Zakup na raty a faktura na firmę i rozliczenie VAT

Jednym z benefitów prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość wliczania części zakupów środków trwałych – ale tylko tych ściśle związanych z prowadzeniem działalności – w koszty uzyskania przychodu. Czy jednak w każdej sytuacji możemy obniżyć w ten sposób podatek dochodowy oraz VAT? Dowiedz się, jak wygląda zakup na raty na firmę i czy nie jest on obwarowany dodatkowymi obostrzeniami.
Spis treści:


Trend, w którym sklepy wydają się preferować klientów indywidualnych, oferując im wiele form sprzedaży ratalnej, wyraźnie zmienił się w ostatnich latach. Coraz więcej sprzedawców z równą uwagą zabiega o klienta biznesowego, co o indywidualnego. O wiele częściej zobaczymy więc napis “raty 0%” przy ofercie dla biznesu. Skąd wynika ta zmiana?

Wiele sklepów internetowych oraz marketplace’ów korzysta z usług zewnętrznych dostawców finansowania, takich jak PragmaGO. Dzięki nim możliwy jest trójstronny układ, w ramach którego klient biznesowy dokonuje zakupów w danym sklepie, a dostawca finansowania przekazuje środki sprzedawcy. Efekt? Klient może dokonać odroczenia płatności lub skorzystać z wygodnych rat dla biznesu. 

Na takim układzie zyskuje każda ze stron. Dostawca rozwiązania finansowego zarabia na wdrożeniu i obsłudze swojego produktu. Sklepy lub platformy sprzedażowe zyskują przewagę konkurencyjną i poszerzają ofertę. Na końcu wygrywa klient, który otrzymuje kolejną metodę płatności. Dzięki niej może maksymalnie elastycznie dokonywać zakupów firmowych.

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy kupujesz jako osoba fizyczna, pamiętaj, że możliwość dokonania zakupu na raty istnieje zawsze, gdy na taką formę transakcji zgodzą się biorące w niej udział strony. W końcu kupowanie sprzętu czy towaru w dużym markecie to tylko jedna sytuacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozłożyć na raty płatność za usługę czy materiały produkcyjne – zwłaszcza, jeśli robisz interesy z dobrze znanym Ci dostawcą.

O tym warto wiedzieć:


 • odliczanie vat od paliwa

  W jakim zakresie można odliczyć VAT od kosztów paliwa?


  Kiedy można odliczyć VAT od zakupu paliwa? W jakim zakresie? Sprawdź!
  Więcej: W jakim zakresie można odliczyć VAT od kosztów paliwa?
 • księgowa obliczająca globalny podatek minimalny

  Globalny podatek minimalny – na czym będzie polegał i kiedy wejdzie w życie?


  Czemu służy i na czym polega globalny podatek minimalny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!
  Więcej: Globalny podatek minimalny – na czym będzie polegał i kiedy wejdzie w życie?
 • komu grozi konfiskata pojazdu i jakie są warunki dla kierowców zawodowych?

  Konfiskata pojazdu – jak przepisy zmieniły się dla kierowców zawodowych?


  Komu grozi konfiskata pojazdu? Co przepisy mówią o konfiskacie w przypadku kierowców zawodowych?
  Więcej: Konfiskata pojazdu – jak przepisy zmieniły się dla kierowców zawodowych?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy