Sklepy z odroczonym terminem płatności

Rozwiązania finansowe dla firm
Dodane: 19 maja 2021

Zakupy na firmę są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Niemal każdy przedsiębiorca przeznacza pewną część środków firmowych na zakup materiałów, narzędzi, maszyn, usług czy towarów, które umożliwiają lub wspomagają prowadzenie interesów. Typowe zwłaszcza dla mniejszych firm problemy związane z zatorami płatniczymi i brakiem dostępu do własnych środków zrodziły potrzebę zakupów z odroczonym terminem płatności. Część sklepów uruchomiła taką możliwość, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą odwiedzać sklepy z odroczonym terminem płatności, kupować niezbędne towary, a zapłatę uiszczać w umówionym terminie (zwykle do 30 dni po zakupie). Daje to firmom możliwość spokojnego prowadzenia interesów, bez martwienia się o brak środków na konieczne zakupy.

 

 

Sklepy z odroczoną płatnością – co to i jak działa?

Niektóre sklepy umożliwiają swoim klientom dokonywanie zakupów bez konieczności płacenia natychmiast. Zwykle działa to na zasadzie kredytu kupieckiego – strony umawiają się na termin (choć zazwyczaj sklepy mają z góry ustalony maksymalny termin odroczonej spłaty), w którym kupujący zobowiązuje się opłacić zamówienie. Inna opcja to umożliwienie firmom zakupu na raty z uwzględnieniem finansowania zewnętrznego.

Czy jednak taki układ oznacza, że sprzedający de facto godzi się na pozostawanie przez 30, 60 lub jeszcze więcej dni bez zapłaty? Bynajmniej – za odroczonym terminem płatności stoi często relacja partnerska pomiędzy sklepem a firmą faktoringową.

PRZYKŁAD:


Internetowy sklep elektrotechniczny TIM umożliwia swoim klientom zakup na raty z odroczonym terminem płatności dzięki umowie z PragmaGO. Przedsiębiorcy zaopatrujący się w tym sklepie mogą korzystać z odroczonego terminu płatności i zapłacić w ratach, w ciągu 1, 3, 6, 9 lub 12 miesięcy, a wniosek wypełnią zaledwie w kilka minut – wszystko oczywiście odbywa się online.

 

Co zrobić, gdy sklep nie oferuje zakupów z odroczonym terminem płatności?

Nie każdy sklep udostępnia taką możliwość – dzieje się tak z różnych powodów, ale efekt jest jeden: trzeba poszukać innej możliwości finansowania. Oczywiście warto też rozważyć znalezienie innego sklepu – takiego, który raty dla biznesu ma w ofercie, najlepiej na atrakcyjnych warunkach. Jeżeli jednak kupujemy w tym samym miejscu od dłuższego czasu, posiadamy status stałego klienta lub też możemy liczyć na rabat, pozostają nam dwie opcje: indywidualna prośba o udzielenie kredytu kupieckiego lub zakup na raty finansowany przez zewnętrzną firmę.

Kredyt kupiecki nie dla wszystkich

Ubieganie się o kredyt kupiecki to w pewnym sensie stąpanie po grząskim gruncie – przede wszystkim kredyt kupiecki wiąże się z ryzykiem, które musi podjąć sprzedający. Jeżeli więc nie mówimy tu o długotrwałej, pewnej relacji biznesowej pomiędzy klientem a sprzedawcą, ta droga wydaje się mało prawdopodobna. Z pewnością jednak warto to przemyśleć, ponieważ kredyt kupiecki jest rozwiązaniem niskokosztowym.

Dowiedz się więcej o kredycie kupieckim – przeczytaj nasz poradnik!

Finansowanie zakupów firmowych

Inną możliwością jest sięgnięcie po finansowanie zewnętrzne zakupów na firmę. Koniec końców, jeżeli sklep udziela odroczenia terminu zapłaty, korzysta z usług zewnętrznej firmy, która de facto opłaca zamówienie od razu. Każdy przedsiębiorca może skorzystać z takiej usługi bez pośrednika w postaci sklepu. Jak to działa?

