Zakup na raty a faktura na firmę i rozliczenie VAT

Dodane: 22 lipca 2020

Jednym z benefitów prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość wliczania części zakupów środków trwałych – ale tylko tych ściśle związanych z prowadzeniem działalności – w koszty uzyskania przychodu. Czy jednak w każdej sytuacji możemy obniżyć w ten sposób podatek dochodowy oraz VAT? Dowiedz się, jak wygląda zakup na raty na firmę i czy nie jest on obwarowany dodatkowymi obostrzeniami. 
 

Spis treści:

 

Raty a faktura na firmę

 
Zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu na firmę, warto rozejrzeć się w internecie i upewnić się, że sklep, który wybraliśmy, oferuje raty dla firm na tych samych warunkach, co dla klientów indywidualnych. Wbrew pozorom nie jest to oczywiste – przykładem może być jedna z największych sieci sklepów elektronicznych w Polsce, która zdecydowała się nie wystawiać faktur VAT do zakupów ratalnych na firmę.
 
W innych sklepach samo otrzymanie odpowiedniego dokumentu nie powinno być problemem, ale musimy liczyć się z tym, że może obowiązywać inne oprocentowanie lub że w ofercie nie uświadczymy rat RRSO 0%, mimo że klienci indywidualni będą mogli z takiej formy finansowania skorzystać bez przeszkód.
 
Warto wiedzieć, że możliwość dokonania zakupu na raty istnieje zawsze, gdy na taką formę transakcji zgodzą się biorące w niej udział strony – w końcu kupowanie sprzętu czy towaru w sklepie to tylko jedna sytuacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozłożyć na raty płatność za usługę czy materiały produkcyjne.
 

Zmiany w prawie

 
W ostatnich latach kilkakrotnie znacząco zmieniły się zasady ewidencjonowania faktur w kosztach działalności – do końca roku 2015 przedsiębiorcy księgowali co prawda pełną kwotę faktury zakupu (zwiększając tym samym koszty i obniżając wysokość podatku dochodowego), ale w przypadku, gdy nie spłacali rat w wyznaczonym terminie, musieli uwzględnić kwotę, z którą zwlekali, i wyłączyć ją z kosztów.
 
Obowiązek ten prawo nakładało na podatników w przypadku, gdy płatność opóźniała się o co najmniej 30 dni (przy terminie płatności wynoszącym 60 dni lub mniej) lub 90 dni (przy terminie płatności dłuższym niż 60 dni). W sytuacji, gdy zaległa rata została spłacona, można było na powrót zawrzeć odpowiednią kwotę w kosztach prowadzenia działalności.
 

Zmiany w 2016

W styczniu 2016 roku zniesiono wymienione wcześniej obowiązki, a rozliczenie zakupu na raty w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR) stało się nieco prostsze i korzystniejsze – przynajmniej dla kupujących. Podobnie, jak wcześniej, przedsiębiorca uwzględniał całą wartość faktury (płatnicy VAT kwotę netto, a firmy zwolnione z VAT kwotę brutto). Dzięki temu wszyscy podatnicy mogli odliczyć podatek dochodowy na podstawie pełnej kwoty, a VAT-owcy dodatkowo obniżali swój podatek VAT.
 
Doprowadziło to jednak do sytuacji, w których nieuczciwi przedsiębiorcy obniżali wysokość płaconych przez siebie podatków dzięki zawieraniu w kosztach firmy kwot faktur, za które nie płacili w ogóle. W związku z powyższym poszkodowani okazali się sprzedawcy, których dochód (a co za tym idzie, także podatki) ulegał „zwiększeniu” poprzez każdorazowe zawarcie umowy sprzedaży – nawet jeśli kontrahent od początku nie płacił.
 

Aktualny stan prawny (od stycznia 2020)

Zmiany wprowadzone w styczniu bieżącego roku dotyczą zarówno sprzedawców, jak i kupujących. Tak zwana Ustawa o PIT głosi, że jeśli sprzedawca wystawił fakturę, ale należność nie została uregulowana w terminie 90 dni od upływu określonego w dokumencie terminu, może pomniejszyć dochody o wartość nieuregulowanej faktury sprzedaży.
 
Tę korektę przychodów sprzedawca powinien przeprowadzić, składając deklarację PIT w roku, w którym termin płatności został przekroczony o 90 dni.
 
Zwlekanie z terminem spłaty należności (także opóźnienia w spłatach rat) prowadzi do konieczności wprowadzenia analogicznych korekt po stronie nabywcy. Tutaj również określono czas – gdy minie 90 dni od dnia upływu terminu płatności, należy powiększyć podstawę opodatkowania o wysokość niespłaconych rat.
 
Finansowanie zakupów

Jak rozliczyć zakup na raty?

 
Wiedząc już, jakie zmiany nastąpiły w ostatnich miesiącach, możemy zaksięgować zakup ratalny. Rozliczymy od razu całą kwotę zamówienia, niezależnie od tego, na ile rat rozłożyliśmy spłatę. Dokument księgujemy, mając na uwadze datę jego wystawienia.
 
Jeśli sprzęt zakupiony przez przedsiębiorcę zostanie wliczony do środków trwałych, będzie można również amortyzować sprzęt, pomniejszając w ten sposób nieznacznie dochód.
 

Odsetki od rat

Jak już wspomniałem na początku artykułu, bywa i tak, że przedsiębiorcy nie otrzymują możliwości dokonania zakupu towarów na raty 0%. Ważną informacją jest to, że jeśli dokonujemy zakupu na raty z oprocentowaniem, naliczone odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu, jednakże tylko po ich opłaceniu. Możemy uwzględnić je w rubryce “pozostałych wydatków” (KPiR, kolumna 13). Konieczne też będzie posiadanie odpowiedniego zaświadczenia, które udowodni, że odsetki zostały zapłacone razem z ratą.
 
 
Czytaj także:
Konsekwencje niezapłaconej faktury
Skonto. Co to jest i jak je księgować?

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

pozabankowe kredyty i pożyczki dla firm

Pozabankowe pożyczki i kredyty dla firm

Nie chcesz lub nie możesz wziąć kredytu/pożyczki na firmę? Poznaj finansowanie zakupów - alternatywę od PragmaGO® i przekonaj się, jakie ma przewagi nad standardowymi formami finansowania.

Czytaj więcej
Certyfikat rezydencji podatkowej

Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?

Dowiedz się, czym jest certyfikat rezydencji podatkowej i jakie dane powinien zawierać. Czy każda firma musi taki certyfikat posiadać? Wszystko na temat certyfikatu rezydencji podatkowej.

Czytaj więcej
BIK a BIG istotne różnice

BIK a BIG – czym się różnią?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej i BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - dowiedz się czy instytucje te są do siebie podobne, jakie dane można w nich sprawdzić i komu te informacje mogą się przydać.

Czytaj więcej

Widzimy, że chciałbyś sfinansować swoje zakupy firmowe!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie odroczonej płatności!

Widzimy, że zainteresował Cię faktoring powtarzalny!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie faktoringu online!

Widzimy, że chciałbyś zamienić fakturę na gotówkę!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie finansowania faktur!