Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Rozwiązania finansowe dla firm
Dodane: 11 stycznia 2023

Odroczona płatność to wygodny, a w ostatnich latach także cieszący się ogromną popularnością instrument finansowy. Dzięki niemu sprzedający zwiększają konkurencyjność swojej oferty, kupujący zaś zyskują elastyczność i lepsze warunki zakupu.

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą jednak o tym, że oferując swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności, tak naprawdę udzielają kredytu kupieckiego. Nieświadomość w tej kwestii może okazać się problematyczna, gdy partner w biznesie okaże się nierzetelny. Jak się uchronić przed niewypłacalnością kontrahenta i mogącymi za nią kroczyć zatorami płatniczymi?

Czytaj dalej i dowiedz się:

 

Odroczony termin płatności co to właściwie oznacza?

Sprzedaż z odroczonym terminem płatności to w rzeczywistości udzielenie kontrahentowi kredytu kupieckiego. Na czym to polega? Z perspektywy kupującego proces wygląda następująco: 

Punkt widzenia sprzedającego nieco różni się od tego, jak sprawa wygląda po stronie kontrahenta. Udzielenie kredytu kupieckiego wiąże się z wzięciem na siebie ryzyka związanego z sytuacją, w której kupujący zdecyduje się nie uregulować płatności. Teoretycznie działa to podobnie jak w banku – kredytodawca zawsze nieco ryzykuje, decydując się pożyczyć pieniądze. W przypadku banku jednak mówimy o dużej instytucji, która nie tylko dysponuje środkami i możliwościami ściągania długów, ale także jest w stanie odpowiednio zweryfikować kredytobiorcę, a tym samym zminimalizować ryzyko udzielenia kredytu, który nie zostanie spłacony. Niewiele małych czy nawet średnich firm może pozwolić sobie na zatrudnienie analityka, który dokonałby wstępnej oceny sytuacji finansowej.

Sprawdź także:
Zakup na raty a faktura na firmę i rozliczenie VAT
Konsekwencje niezapłaconej faktury

Jak uchronić się przed niewypłacalnością klienta biznesowego?

Idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców oferujących klientom biznesowym usługę odroczonej płatności byłoby każdorazowe weryfikowanie sytuacji finansowej kontrahenta. W wielu przypadkach jednak jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe. Co więc można zrobić w sytuacji, w której chcemy zaoferować odroczoną płatność, ale obawiamy się problemów z płatnością ze strony kontrahentów?

Skorzystaj z metod płatności odroczonych dostarczanych przez sprawdzone firmy. Jeżeli wśród klientów Twojego sklepu są przedsiębiorcy, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań PragmaGO płatności dla e-biznesu. W ten sposób obsługę odroczonych płatności zostawisz nam, podobnie jak ryzyko niewypłacalności klienta. W płatnościach odroczonych nie stosujemy regresu.

Co więcej, każdy kontrahent, który skorzysta z odroczonych płatności PragmaGO w Twoim sklepie, zostanie przez nas sprawdzony, co jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów na dalszych etapach realizacji zamówienia. 

 

Odroczone płatności a biznes B2C

Jeżeli nie masz klientów biznesowych, a mimo to chcesz oferować kontrahentom odroczoną płatność, musisz wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych.

Co więcej, faktor może przejąć ryzyko niewypłacalności lub – w razie konieczności – zająć się windykacją należności.

Co zrobić, gdy zator płatniczy już wystąpił?

Może się zdarzyć, że czytasz ten artykuł w momencie, gdy już borykasz się ze skutkami zatoru płatniczego. W takiej sytuacji wciąż wiele można zrobić! Jeżeli Twój sklep udzielił kredytu kupieckiego (odroczonej płatności), a kontrahent spóźnia się z płatnością, możesz skorzystać z innych usług PragmaGO. Pamiętaj jednak, że poniższe opcje dostępne są jedynie w transakcjach z klientami biznesowymi:

 

Czytaj dalej:

Sklepy z odroczonym terminem płatności
Zatory płatnicze – czym są i jak ich uniknąć?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej
Definicja i rodzaje faktoringu. Wady i zalety usługi faktoringu.

Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Faktoring to usługa, która może pomóc poprawić płynność finansową Twojej firmy. Poznaj rodzaje faktoringu oraz dowiedz się, jakie wady i zalety posiada tego typu rozwiązanie.

Czytaj więcej
Czym jest kompensata faktury

Kompensata faktury – co oznacza i kiedy jest możliwa?

Kompensata jest to sposób na rozliczenie wzajemnych transakcji kontrahentów, zarówno zobowiązań jak i należności w formie bezgotówkowej.

Czytaj więcej