Limit transakcji gotówkowych w 2024 roku – ile wynosi?

Transakcje gotówkowe dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami podlegają pewnym ograniczeniom już od lat, a limity miały być zmniejszane stopniowo. Plany zgodne z założeniami Polskiego Ładu (zmniejszenie kwot, nałożenie limitów na transakcje pomiędzy firmami a osobami fizycznymi) chwilowo jednak zawieszono. Jak więc wygląda sytuacja w 2024 roku i czego możemy się spodziewać w kolejnych latach?
Spis treści:

Na czym polega limit transakcji gotówkowych?


Przykład:

A gdzie znaleźć obowiązujące aktualnie przepisy? Kwestię limitu płatności gotówkowych reguluje Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Art. 19 dokumentu precyzuje, że dokonywać oraz przyjmować płatności w związku z działalnością gospodarczą należy za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, gdy spełnione są dwa kryteria. 

Po pierwsze: stroną transakcji jest inny przedsiębiorca.

Po drugie: jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł.

Jeżeli transakcja dokonywana jest w walutach obcych, stosuje się przelicznik zgodny ze średnim kursem odpowiedniej waluty ogłoszonym przez NBP w ostatnim dniu roboczym, który poprzedził dzień dokonania transakcji.

Co grozi za przekroczenie limitu transakcji gotówkowych? 


Ważne!

Jakie przepisy dotyczące transakcji gotówkowych obowiązują teraz?


Ważne!

Czy nastąpi kolejne obniżenie limitu?


Ważne!

Mimo nowelizacji, wciąż pozostaje w mocy obowiązek, w ramach którego przedsiębiorcy są zobowiązani do tego, by zapewnić możliwość zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dn. 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych w każdym miejscu, w którym działalność jest faktycznie prowadzona. Zmianę tę dokładnie opisuje art. 19a w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Warto nadmienić, że przepis ten nie dotyczy przedsiębiorców, którzy nie prowadzą ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych.

Jak stosować się do nowych przepisów? Przykłady


Przykład 1 – transakcja gotówkowa B2B

Przykład 2 – transakcja bezgotówkowa B2B

Pan Michał zamawia materiały wykończeniowe w hurtowni. Na liście zakupionych rzeczy widnieją płytki ścienne oraz podłogowe, panele, a także farby, narzędzia malarskie i odzież ochronna. Łączna wartość zakupów wynosi 35 000 zł. W tej sytuacji pan Michał chciałby zapłacić gotówką 15 000 zł, a resztę kwoty uiścić przelewem. Czy może tak zrobić?

Odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli jednak mimo to zdecyduje się rozwiązać sprawę w ten sposób, nie będzie mógł ująć wydatków związanych z tą transakcją w kosztach uzyskania przychodu, co odczuwalnie wpłynie na wysokość podatku dochodowego do zapłaty.

Przykład 3 – transakcja bezgotówkowa B2C

Podsumowanie


Opisane zmiany – wycofanie się z zaostrzania limitu płatności gotówkowych, całkowite porzucenie wprowadzenia ograniczeń dla transakcji z osobami fizycznymi – pokazują, że pozytywne zmiany w prawie są możliwe. Przedsiębiorcy, ale i konsumenci, cenią sobie możliwość dokonywania płatności w sposób, jaki jest dla nich odpowiedni w danym momencie – nawet, jeżeli dziś Twoja firma nie realizuje płatności gotówkowych zbyt często, w przyszłości mogą się one okazać wygodniejsze. 

Autorzy projektu nowelizacji ustawy podali zresztą kilka argumentów, uzasadniających wycofanie uchwalonych wcześniej zmian. Jednym z nich było to, że drobni przedsiębiorcy często wolą otrzymać płatność na miejscu i jest to istotny element budowania zaufania pomiędzy kontrahentami. 

W 2024 roku, ale także w kolejnych latach, pozostajemy przy limicie 15 000 zł dla transakcji gotówkowych między firmami i minie jeszcze sporo czasu, zanim ktoś zdecyduje się do tego tematu wrócić.

O tym warto wiedzieć:


 • Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana?

  Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana?


  Zweryfikuj kontrahenta w ogólnodostępnych bazach i sprawdź, czy interesy z nim są bezpieczne!
  Więcej: Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana?
 • limit transakcji gotówkowych będzie dotyczyć nie tylko przedsiębiorców, ale i konsumentów

  Limit transakcji gotówkowych w 2024 roku – ile wynosi?


  Obecnie limit transakcji gotówkowych dotyczy jedynie transakcji B2B. Już wkrótce jednak kwota limitu znacząco się zmniejszy, a limit zacznie obowiązywać także w transakcjach z konsumentami. Sprawdź listę zmian!
  Więcej: Limit transakcji gotówkowych w 2024 roku – ile wynosi?
 • ubezpieczenie oc firmy

  Ubezpieczenie OC firmy – jakie przynosi korzyści?


  Ubezpieczenie firmy nie zawsze jest obowiązkowe, ale przynosi wiele korzyści. Sprawdź!
  Więcej: Ubezpieczenie OC firmy – jakie przynosi korzyści?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.