BIK przedsiębiorcy – co to jest i jak go sprawdzić?

Rozwój biznesu
Dodane: 27 maja 2020

Każdy, kto chociaż raz rozważał kredytowanie wydatków, zetknął się ze skrótem BIK. Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, które pomaga bankom i innym instytucjom finansowym w weryfikacji osób oraz firm chcących zaciągnąć kredyt. Dla jednych misja BIK-u jest pożyteczna, inni z kolei traktują ją jak przykrą konieczność.

BIK osoby prywatnej oraz BIK przedsiębiorcy różnią się od siebie znacząco. Skupmy się na tym drugim.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

BIK przedsiębiorcy – co to jest?

System Informacyjny BIK Przedsiębiorca – bo tak brzmi pełna nazwa – jest odrębną bazą danych, w której BIK gromadzi dane dotyczące wszelkiego rodzaju zobowiązań zaciąganych przez prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, freelancerów, spółki oraz rolników.

Tym, co w BIK Przedsiębiorca najistotniejsze, jest historia kredytowa, zarówno ta pozytywna, jak i negatywna. Jakie dokładnie informacje tam znajdziemy?

 

Pozytywna informacja kredytowa

Faktem, o którym często zapominają ci, którzy są zainteresowani zaciągnięciem kredytu, jest to, że w BIK-u gromadzi się nie tylko informacje o niespłaconych czy spóźnionych zobowiązaniach. Banki znajdą tam także te kredyty, które spłacamy rzetelnie i w terminie, a także te, które z powodzeniem spłaciliśmy.

To ważne, bo pozytywna historia kredytowa również może wpłynąć na ocenę osoby lub przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, na warunki finansowe nowego kredytu.

Sprawdź także!
BIK a BIG – czym się różnią?
Weryfikacja kontrahenta na potrzeby VAT

Jak sprawdzić BIK Przedsiębiorcy?

Nie tylko bank, gdy chce sprawdzić historię zobowiązań firmy, może wygenerować raport BIK Przedsiębiorca. Sam przedsiębiorca także może wygenerować wspomniany raport – choćby po to, by zweryfikować swoją własną historię kredytową i upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Aby wygenerować raport BIK Przedsiębiorca, wystarczy odwiedzić stronę internetową bik.pl i założyć tam konto, podając dane z dowodu osobistego (w tym imiona, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dokumentu oraz datę jego wydania i ważności), adres e-mail, numer telefonu oraz adres zamieszkania, a także NIP firmy. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych należy wykonać przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł. Następnie wystarczy wybrać pojedynczy raport lub roczny pakiet i uiścić odpowiednią opłatę.

Otrzymałem dostęp do swojej historii kredytowej i co dalej?

Jeśli wszystko się zgadza, nie musisz podejmować żadnych kroków – możesz bez przeszkód ubiegać się o kredyt na firmę.

Może się jednak zdarzyć, że w BIK-u pojawi się niezgodna z prawdą informacja: na przykład o kredycie, którego nie wzięliśmy, lub o opóźnionej racie, którą w rzeczywistości spłaciliśmy w terminie. Warto dowiedzieć się wszystkiego o swojej obecnej sytuacji kredytowej, zanim przystąpimy do procesu kredytowego.

Sprawdzenie BIK Przedsiębiorcy zawczasu da nam możliwość wyjaśnienia nieprawidłowości. W tym celu konieczny będzie bezpośredni kontakt z instytucją, która zgłosiła nieprawidłową informację do BIK. Wysłanie wniosku o sprostowanie powinno po jakimś czasie zaowocować aktualizacją danych w Biurze Informacji Kredytowej.

 

Pozytywna i negatywna informacja kredytowa w BIK

Biuro Informacji Kredytowej powstało, by ostrzegać instytucje finansowe przed nieuczciwymi kredytobiorcami. W związku z tym negatywna informacja kredytowa przechowywana jest w BIK-u aż przez pięć lat. Po upływie tego okresu dane te przenoszone są do zbioru danych statystycznych, gdzie spędzą kolejne 12 lat. BIK jest zobowiązany do udostępniania negatywnej informacji kredytowej podmiotom, które wyślą zapytanie monitorujące, mające pokazać praktyki kredytowe firmy-pożyczkobiorcy.

Inaczej ma się sprawa z pozytywną historią kredytową. Te informacje BIK może przekazać firmom trzecim tylko, jeśli zostanie wyrażona zgoda przedsiębiorstwa, którego zebrane dane dotyczą.

Warto pamiętać, że firmowe kredyty mają wpływ także na osobistą zdolność kredytową. Działa to również w drugą stronę, co tylko potwierdza, że dbałość o terminowe spłaty zobowiązań jest kluczowa na wypadek starania się o kolejne kredyty w przyszłości.

Czytaj także:
Cesja wierzytelności – co to jest i jak działa?
Płynność finansowa firmy bez tajemnic
Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Przychód i dochód - definicje i różnice

Przychód a dochód – poznaj definicje i różnice

Przychód i dochód to pojęcia, które powinien znać każdy z nas, niezależnie od tego, czy prowadzi własną firmę. Dowiedz się o nich więcej!

Czytaj więcej
Czym jest kompensata faktury

Kompensata faktury – co oznacza i kiedy jest możliwa?

Kompensata jest to sposób na rozliczenie wzajemnych transakcji kontrahentów, zarówno zobowiązań jak i należności w formie bezgotówkowej.

Czytaj więcej
gdzie i jak sprawdzić czy dług jest przedawniony

Przedawnienie długu – gdzie i jak je sprawdzić?

Przedawnienie ma miejsce, gdy dłużnik nie ma już prawnego obowiązku, by spłacić zadłużenie. Dowiedz się więcej!

Czytaj więcej