Polski ład. Co zmieni nowy program rządu?

Prawo i podatki
Dodane: 14 lipca 2021

Już od maja mówi się o nowym programie gospodarczym polskiego rządu. Nowy Ład zmienił w międzyczasie nazwę na Polski Ład, jednak założenia i proponowane rozwiązania pozostały.

 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Pięć filarów programu

Tym, co ma wyróżniać Polski Ład na tle przeszłych i proponowanych programów gospodarczych, jest skoncentrowanie się na kilku aspektach, których poprawa ma w założeniu doprowadzić do wzrostu poziomu życia Polaków. Filary, o których mowa, to:

Omówmy je po kolei.

 

Polski Ład a ochrona zdrowia

Zmiany zaproponowane w ramach Polskiego Ładu obejmą głównie przedsiębiorców, którzy do tej pory korzystają z ryczałtowej składki zdrowotnej, której wysokość jest niezależna od osiąganych dochodów. Wprowadzenie Polskiego Ładu ma zmusić przedsiębiorców do płacenia składki na ochronę zdrowia w wysokości 9 procent osiąganych dochodów. Oznacza to właściwie podniesienie podatku dochodowego, który nie tak dawno temu, bo w październiku 2019 roku został obniżony z 18 do 17 procent.

Zmiany zaproponowane przez rząd mają na celu doprowadzenia do stanu, w którym finansowanie ochrony zdrowia osiągnie 7 procent PKB – cel ten ma zostać osiągnięty w 2027 roku.

Polski Ład a podatki

Jednocześnie Polski Ład chce rozprawić się z kwestią podatkową. W planach jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Jeżeli ta zmiana wejdzie w życie, powinna być odczuwalna dla wielu Polaków – w tej chwili bowiem kwota wolna wynosi 8 000 zł.

Drugi próg podatkowy również ma zostać podniesiony – obecnie wynosi 85 000 zł, a zgodnie z planami rządu wzrośnie nawet do 120 000 zł rocznie.

WAŻNE!


Wprowadzenie tak szeroko zakrojonych zmian w kwestii składek zdrowotnych zawiera jeden zapis, którego w rządowych deklaracjach niełatwo się doszukać. Mowa o tym, że składka zdrowotna, w myśl proponowanych zmian, nie będzie mogła zostać odliczona od podatku.

Mimo to największą zapowiedzianą reformą dotyczącą systemu podatkowego ma być likwidacja tzw. „śmieciówek”, czyli umów zlecenie oraz umów o dzieło.

 

Polski Ład a emerytury

Program przygotowany przez parlamentarzystów wspomina także o emerytach, dla których przewidziano emeryturę bez podatku dochodowego do kwoty 2 500 zł brutto miesięcznie. W praktyce takie rozwiązanie oznaczałoby nawet około 2 000 zł rocznie więcej dla każdego emeryta nieprzekraczającego wskazanego powyżej progu.

Drugą stroną medalu jest fakt, że zmiany te dotkną lepiej zarabiających emerytów – także przez to, że nie będą mogli (podobnie jak przedsiębiorcy) odliczyć składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

 

Polski Ład a mieszkania

Słynny już slogan „mieszkania bez wkładu własnego”, który powtarzał się w kontekście założeń Polskiego Ładu, to w rzeczywistości propozycja, która ma umożliwić uzyskanie gwarancji bankowej na kwotę do 100 000 zł. Celem tego rozwiązania ma być ułatwienie w zaciąganiu kredytów hipotecznych. Innym pomysłem rządzących jest spłacanie części zobowiązań związanych z zakupem nieruchomości dla rodzin wychowujących więcej niż jedno dziecko.

Drugi projekt dotyczący mieszkań to umożliwienie stawiania domów o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, jedynie na zawiadomienie.

 

Polski Ład a inwestycje

Ostatnim filarem szeroko zakrojonych zmian mają być inwestycje: zgodnie z ambitnym planem powstaną baseny, boiska i inne obiekty sportowe, a także świetlice, muzea, nowa infrastruktura drogowa czy elektrociepłownie. Zapowiedziano także szeroko zakrojony rozwój cyfryzacji, szczególnie w regionach wiejskich.

 

Podsumowanie założeń Polskiego Ładu

Zapowiedziane wiosną rozwiązania nie wejdą w życie od razu – najbardziej optymistyczne szacunki mówią o stopniowym wprowadzaniu zmian, począwszy od 2022 roku, prawdopodobnie od drugiej połowy roku.

Etapowe wprowadzanie zmian ma dotyczyć między innymi wyższej kwoty wolnej od podatku – niektóre źródła podają, że będzie to najpierw 10, następnie 15, 20, a dopiero za kilka lat osiągniemy pułap 30 tysięcy złotych. Nadchodzące lata pokażą, jak Polski Ład wpłynie na polską gospodarkę.

Czytaj także:
Podatek od środków transportowych
Ulga abolicyjna – zmiany od 2021 roku
Formy opodatkowania w Polsce
Zmiany w kodeksie pracy 2022 – 8 najważniejszych zmian

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Zmiany podatkowe w 2023 roku

Zmiany podatkowe w 2023 roku – które zmiany weszły w życie, a które zostały odroczone?

Kolejny rok przynosi podwyżki podatków, zmiany w VAT, ale i nowe ulgi. Sprawdź, co zmieniło się już w styczniu, a na co jeszcze poczekamy!

Czytaj więcej
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowanie ryczałtem – kiedy się opłaca?

Ryczałt ewidencjonowany to forma podatku dochodowego, w ramach której przedsiębiorca odprowadza podatek jedynie od osiągniętych przychodów. Komu się opłaca?

Czytaj więcej
limit transakcji gotówkowych będzie dotyczyć nie tylko przedsiębiorców, ale i konsumentów

Nowy limit transakcji gotówkowych – co się zmieni i od kiedy?

Obecnie limit transakcji gotówkowych dotyczy jedynie transakcji B2B. Już wkrótce jednak kwota limitu znacząco się zmniejszy, a limit zacznie obowiązywać także w transakcjach z konsumentami. Sprawdź listę zmian!

Czytaj więcej