 

Wysłanie wniosku skutkuje otrzymaniem indywidualnej oferty faktoringowej. Na podstawie danych z formularza, faktor dokonuje wstępnej oceny oraz weryfikuje Twoich odbiorców – to pozwala mu na złożenie konkretnej propozycji. 

Krok trzeci: porozmawiaj z doradcą

Zanim jeszcze otrzymasz indywidualną ofertę efaktoringu, skontaktuje się z Tobą doradca, który w razie potrzeby opowie Ci więcej o usłudze i wyjaśni wszelkie wątpliwości, które mogą się pojawić. 

Po konsultacjach otrzymasz indywidualną ofertę, skonstruowaną specjalnie dla Twojej firmy, w oparciu o informacje, które udzielisz we wniosku.

 

Krok czwarty: podejmij decyzję i podpisz umowę

Faktorzy, oferujący usługę efaktoringu, dają także możliwość podpisania umowy tradycyjnie, jeśli klient sobie tego zażyczy. Możesz skorzystać z takiej opcji także w PragmaGO. Nadal nie będzie potrzeby opuszczania domu czy biura – zorganizujemy dla Ciebie usługę kuriera, który przyjedzie na wskazany adres z gotowym do podpisu dokumentem.

 

Koszty usługi efaktoringu


Korzystanie z efaktoringu obarczone jest prowizją faktoringową – to koszt procentowy lub kwotowy, w zależności od wybranego rodzaju faktoringu (odpowiednio: stawkowego lub ryczałtowego). Przed podjęciem decyzji o finansowaniu, konsultanci PragmaGO przedstawią Twojej firmie warunki korzystania, wraz z kosztami i wszelkimi opłatami. 

Jak korzystać z efaktoringu?


Korzystanie z usługi efaktoringu może się nieco różnić w zależności od tego, z którym faktorem Twoja firma nawiązała współpracę – sporo zależy też od rodzaju wybranego faktoringu i potrzeb Twojej firmy. Wyjaśnijmy zatem, jak korzystać z tej usługi w PragmaGO.

Limit faktoringowy

W ramach współpracy z PragmaGO, Twojej firmie zostanie przyznany limit faktoringowy w wysokości od 50 000 zł do 15 000 000 zł. Finansujemy także w euro. Oferujemy limity od 11 000 EUR do 3 330 000 EUR. To kwota, jaką możesz wykorzystać na finansowanie. Ma ona charakter odnawialny, co oznacza, że każda spłacona przez kontrahenta należność przywraca odpowiednią kwotę do puli.

Pani Maria zawnioskowała dla swojej firmy o limit faktoringowy w wysokości 500 000 zł. W maju zgłosiła do finansowania trzy faktury na łączną kwotę 220 000 zł. Oznacza to, że w limicie ma jeszcze 280 000 zł do wykorzystania. 

Jeden z kontrahentów firmy pani Marii spłacił należność po dwóch tygodniach. Jego faktura opiewała na 72 000 zł. Od tej pory pani Maria może korzystać z limitu w wysokości 352 000 zł.

Kto może skorzystać z efaktoringu?


Efaktoring dostępny jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – niezależnie od tego, ilu pracowników zatrudniają czy w jakiej branży funkcjonują. 

Co więcej, w PragmaGO finansujemy także startupy – możesz więc skorzystać z efaktoringu nawet, jeśli dopiero rozpoczynasz działalność jako przedsiębiorca. W ten sposób dajemy szansę rozwijającym się firmom. Podstawą finansowania jest nawiązanie współpracy z realnymi, wiarygodnymi kontrahentami.

Podsumowanie


Usługa efaktoringu to rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom finansowanie wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności nawet do 120 dni. Faktoring pomaga zachować płynność finansową firmom, które w zwykłych warunkach musiałyby oczekiwać długo na zapłatę ze strony swoich kontrahentów. 

O tym warto wiedzieć:


 • jak działa efaktoring?

  Na czym polega efaktoring? Czym się wyróżnia?


  Jak działa efaktoring? Jak z niego korzystać?
  Więcej: Na czym polega efaktoring? Czym się wyróżnia?
 • Co to jest restrukturyzacja? Jak wpływa na faktoring?

  Restrukturyzacja firmy – na czym polega i jak wpływa na faktoring?


  Na czym polega restrukturyzacja? W jaki sposób wpływa na finansowanie faktoringiem?
  Więcej: Restrukturyzacja firmy – na czym polega i jak wpływa na faktoring?
 • buy now pay later dla przedsiębiorców

  BNPL – na czym polega Buy Now Pay Later dla firm?


  Jak działa odroczenie płatności dla firm? Poznaj BNPL w 2024!
  Więcej: BNPL – na czym polega Buy Now Pay Later dla firm?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy