Estoński CIT – na czym polega i komu przysługuje?

Prawo i podatki
Dodane: 27 kwietnia 2022

Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo jako osoba prawna, a zatem odprowadzasz regularnie podatek CIT, na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć już termin “estoński CIT”. Mogła też dotrzeć do Ciebie informacja, według której polscy przedsiębiorcy od 2021 roku mają możliwość przejścia na estoński CIT oraz, że taka zmiana może się okazać bardzo korzystna dla prowadzonego biznesu.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się na początku wydawać, dlatego przyjrzeliśmy się jej bliżej, a dziś mamy dla Ciebie odpowiedzi na ważne pytania:

 

Zapraszamy do lektury!

 

Estoński CIT – co to jest?

Estoński podatek dochodowy od osób prawnych działa na zasadzie ryczałtu od przychodów spółek. Jego najmocniejszą stroną, szczególnie docenianą przez przedsiębiorców, jest mniejszy udział księgowości w codziennym prowadzeniu działalności gospodarczej.

Firma, która zdecyduje się rozliczać z urzędem skarbowym korzystając z rozliczenia estońskim CIT–em, nie ma obowiązku wykonywania trzech uciążliwych czynności, które dla płatników polskiego CIT-u są na porządku dziennym. Chodzi o prowadzenie rachunkowości podatkowej, ustalanie podatkowych kosztów uzyskania przychodu oraz obliczanie podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Wiele firm korzystających już z estońskiego CIT wskazuje jednak na inny element, jako ten decydujący o przydatności i komforcie korzystania z tej formy rozliczenia. Chodzi o moment i częstotliwość odprowadzania podatku CIT.

Jak często należy odprowadzać estoński CIT?

Zapomnij o opłacaniu składek co miesiąc lub co kwartał – podatek CIT w wariancie estońskim odprowadzasz jedynie w momencie wypłaty środków (zwykle pod postacią dywidendy). To sprawia, że estoński CIT jest najlepszym rozwiązaniem dla firm, które dużo i regularnie inwestują, a rzadko kiedy decydują się na wypłacanie zysku ze spółki. Dopóki to nie nastąpi, firma de facto nie zapłaci żadnego podatku.

W dużym skrócie oznacza to, że przedsiębiorstwa korzystające z estońskiego CIT-u mogą dowolnie wybrać sobie moment opodatkowania zgodnie z własnymi potrzebami.

 

Estoński CIT – efektywna stawka podatku

To nie koniec zalet, jakie niesie ze sobą estoński CIT. Choć podatek początkowo może wydawać się wyższy, efektywne łączne opodatkowanie wypada korzystniej niż w przypadku opłacania tradycyjnego CIT-u. Wynika to z faktu, że wspólnik spółki korzystającej z estońskiego podatku CIT może pomniejszyć wysokość podatku PIT należnego z tytułu dystrybucji o część podatku CIT zapłaconego już przez spółkę. Sprawdźmy, jak sprawa przedstawia się na konkretnych przykładach:

Jeżeli jesteś małym podatnikiem CIT

Tradycyjny CIT/PIT Estoński CIT

Podatnik odprowadza 9% podatku CIT, ale aż 19% podatku od dywidendy.

Przy zysku spółki wynoszącym 500 000 zł netto podatnik odprowadza 45 000 zł podatku i wypłaca 455 000 zł dywidendy. Od wypłaconej dywidendy należy odprowadzić podatek w wysokości 86 450 zł.

Łączna wartość podatku wynosi więc (131 450 zł, czyli 26.29%).

Podatnik odprowadza 10% podatku CIT, ale jedynie 10% podatku od dywidendy (w przypadku odliczenia 90% CIT).

Przy zysku spółki wynoszącym 500 000 zł netto, podatnik musi pamiętać o podatku CIT (10%), ale wciąż może wypłacić dywidendę w wysokości 500 000 zł. Od tej dywidendy konieczne jest odprowadzenie podatku (znów 10%).

To wszystko składa się na łączną kwotę podatku w wysokości 100 000 zł (20%).

 

Jeżeli nie jesteś małym podatnikiem CIT

Tradycyjny CIT/PIT Estoński CIT

Podatnik musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy CIT w wysokości 19%. Taki sam podatek zapłaci od dywidendy.

Jeżeli zysk spółki wyniesie 2 000 000 zł netto, podatnik musi odprowadzić aż 380 000 zł podatku. Możliwa do wypłacenia dywidenda to 1 620 000 zł. Podatek od niej wynosi 307 800 zł. Daje to tak naprawdę kwotę 1 312 200 zł do dyspozycji.

Łączna kwota podatku wynosi 687 800 zł, co daje aż 34,39% efektywnego podatku.

Estoński CIT każe podatnikowi zapłacić 19% podatku z dochodu, ale jedynie 5% podatku od dywidendy!

W omawianym obok przykładzie (2 000 000 zł zysku netto), podatnik będzie musiał odprowadzić 360 000 zł podatku. Przy wypłacie dywidendy w kwocie 2 000 000 zł podatek od dywidendy wyniesie 100 000 zł.

Łączna kwota podatku w tym wariancie wynosi 460 000 zł. Kwota ta jest równa 25% wartości zysku netto.

 

Estoński CIT – dla kogo?

Warto rozgraniczyć najpierw dwa okresy działania estońskiego CIT-u w Polsce. Początkowo na przykład, pod koniec roku 2020, z tej formy opodatkowania mogły skorzystać jedynie spółki akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. W mocy były także inne ograniczenia, takie jak limit przychodów wynoszący 100 000 000 zł rocznie (razem z VAT).

