Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Zaliczka na podatek dochodowy – czym jest i jak ją obliczyć?

Dodane: 21 października 2020

Obowiązek, jakim jest zaliczka na podatek dochodowy, dotyczy wszystkich przedsiębiorców, rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Jak obliczyć wysokość zaliczki na podatek dochodowy i w jakim terminie trzeba ją zapłacić? Rozwiązanie tych kwestii przyda się każdemu przedsiębiorcy, a zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z własnym biznesem.
 

Spis treści:

 

Prawidłowe rozliczanie podatku dochodowego

 
Odpowiednio obliczona zaliczka na podatek dochodowy i jej regularne opłacanie służy temu, by na koniec roku podatkowego nie spotkało nas przykre rozczarowanie. Tak naprawdę podatek dochodowy zostanie obliczony w całości na podstawie rocznej deklaracji PIT – po jej złożeniu czasem otrzymujemy zwrot podatku, a czasem konieczna jest dopłata. To właśnie dzięki rzetelnemu rozliczaniu zaliczek na przestrzeni całego roku, możemy być spokojni o wysokość podatku dochodowego, który będziemy musieli dopłacić w pierwszych kilku miesiącach kolejnego roku podatkowego.
 

Kiedy trzeba wpłacać zaliczkę na PIT?

Zaliczkę na PIT podatnicy wpłacają w dwóch wariantach: miesięcznym lub kwartalnym. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na pierwszą opcję, powinien zapłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym (zaliczkę na podatek za październik zapłaci do 20 listopada). W przypadku rozliczenia kwartalnego zaliczka powinna wpłynąć na konto właściwego urzędu skarbowego do 20 dnia pierwszego miesiąca po zakończeniu kwartału (na przykład do 20 kwietnia, gdy rozliczamy pierwszy kwartał).
 
Kiedy trzeba wpłacać zaliczkę na PIT?
 

Kogo dotyczy zaliczka na podatek dochodowy?

Nie wszyscy muszą przekazywać zaliczkę na PIT – choć podatek dochodowy płaci niemal każdy na rynku pracy (wyjątkiem są na przykład osoby do 26. roku życia, które nie płacą podatku dochodowego do wysokości 85 528 zł rocznie). W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę czy zlecenie, zaliczkę zobowiązani są wpłacać ich pracodawcy.
 
Obowiązek zaliczki na PIT dotyczy przede wszystkim:

W Polsce opodatkowane są także emerytury oraz renty – zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu przekazuje do urzędu skarbowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 
 
Sprawdź także!
 
Zaliczka a zadatek – różnice. Co jest zwrotne, a co przepada?
Odroczenie płatności składek ZUS

 

Jak ustalić wysokość zaliczki na podatek dochodowy?

 
Sposób wyznaczenia prawidłowej wysokości zaliczki na PIT w działalności gospodarczej będzie się różnił w zależności od wybranej formy opodatkowania.
 
Termin płatności zaliczki się nie zmienia – podatnik wciąż zobowiązany jest do zapłaty przed upływem 20 dnia miesiąca lub kwartału następującego po miesiącu lub kwartale rozliczeniowym.
 

Zaliczka na podatek dochodowy – zasady ogólne (skala podatkowa)

Przy ustalaniu wysokości zaliczki na podatek dochodowy warto pamiętać, że w październiku 2019 roku weszły w życie przepisy zmniejszające podatek dochodowy od osób fizycznych z 18% do 17% w pierwszym progu. W związku z tym nasze obliczenia powinny wyglądać następująco:
 

Zaliczka na podatek dochodowy – kalkulator

  1. Dochód = przychód z działalności − (minus) koszty narastająco
  2. Podstawa opodatkowania = Dochód − składki ZUS − strata z lat ubiegłych
  3. Wysokość podatku = Podstawa opodatkowania x 17%
  4. Podatek do zapłaty = Wysokość podatku − kwota zmniejszająca podatek − składki zdrowotne − należne zaliczki za poprzednie miesiące w ciągu roku

 

Ważne!


