Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Czynny żal w JPK-V7

Podatki
Dodane: 30 czerwca 2021

Czynny żal jest rodzajem oświadczenia, w którym podatnik informuje właściwy urząd skarbowy (lub inny organ) o tym, że popełnił czyn zabroniony. Czynny żal stosuje się w celu uniknięcia kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, jednak, aby tak się stało, muszą zajść odpowiednie okoliczności. Jak złożyć czynny żal w JPK-V7 i czy zawsze jest to potrzebne? Sprawdziliśmy!

 

Spis treści:

 

Obowiązki przedsiębiorcy

Podatki płacić musi każda osoba, niezależnie czy jest zatrudniona, czy też prowadzi własną działalność (choć w przypadku pracowników etatowych dzieje się to niejako „z automatu”). Przedsiębiorca musi zadbać o prawidłowe płacenie podatków, na przykład zatrudniając księgową, korzystając z programów komputerowych lub też obliczając wszystkie składki samodzielnie.

Podatek dochodowy

W przeważającej większości przypadków firmy decydują się na wysyłanie miesięcznej lub kwartalnej zaliczki na podatek dochodowy. W takim przypadku złożenie deklaracji podatkowej będzie konieczne tylko raz w roku – po zakończeniu danego roku podatkowego.

 

Ważne!


Nawet jeżeli firma nie uzyskała żadnego dochodu (na przykład koszty przekroczyły przychody lub działalność była zawieszona przez cały rok podatkowy), deklarację roczną musi złożyć każdy przedsiębiorca.

Podatek VAT

Czynni podatnicy VAT mają jeszcze jeden obowiązek: chodzi o wysyłanie jednolitego pliku kontrolnego w cyklu miesięcznym (JPK_V7M) lub kwartalnym (JPK_V7K). Często przedsiębiorcy mają kłopoty ze spełnieniem tego warunku, dlatego wyróżniamy to i piszemy wprost:

 

Ważne!


Plik JPK_V7 musi być wysyłany co miesiąc, nawet jeżeli rozliczamy podatek VAT w cyklu kwartalnym. W takim przypadku w pierwszych dwóch miesiącach kwartału wypełniamy jedynie część ewidencyjną pliku, zaś w miesiącu kończącym kwartał wypełniamy część ewidencyjną i deklaracyjną.

 

Czynny żal w JPK_V7, czyli co zrobić, gdy zdarzy się błąd?

W polskim prawie znalazło się miejsce dla kilku rodzajów nieprzyjemnych konsekwencji, które czekają na przedsiębiorcę popełniającego błędy w złożonych deklaracjach podatkowych (w tym także w pliku JPK_V7). Należą do nich mandaty, grzywny, w poważniejszych przypadkach może dojść do założenia sprawy i zasądzenia wyroku sądowego, a w skrajnych nawet do pozbawienia wolności. Jeżeli jednak intencje przedsiębiorcy były czyste, a nieprawidłowości były wynikiem opóźnienia czy zwykłej pomyłki, wszystko da się jeszcze odkręcić. Jak? Z pomocą czynnego żalu.

Art. 16 kodeksu karnego skarbowego mówi o tym, że osoba, która popełniła wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, może uniknąć kary, jeżeli zawiadomi odpowiedni organ oraz ujawni istotne okoliczności popełnienia czynu zabronionego.

Oczywiście nie oznacza to, że możemy zdefraudować miliony złotych, a następnie zgłosić ten fakt i uniknąć kary. Czynny żal nie zadziała, jeżeli organy podatkowe zdołały przed jego złożeniem wykryć nieprawidłowości w złożonych deklaracjach, a podatnik został wezwany w celu złożenia wyjaśnień. Na pozytywny efekt czynnego żalu nie może też liczyć osoba organizująca bądź nakłaniające inne osoby do popełnienia przestępstwa skarbowego.

Ważne: jeżeli urząd skarbowy wyda decyzję uznającą czynny żal za nieskuteczny, decyzja ta jest nieodwołalna.
 

Jak złożyć czynny żal w JPK_V7?

Podatnicy dysponują dwoma formami złożenia czynnego żalu – tradycyjną, czyli w formie pisemnej, oraz elektroniczną. W tym drugim przypadku konieczne będzie wysłanie dokumentu za pośrednictwem ePUAP lub portalu podatkowego.

Jakie dane muszą znaleźć się w czynnym żalu?

Jako że czynny żal nie posiada z góry ustalonej konstrukcji, do jego złożenia wykorzystamy wzór pisma ogólnego. Kluczowe będą więc informacje, jakie w nim zawrzemy. Czego na pewno nie może zabraknąć?

Poza tym wszystkim, w czynnym żalu musi znaleźć się informacja o tym, czy nieprawidłowości zostały już wyjaśnione, a brakujący podatek zapłacony. Jeżeli nie, konieczne jest zadeklarowanie terminu, w którym podatnik ureguluje należności. Pamiętać przy tym należy o odsetkach ustawowych, które naliczają się w takich sytuacjach.

 
 
Czytaj także:

Księga przychodów i rozchodów (KPiR)
Formy opodatkowania w Polsce

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Polski Ład

Polski ład. Co zmieni nowy program rządu?

Polską gospodarkę czekają spore zmiany, Polski Ład to zapowiedź zmian m.in. w podatkach, ochronie zdrowia i emeryturach. Dowiedz się więcej!

Czytaj więcej
Formy opodatkowania w Polsce

Formy opodatkowania w Polsce

Jakie są dostępne formy opodatkowania w Polsce? Czy każdy przedsiębiorca może wybrać dowolną z dostępnych możliwości? Sprawdź!

Czytaj więcej
Ulga abolicyjna - zmiany od 2021

Ulga abolicyjna – zmiany od 2021 roku

Ulga abolicyjna to temat, który z pewnością interesuje wszystkich, którzy pracują za granicą. Dowiedz się, i jakie zmiany wejdą w życie w 2021 w kwestii ulgi abolicyjnej.

Czytaj więcej