stałym Klientom?
sprzedaży do 1 mln zł.
Wybór odpowiedniej formy finansowania faktur bywa utrudniony przez mnogość dostępnych opcji. Warto dokładnie przemyśleć sprawę i poznać wszystkie zalety i wady preferowanego rozwiązania. Dziś, w ramach poradnika, przybliżamy kolejny temat: czy warto wybrać faktoring z regresem, czy może lepiej bez regresu?
Zanim przejdziemy do rozróżnienia wspomnianych dwóch rodzajów faktoringu i poznamy ich definicje, przypomnijmy sobie, jak dokładnie przebiegają kolejne kroki prowadzące do uzyskania finansowania:
Przypomnieliśmy już, na czym w ogóle polega faktoring i jak przebiega. Nadszedł czas na poznanie kluczowych różnic pomiędzy omawianymi rodzajami faktoringu – pełnym i niepełnym oraz jego mieszaną wersją. W jakich sytuacjach warto wybrać faktoring z regresem, a w jakich bez?
Sprawdź także!
Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową
Forfaiting – co to jest i czym się różni od faktoringu?
Ile kosztuje faktoring pełny?
Ta forma finansowania to inaczej faktoring niepełny. Koszty jego uzyskania są niższe, lecz w powyżej opisanym przypadku ryzyko niewypłacalności dłużnika nadal spoczywa na firmie A.
Kiedy więc warto skorzystać z tej formy faktoringu? Gdy jesteśmy pewni co do wypłacalności kontrahenta, współpracujemy z nim na zasadzie umów długoterminowych, a zależy nam na otrzymaniu należności jak najszybciej. Ważną informacją jest to, że nawet jeśli będziesz musiał zwrócić uzyskaną od faktora kwotę i samodzielnie zająć się uzyskaniem zwrotu od kontrahenta, warto rozważyć tę opcję z kilku powodów.
Po pierwsze: dzięki zaliczce od faktora od razu odzyskasz płynność finansową, a płatności, które w międzyczasie spłyną od pozostałych klientów, ustabilizują sytuację finansową Twojej firmy.
Po drugie: nawet, gdy upłynie termin spłaty, w którym firma B zobowiązała się zwrócić pieniądze, a Twoje przedsiębiorstwo będzie musiało oddać zaliczkę i starać się o windykację należności we własnym zakresie, otrzymasz dodatkowy termin na spłatę zaliczki uzyskanej od faktora. Dzięki mądremu zarządzaniu finansami taka sytuacja pomoże Ci w utrzymaniu wysokich wskaźników płynności finansowej Twojego biznesu.
Za faktoring pełny zapłacimy firmie faktoringowej więcej przede wszystkim dlatego, że bierze ona na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta (całkowite lub do określonej kwoty, w zależności od zapisów w umowie). Przy takim rozwoju sytuacji cztery pierwsze punkty opisanego powyżej procesu będą wyglądały identycznie, zaś kolejnym etapem będzie ściąganie należności przez firmę faktoringową we własnym zakresie.
Dzięki takiemu układowi firma, która decyduje się na finansowanie bez regresu, może od razu po otrzymaniu zaliczki (wynoszącej około 90% kwoty) ze spokojem planować dalsze ruchy i prowadzić biznes, nie przejmując się ewentualnymi kłopotami finansowymi dłużnika. Pozostałą część kwoty otrzyma w momencie, w którym faktor odzyska należność.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu bez regresu? Przede wszystkim w przypadku, w którym Twoja firma rozwija się w dużym tempie, przez co nawiązuje współpracę z wieloma nowymi podmiotami i nie znasz ich sytuacji finansowej. Faktoring pełny może się okazać pomocny także wtedy, gdy chcesz poprawić bilans firmy, pozbywając się należności, a tym samym wpływając pozytywnie na ocenę finansową przedsiębiorstwa.
Faktoring mieszany to rodzaj faktoringu, który łączy ze sobą elementy faktoringu pełnego i niepełnego. W tym przypadku ryzyko niewypłacalności dzielone jest zarówno na faktora, jak i faktoranta – warunki i kwota odpowiedzialności dla poszczególnych stron ustalane są w umowie.
Zarówno finansowanie z regresem, jak i bez regresu to usługi dostępne w ofercie PragmaGO. Jeśli nie wiesz, która forma faktoringu online najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji, umów się na rozmowę telefoniczną. Wybierz dogodny termin, a skontaktujemy się z Tobą pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji.
Czytaj także:
Faktoring bankowy a pozabankowy
Jak księgować faktoring?
Funkcje i istota faktoringu
Zalety i wady faktoringu
Działasz w branży budowlanej i wystawiasz faktury z odległym terminem płatności? Sprawdź faktoring!
Długie terminy płatności w transporcie to norma. Dowiedz się, jak faktoring może Ci pomów w ich skróceniu.
Leasing operacyjny i finansowy to zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw - dowiedz się, czym się różnią!