Zmiana formy opodatkowania – do kiedy?
Choć każdy przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania swojej firmy, jest to obwarowane dodatkowymi warunkami – konieczne jest na przykład dostosowanie się do terminów wskazanych w ustawie o PIT.
Terminy te różnią się w zależności od tego, z jakiej formy rozliczania przedsiębiorca chce zacząć korzystać. Czy więc zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego jest możliwa? Tak, ale tylko dla przechodzących na formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy – szczegóły znajdziecie poniżej.
- jeżeli przedsiębiorca chce przejść na ryczałt lub podatek liniowy, może dokonać zmiany formy opodatkowania w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy przychód w bieżącym roku podatkowym. W przypadku, gdy pierwszy przychód przedsiębiorca odnotował w grudniu, może dokonać zmiany formy opodatkowania do końca roku podatkowego
PRZYKŁAD
Pan Krzysztof założył firmę w kwietniu 2021 roku. Pierwsze przychody odnotował jednak dopiero w czerwcu. W międzyczasie od swojej księgowej dowiedział się, że dla prowadzonej przez niego działalności gospodarczej korzystniejszą formą opodatkowania będzie tzw. ryczałt ewidencjonowany. Jeżeli pan Krzysztof chce zmienić formę opodatkowania, będzie mógł zrobić to do 20 lipca 2021 roku lub dopiero na początku kolejnego roku podatkowego.
- jeżeli przedsiębiorca chce rozliczać się w formie karty podatkowej, musi zachować termin do 20 stycznia lub zmienić formę rozliczenia jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.
PRZYKŁAD
Pani Julia planuje rozpocząć działalność firmy w drugiej połowie roku. Aby móc od razu korzystać z karty podatkowej, powinna wybrać tę formę opodatkowania na samym początku, podczas składania formularza CEIDG-1. W przeciwnym razie będzie mogła przejść na kartę podatkową dopiero na początku kolejnego roku podatkowego.
- jeżeli przedsiębiorca przechodzi na pozostałe formy opodatkowania, może to zrobić do 20 stycznia, o ile w poprzednim roku korzystał z karty podatkowej.
Jak zmienić formę opodatkowania?
Pierwsze pytanie, które stawiają sobie przedsiębiorcy chcący zmienić formę opodatkowania, brzmi: jak to zrobić i jakich dokumentów potrzebuję? Na szczęście zmiana formy opodatkowania nie wymaga przedkładania kilku różnych formularzy – w większości przypadków (przejście na podatek liniowy czy rozliczanie się na zasadach ogólnych) wystarczy zaktualizować dane dostępne w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zapomnij o jeżdżeniu do urzędu i staniu w kolejkach – aktualizacji formularza CEIDG-1 można dokonać online, na przykład logując się przez Profil Zaufany.
Ustawa o PIT wspomina jednak o przypadku, w którym konieczne będzie oświadczenie o zmianie formy opodatkowania wysłane właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego – mowa o przechodzących na kartę podatkową. Ci przedsiębiorcy zobowiązani są do wypełnienia i złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej – PIT-16/PIT-16S. Adresatem tego wniosku musi być właściwy naczelnik właściwego urzędu skarbowego.
Niezależnie od wybranej formy, konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków lub aktualizacja formularza online w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma odnotowała pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
Ważne!
Raz wybrana forma opodatkowania nie musi być „odnawiana”. Jeżeli więc złożysz wniosek o kartę podatkową, Twoja firma będzie zobowiązana do rozliczania się kartą podatkową aż do momentu zawnioskowania o kolejną zmianę z Twojej strony (czyli najwcześniej na początku kolejnego roku, w terminie do 20 stycznia).
Zasada kontynuacji dotyczy każdej dostępnej w polskim systemie podatkowym formy opodatkowania.
Którą formę opodatkowania wybrać?
Jeżeli jeszcze nie podjąłeś decyzji o zmianie formy opodatkowania, dowiedz się więcej! Sprawdź, dla kogo przeznaczone są poszczególne rodzaje opodatkowania i jakie różnice są między nimi.
Zasady ogólne (skala podatkowa)
Domyślna forma opodatkowania oferuje 17-procentowe opodatkowanie dochodów nieprzekraczających kwoty 85 528 zł netto w skali roku. Jeżeli firma rozliczająca się na zasadach ogólnych osiągnie wyższy przychód, nadwyżka z tej kwoty zostanie obłożona podatkiem PIT w wysokości 32%.
Ważne!
Choć pierwszy próg podatkowy nie zmienił swojej wartości od wielu lat, rząd zapowiedział szereg zmian w ramach programu gospodarczego Polski Ład.
Jedną z nich ma być podniesienie kwoty pierwszego progu podatkowego do 120 000 zł. Te i inne proponowane zmiany zebraliśmy w artykule Polski Ład. Co zmieni nowy program rządu?
Podatek liniowy
Od skali podatkowej różni się brakiem progów. Niezależnie od wysokości dochodów, przedsiębiorca, który zdecydował się na podatek liniowy, zapłaci 19% do urzędu skarbowego.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
W tym wariancie przedsiębiorca płaci podatek od przychodów, nie uwzględniając w obliczeniach poniesionych kosztów. Ryczałt może wynosić 2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 10%, 17% lub 20%. Stawki ryczałtowe nie są jednak dostępne dla wszystkich.
Karta podatkowa
Ta forma opodatkowania uznawana jest za najprostszą formę rozliczenia dla przedsiębiorców. W przypadku rozliczenia w formie karty podatkowej przychody firmy nie mają znaczenia. Zamiast tego wysokość podatku określa się na podstawie rodzaju działalności gospodarczej, liczebności zatrudnienia itp. Dostępność karty podatkowej określa Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Dowiedz się więcej o dostępnych w Polsce formach opodatkowania – przeczytaj nasz przewodnik!