  1. Złóż zamówienie w wybranym sklepie.
  2. Zgłoś zamówione produkty do finansowania w PragmaGO – tutaj.
  3. Wypełnij formularz, a warunki umowy potwierdź wiadomością SMS.
  4. PragmaGO opłaca zamówienie przelewem ekspresowym.
  5. Należność za zamówienie możesz spłacić za 30 dni (na zasadzie odroczonego terminu płatności), lub w wygodnych ratach, których liczbę ustalisz samodzielnie podczas wypełniania wniosku.

Wszystkie te kroki wykonasz online, bez wychodzenia z domu, podpisywania stosów dokumentów i wizyt w banku.

Zakupy online z odroczonym terminem płatności to świetny sposób na utrzymanie płynności finansowej lub na podjęcie się intratnego zlecenia, którego wykonanie zapewni przedsiębiorstwu stabilizację na długi czas. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest krótki czas, jaki upływa od momentu złożenia zamówienia do wpłynięcia środków na konto sklepu – rozpatrzenie wniosku w PragmaGO trwa do kilku godzin, a pieniądze wysyłane są przelewem ekspresowym, tak by Twoja firma mogła skupić się na prowadzeniu interesów.


 
 
Sprawdź także!
Prolongata terminu płatności
Zakup na raty a faktura na firmę i rozliczenie VAT
Kredyt obrotowy dla firm
 

Pozwól klientom zapłacić później

W wielu branżach odroczona płatność to mechanizm bardzo pożądany, a czasem jego obecność (lub brak) ma znaczący wpływ na podjęcie decyzji zakupowej – przedsiębiorca znajdujący się chwilowo w gorszej sytuacji finansowej (na przykład, gdy oczekuje na odzyskanie zamrożonych środków od kontrahenta) prędzej poszuka sklepu, który oferuje odroczoną płatność, niż wstrzyma się z zakupem do momentu otrzymania pieniędzy.

Odroczona płatność to oczywiście mechanizm obarczony pewnym ryzykiem, dlatego warto powziąć odpowiednie środki ostrożności. Przede wszystkim zaoferowanie klientom odroczonej płatności (czyli de facto kredytu kupieckiego) możemy przeprowadzić na własną rękę (przyjmując ryzyko na firmę) lub – jak wspomnieliśmy wcześniej – korzystając z usług partnera, na przykład PragmaGO. Na taką formę współpracy zdecydował się sklepwarsztatowy.pl.

PRZYKŁAD:


Sklepwarsztatowy.pl nawiązał współpracę z PragmaGO, dzięki czemu biznesowi klienci sklepu mogą zamówić potrzebne towary bez konieczności natychmiastowego opłacania zamówienia. Zamiast tego mogą skorzystać z rat rozłożonych na okres od 3 do nawet 36 miesięcy, a sklep otrzyma należność jeszcze tego samego dnia! Szczegóły na stronie partnera: sklepwarsztatowy.pl.

Jeżeli prowadzisz sklep i zastanawiasz się, czy zaoferowanie odroczonej płatności klientom to dobry pomysł, weź pod uwagę inne cechy tego rozwiązania. Większa różnorodność w sposobach płatności to zawsze ukłon w stronę klientów, których upodobania zakupowe są przecież zdywersyfikowane. Odroczona płatność uatrakcyjnia też ofertę w oczach tych przedsiębiorców, którzy przyzwyczajają się do jednego sklepu i zostają stałymi klientami. Wreszcie to jeden ze sposobów na zwiększenie obrotów i usprawnienie przepływu pieniądza w Twoim przedsiębiorstwie.

 
 
Czytaj także:
 
Umowa toolingu – czym jest i jakie przynosi korzyści?
Źródła finansowania przedsiębiorstw
Pozabankowe pożyczki i kredyty dla firm

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

optymalizacja kosztów w firmie w 2023

Optymalizacja kosztów w firmie – praktyczne porady na rok 2023

Chcesz zmniejszyć wydatki, jakie ponosi Twoja firma? Poznaj nasze praktyczne porady na rok 2023!

Czytaj więcej
Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Przychód i dochód - definicje i różnice

Przychód a dochód – poznaj definicje i różnice

Przychód i dochód to pojęcia, które powinien znać każdy z nas, niezależnie od tego, czy prowadzi własną firmę. Dowiedz się o nich więcej!

Czytaj więcej