Z początkiem roku 2022 zasady estońskiego CIT-u w Polsce mocno się zmieniły. Jakie są obecne zasady podatku estońskiego?

Kto może przejść na estoński CIT?

Z estońskiego CIT-u korzystać mogą:

Dodatkowe warunki dla podatników rozliczających się estońskim CIT-em.

Istnieją jednak dodatkowe warunki, które spółka musi spełnić, by móc rozliczać się poprzez estoński CIT. Podatnik zainteresowany przejściem na podatek estoński, musi zapewnić, że:

Ponadto przedstawiciele spółki, która chce skorzystać z estońskiego CIT-u, musi złożyć zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem do naczelnika właściwego US. Zawiadomienie to można złożyć w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym dochody chcemy opodatkować ryczałtem.

Estoński CIT – kto nie może skorzystać z tej opcji?

Nawet jeżeli spółka spełnia wszystkie warunki wymienione powyżej, nie będzie mogła skorzystać z opodatkowania estońskim CIT-em, jeżeli dotyczy jej choć jeden z wymienionych elementów:

 

Jak przejść na estoński CIT?

Spełniasz wszystkie warunki i chcesz przejść na estoński CIT? Oto, co musisz zrobić!

Na początku roku podatkowego

Jeżeli chcesz zacząć rozliczać się podatkiem estońskim od początku roku podatkowego, wystarczy, że złożysz zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT-u jako formy opodatkowania. Zawiadomienie to musi trafić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

W trakcie roku podatkowego

Jeżeli jednak planujesz dokonać tej zmiany, gdy rok podatkowy już trwa, musisz się najpierw przygotować:

Krok pierwszy: rozlicz CIT klasyczny.
Krok drugi: Zamknij księgi i wykonaj sprawozdania finansowe – krok ten jest konieczny do prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania estońskim CIT-em.
Krok trzeci: złóż zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT-u.

 

CIT estoński a Nowy Ład

To właśnie zmiany podatkowe przewidziane przez program Nowy Ład sprawiły, że korzystanie z estońskiego podatku w Polsce stało się prostsze i dostępne dla szerszego grona podatników. Co zmienia estoński CIT 2.0?

Dla przedsiębiorców zainteresowanych przejściem na estoński CIT są to więc zmiany jednoznacznie pozytywne – estoński CIT od 2022 roku jest łatwiej dostępny, a także mniej obwarowany ograniczeniami.

Estoński CIT – warunki, zasady, ustawa

Bardziej szczegółowe warunki estońskiego CIT-u czytelnik może znaleźć w dokumencie pod wdzięcznym tytułem: Ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 1. Opodatkowaniu estońskim podatkiem CIT podlega nie tylko wypracowany przez spółkę zysk netto oraz dywidendy (jak wynika z przykładów zamieszczonych powyżej), ale także tzw. ukryte zyski, czyli: świadczenia pieniężne i niepieniężne, świadczenia odpłatne, nieodpłatne i częściowo odpłatne, czy świadczenia wykonane na rzecz udziałowców, akcjonariuszy lub wspólników (np. pożyczki).
   
  Opodatkowane są także wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą oraz nadwyżka wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość składowych w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia.
 2. Co podlega estońskiemu CIT

 3. Możesz stracić prawo do korzystania z estońskiego CIT-u w sposób klasyczny, czyli poprzez złożenie informacji o rezygnacji, ale także na skutek niespełnienia warunków wstępnych, nieprawidłowe prowadzenie ksiąg podatkowych czy przejęcie innego podmiotu.
   
  Gdy utracisz prawo do estońskiego CIT-u, o ponowne opodatkowanie na zasadach estońskich możesz ubiegać się po 3 latach, licząc od momentu zakończenia roku kalendarzowego.
 4.  

 5. Podatnik, który zdecyduje się przejść na estoński CIT, będzie zobligowany do korzystania z tych zasad przez cztery lata kalendarzowe.
   
  Jeżeli włodarze spółki nie zdecydują się na złożenie rezygnacji z tej formy opodatkowania, rozliczanie estońskim CIT-em zostanie przedłużone o następne 4 lata.

To już wszystko na temat estońskiego podatku dochodowego dla osób prawnych. Mamy nadzieję, że ten poradnik przybliżył Ci ideę korzystania z estońskiego CIT-u i pomoże podjąć decyzję: przejść na estoński CIT, czy też póki co pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu. Decyzja należy do Twojej spółki!

 
 
Czytaj także:
Co grozi za niepłacenie podatków?
Zmiana formy opodatkowania
Preferencyjny ZUS – ile wynosi i komu przysługuje

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Założenia ustawy o sygnalistach

Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy i kiedy wchodzi w życie?

Dyrektywa unijna nakazuje ochronę sygnalistów. Kim jest sygnalista?

Czytaj więcej
Zakaz cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności – na czym polega i kiedy jest możliwy?

Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje zakazu cesji i dlaczego warto dokładnie sprawdzać umowy handlowe.

Czytaj więcej
Zmiany w kodeksie pracy 2022

Zmiany w kodeksie pracy 2022 – 8 najważniejszych zmian

Dodatkowy urlop opiekuńczy, dłuższy urlop rodzicielski? Co jeszcze zmieni się w kodeksie pracy?

Czytaj więcej