Powyższe obliczenia dotyczą sytuacji, w której dochód nie przekracza granicy 85 528 złotych rocznie.

 
Jeśli dochód osoby fizycznej prowadzącej działalność przekroczą wspomnianą kwotę, uzyskaną nadwyżkę obciąża się podatkiem w wysokości 32%.
 

Kwota zmniejszająca podatek

Istotnym zagadnieniem przy obliczaniu zaliczki jest wysokość wyszczególnionej w powyższych wzorach kwoty zmniejszającej podatek. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują następujące zasady:
 
Kwota zmniejszająca podatek
 

Zaliczka na podatek dochodowy – podatek liniowy

Obliczanie zaliczki na podatek dochodowy, jeśli podatnik korzysta z podatku liniowego, nie różni się znacząco od powyższego sposobu – należy po prostu zastosować 19-procentową stawkę podatku w miejsce 17-procentowej.
 

Ważne!


W przypadku podatku liniowego nie stosuje się kwoty zmniejszającej podatek.

 

Zaliczka na podatek dochodowy PIT dla pracowników

Obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek PIT dotyczy także pracodawców. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, terminy nie ulegają zmianie, jednak stosuje się zwykle tylko miesięczną formę rozliczania.
 

Dla pracownika na umowie o pracę

Przepisy regulujące zaliczki na podatek PIT dla pracowników znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w rozdziale siódmym. Art. 32 wyszczególnia wysokość ww. zaliczek

 
Więcej szczegółów – na przykład dotyczących wspólnego rozliczania się podatnika ze współmałżonkiem – znajdziemy w treści ustawy.
 

Dla pracownika na umowie o dzieło lub zlecenie

Stawka podatku dochodowego od wynagrodzenia wypłacanego w oparciu o umowę cywilnoprawną również wynosi 17%. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość odliczania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu przez podatnika na umowie o dzieło – możliwość ta dostępna jest do momentu, w którym przychód podatnika pochodzący ze wszystkich umów o dzieło nie przekroczy kwoty 85 528 zł.
 

Zaliczka na podatek PIT – ryczałt ewidencjonowany

Jeżeli podatnik wybrał formę ryczałtu, a przy tym prowadzi ewidencję przychodów, obliczanie wysokości zaliczki na podatek dochodowy nie bierze pod uwagę kosztów uzyskania przychodu.
 
Jeżeli przedsiębiorca korzysta z jednej stawki ryczałtu, obliczenia stają się proste i można zawrzeć je w kilku punktach:

 
Sytuacja nieznacznie się komplikuje, gdy przedsiębiorca korzysta z kilku stawek ryczałtu:

 
Brakuje Ci gotówki na opłacenie zaliczki na podatek, albo na inne wydatki firmowe? Zapoznaj się z ofertą finansowania dla firm – w PragmaGO® możesz sfinansować swoje wydatki firmowe oraz sprzedać faktury, który wystawiasz na swoich odbiorców w pakiecie rocznym lub jednorazowo. Sprawdź szczegóły oferty!
 
 
Czytaj także:
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa
Konsekwencje niepłacenia składek ZUS w terminie

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Formy opodatkowania w Polsce

Formy opodatkowania w Polsce

Jakie są dostępne formy opodatkowania w Polsce? Czy każdy przedsiębiorca może wybrać dowolną z dostępnych możliwości? Sprawdź!

Czytaj więcej
KPiR

Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to ewidencja prowadzona na potrzeby podatkowe. Jakie elementy musi zawierać i kto ma obowiązek ją prowadzić?

Czytaj więcej
REGON- czym jest numer i rejestr REGON

Rejestr i numer REGON

Czym jest numer REGON i jak go uzyskać? Dowiedz się, czemu służy REGON i czy każda polska firma musi go mieć.

Czytaj więcej