Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Polski ład. Co zmieni nowy program rządu?

Podatki
Dodane: 14 lipca 2021

Już od maja mówi się o nowym programie gospodarczym polskiego rządu. Nowy Ład zmienił w międzyczasie nazwę na Polski Ład, jednak założenia i proponowane rozwiązania pozostały. Jak wprowadzenie Polskiego Ładu wpłynie na opodatkowanie i które elementy programu rodzą najwięcej pytań? Wyjaśniamy!

 

Spis treści:

 

Pięć filarów programu

Tym, co ma wyróżniać Polski Ład na tle przeszłych i proponowanych programów gospodarczych, jest skoncentrowanie się na kilku aspektach, których poprawa ma w założeniu doprowadzić do wzrostu poziomu życia Polaków. Filary, o których mowa, to:

Omówmy je po kolei.

 

Polski Ład a ochrona zdrowia

Zmiany zaproponowane w ramach Polskiego Ładu obejmą głównie przedsiębiorców, którzy do tej pory korzystają z ryczałtowej składki zdrowotnej, której wysokość jest niezależna od osiąganych dochodów. Wprowadzenie Polskiego Ładu ma zmusić przedsiębiorców do płacenia składki na ochronę zdrowia w wysokości 9 procent osiąganych dochodów. Oznacza to właściwie podniesienie podatku dochodowego, który nie tak dawno temu, bo w październiku 2019 roku został obniżony z 18 do 17 procent.

Zmiany zaproponowane przez rząd mają na celu doprowadzenia do stanu, w którym finansowanie ochrony zdrowia osiągnie 7 procent PKB – cel ten ma zostać osiągnięty w 2027 roku.

Polski Ład a podatki

Jednocześnie Polski Ład chce rozprawić się z kwestią podatkową. W planach jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Jeżeli ta zmiana wejdzie w życie, powinna być odczuwalna dla wielu Polaków – w tej chwili bowiem kwota wolna wynosi 8 000 zł.

Drugi próg podatkowy również ma zostać podniesiony – obecnie wynosi 85 000 zł, a zgodnie z planami rządu wzrośnie nawet do 120 000 zł rocznie.

 

WAŻNE!


Wprowadzenie tak szeroko zakrojonych zmian w kwestii składek zdrowotnych zawiera jeden zapis, którego w rządowych deklaracjach niełatwo się doszukać. Mowa o tym, że składka zdrowotna, w myśl proponowanych zmian, nie będzie mogła zostać odliczona od podatku.

Mimo to największą zapowiedzianą reformą dotyczącą systemu podatkowego ma być likwidacja tzw. „śmieciówek”, czyli umów zlecenie oraz umów o dzieło.

 

Polski Ład a emerytury

Program przygotowany przez parlamentarzystów wspomina także o emerytach, dla których przewidziano emeryturę bez podatku dochodowego do kwoty 2 500 zł brutto miesięcznie. W praktyce takie rozwiązanie oznaczałoby nawet około 2 000 zł rocznie więcej dla każdego emeryta nieprzekraczającego wskazanego powyżej progu.

Drugą stroną medalu jest fakt, że zmiany te dotkną lepiej zarabiających emerytów – także przez to, że nie będą mogli (podobnie jak przedsiębiorcy) odliczyć składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

 

Polski Ład a mieszkania

Słynny już slogan „mieszkania bez wkładu własnego”, który powtarzał się w kontekście założeń Polskiego Ładu, to w rzeczywistości propozycja, która ma umożliwić uzyskanie gwarancji bankowej na kwotę do 100 000 zł. Celem tego rozwiązania ma być ułatwienie w zaciąganiu kredytów hipotecznych. Innym pomysłem rządzących jest spłacanie części zobowiązań związanych z zakupem nieruchomości dla rodzin wychowujących więcej niż jedno dziecko.

Drugi projekt dotyczący mieszkań to umożliwienie stawiania domów o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, jedynie na zawiadomienie.

 

Polski Ład a inwestycje

Ostatnim filarem szeroko zakrojonych zmian mają być inwestycje: zgodnie z ambitnym planem powstaną baseny, boiska i inne obiekty sportowe, a także świetlice, muzea, nowa infrastruktura drogowa czy elektrociepłownie. Zapowiedziano także szeroko zakrojony rozwój cyfryzacji, szczególnie w regionach wiejskich.

 

Podsumowanie założeń Polskiego Ładu

Zapowiedziane wiosną rozwiązania nie wejdą w życie od razu – najbardziej optymistyczne szacunki mówią o stopniowym wprowadzaniu zmian, począwszy od 2022 roku, prawdopodobnie od drugiej połowy roku.

Etapowe wprowadzanie zmian ma dotyczyć między innymi wyższej kwoty wolnej od podatku – niektóre źródła podają, że będzie to najpierw 10, następnie 15, 20, a dopiero za kilka lat osiągniemy pułap 30 tysięcy złotych. Nadchodzące lata pokażą, jak Polski Ład wpłynie na polską gospodarkę.

 
 
Czytaj także:
 
Podatek od środków transportowych
Ulga abolicyjna – zmiany od 2021 roku

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Czym jest czynny żal JPK-V7

Czynny żal w JPK-V7

Czy każdy czyn zabroniony należy zgłaszać? Kiedy i gdzie zgłosić czynny żal JPK-V7.

Czytaj więcej
Formy opodatkowania w Polsce

Formy opodatkowania w Polsce

Jakie są dostępne formy opodatkowania w Polsce? Czy każdy przedsiębiorca może wybrać dowolną z dostępnych możliwości? Sprawdź!

Czytaj więcej
KPiR

Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to ewidencja prowadzona na potrzeby podatkowe. Jakie elementy musi zawierać i kto ma obowiązek ją prowadzić?

Czytaj więcej