Estoński CIT – na czym polega i komu przysługuje?

Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo jako osoba prawna, a zatem odprowadzasz regularnie podatek CIT, na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć już termin “estoński CIT”. Mogła też dotrzeć do Ciebie informacja, według której polscy przedsiębiorcy od 2021 roku mają możliwość przejścia na estoński CIT oraz, że taka zmiana może się okazać bardzo korzystna dla prowadzonego biznesu. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się na początku wydawać, dlatego przyjrzeliśmy się jej bliżej, a dziś mamy dla Ciebie odpowiedzi na ważne pytania
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się:

Estoński CIT – co to jest?


Jak często należy odprowadzać estoński CIT?

Estoński CIT – efektywna stawka podatku

Tradycyjny CIT/PITEstoński CIT
Podatnik odprowadza 9% podatku CIT, ale aż 19% podatku od dywidendy. Przy zysku spółki wynoszącym 500 000 zł netto podatnik odprowadza 45 000 zł podatku i wypłaca 455 000 zł dywidendy. Od wypłaconej dywidendy należy odprowadzić podatek w wysokości 86 450 zł. Łączna wartość podatku wynosi więc (131 450 zł, czyli 26.29%).Podatnik odprowadza 10% podatku CIT, ale jedynie 10% podatku od dywidendy (w przypadku odliczenia 90% CIT). Przy zysku spółki wynoszącym 500 000 zł netto, podatnik musi pamiętać o podatku CIT (10%), ale wciąż może wypłacić dywidendę w wysokości 500 000 zł. Od tej dywidendy konieczne jest odprowadzenie podatku (znów 10%). To wszystko składa się na łączną kwotę podatku w wysokości 100 000 zł (20%).
Tradycyjny CIT/PITEstoński CIT
Podatnik musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy CIT w wysokości 19%. Taki sam podatek zapłaci od dywidendy. Jeżeli zysk spółki wyniesie 2 000 000 zł netto, podatnik musi odprowadzić aż 380 000 zł podatku. Możliwa do wypłacenia dywidenda to 1 620 000 zł. Podatek od niej wynosi 307 800 zł. Daje to tak naprawdę kwotę 1 312 200 zł do dyspozycji. Łączna kwota podatku wynosi 687 800 zł, co daje aż 34,39% efektywnego podatku.Estoński CIT każe podatnikowi zapłacić 19% podatku z dochodu, ale jedynie 5% podatku od dywidendy! W omawianym obok przykładzie (2 000 000 zł zysku netto), podatnik będzie musiał odprowadzić 360 000 zł podatku. Przy wypłacie dywidendy w kwocie 2 000 000 zł podatek od dywidendy wyniesie 100 000 zł. Łączna kwota podatku w tym wariancie wynosi 460 000 zł. Kwota ta jest równa 25% wartości zysku netto.

Estoński CIT – dla kogo?


Kto może przejść na estoński CIT?

Dodatkowe warunki dla podatników rozliczających się estońskim CIT-em.

Estoński CIT – kto nie może skorzystać z tej opcji?

Jak przejść na estoński CIT?


Na początku roku podatkowego

W trakcie roku podatkowego

CIT estoński a Nowy Ład


Estoński CIT – warunki, zasady, ustawa


O czym jeszcze warto pamiętać?

Co podlega estońskiemu CIT

To już wszystko na temat estońskiego podatku dochodowego dla osób prawnych. Mamy nadzieję, że ten poradnik przybliżył Ci ideę korzystania z estońskiego CIT-u i pomoże podjąć decyzję: przejść na estoński CIT, czy też póki co pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu. Decyzja należy do Twojej spółki!

O tym warto wiedzieć:


 • spotkanie online podczas pracy z domu - kontrola pracy zdalnej

  Kontrola pracy zdalnej – co mówią nowe przepisy?


  Pracodawca ma prawo do kontroli pracy zdalnej. Jak i kiedy może ją przeprowadzić?
  Więcej
 • Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

  Zaliczka na podatek dochodowy – czym jest i jak ją obliczyć?


  Obowiązek, jakim jest zaliczka na podatek dochodowy, dotyczy wszystkich przedsiębiorców, rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Czytaj więcej!
  Więcej
 • czym jest podatek u źródła i kiedy go stosować?

  Podatek u źródła – czym jest, kogo dotyczy, najnowsze zmiany


  Sprawdź, co warto wiedzieć o podatku u źródła! Kiedy go stosować i kogo dotyczy?
  Więcej

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy