Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Dodane: 14 listopada 2016

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą o tym, że oferując swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności, tak naprawdę udzielają kredytu kupieckiego. Nieświadomość tej kwestii może okazać się problematyczna, gdy nasz partner w biznesie okaże się nierzetelny. Zamrożenie kapitału, spowodowane niezapłaconymi fakturami, pozbawia przedsiębiorcę środków na bieżącą działalność i może zagrozić płynności finansowej przedsiębiorstwa.
 

Spis treści:

 

Odroczony termin płatności – co to właściwie oznacza?

 
W terminologii handlowej stosuje się określenia „sprzedaż z odroczonym terminem płatności” lub „sprzedaż na 30 czy 60 dni”, choć tak naprawdę oznacza to kredyt kupiecki. Przedsiębiorca bierze tym samym na siebie ryzyko związane z potencjalnym nieuregulowaniem płatności, tak jak bank, który udziela kredytu. Czy tak samo jak bank przedsiębiorca przeprowadza analizę warunków finansowych klienta, czy ocenę ściągalności długu? W większości wypadków niestety nie. Niewiele firm może pozwolić sobie na zatrudnienie analityka, który wykonałby taką analizę. Również zakup specjalistycznego oprogramowania oceniającego m.in. zdolność kredytową klienta może być kosztowny.
 

Faktura – czy zawsze stanowi dowód zapłaty?

 
Już na etapie zamówienia należy bardzo dokładnie ustalić warunki transakcji oraz sprawdzić, które z nich gwarantują właściwe wykonanie usługi i zapłatę za nią. Niezwykle istotne jest, aby pilnować terminów realizacji i rozliczeń, a także gromadzić dokumenty wykonania usługi czy dostawy produktów. Przedsiębiorcy często zapominają, że faktura nie stanowi dowodu przed sądem na realizację usługi czy zamówienie, dlatego tak ważna jest pozostała dokumentacja.
 

Z ubezpieczeniem czy bez?

 
Jeżeli mamy wątpliwości co do kondycji finansowej klienta, warto dodatkowo zabezpieczyć się, korzystając przykładowo z usług ubezpieczyciela. Należy dobrze skonstruować umowę o współpracy i zostawić sobie możliwość cedowania wierzytelności, co będzie pomocne w przypadku chęci skorzystania z usługi faktoringu. Dzięki niemu nie tylko otrzymujemy środki na działalność z tytułu wystawionych faktur, ale także może on przejąć ryzyko niewypłacalności oraz zająć się ewentualną windykacją.
 
 
Zobacz także:
Nie zawsze można sprzedać dług, czyli konsekwencje zakazu cesji 
Po co przedsiębiorcy weksel in blanco?

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Różnice między zadatkiem a zaliczką

Zaliczka a zadatek – różnice. Co jest zwrotne, a co przepada?

Zadatek i zaliczka to forma zabezpieczenia wybierana przez wielu przedsiębiorców z różnych branż. Poznaj różnice oraz dowiedz się, w jakich sytuacjach przepada zaliczka, a w jakich zadatek.

Czytaj więcej
Klasyfikacja i kody PKD co to jest i czemu służy?

Klasyfikacja PKD – co to jest?

Polska Klasyfikacja Działalności to obowiązujący w polskim prawie system podziału przedsiębiorstw ze względu na rodzaje wykonywanej działalności gospodarczej. Dowiedz się o nim więcej!

Czytaj więcej
Co to jest skonto i jak je prawidłowo zaksięgować?

Skonto. Co to jest i jak je księgować?

Skonto to rabat oferowany kontrahentom za wcześniejsze spłacenie zobowiązań. Dowiedz się więcej - jakie korzyści daje skonto i w jaki sposób je księgować.

Czytaj więcej