Faktoring dla firm budowlanych

Faktoring
Dodane: 05 stycznia 2022

Branża budowlana wymaga precyzji na każdym polu – w codziennej pracy, planowaniu łańcuchów dostaw, ale także w kontaktach z klientami i podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych. W tym ostatnim – zwłaszcza, jeżeli planujesz rozwój firmy, ale wciąż nie potrafisz wskazać na to idealnego momentu – pomóc może faktoring dla firm budowlanych. To rozwiązanie przygotowane specjalnie z myślą o przedsiębiorcach działających w sektorze szeroko pojętej budowlanki.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

Zapraszamy do lektury!

 

Jak działa faktoring?

Faktoring jest usługą, dzięki której przedsiębiorcy mogą finansować faktury z odległym terminem płatności. W tym celu zawiera umowę z firmą faktoringową lub bankiem. Podmiot świadczący usługę faktoringu nazywamy w umowie faktorem, z kolei przedsiębiorcę, który z faktoringu korzysta – faktorantem.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, faktoring wykorzystuje się w celu sprzedaży faktur. Przydaje się to w sytuacji, gdy przedsiębiorca wystawia swoim kontrahentom faktury z długim terminem płatności, co w branży budowlanej jest często stosowaną praktyką. Zamiast czekać na to, aż klient spłaci fakturę, faktorant może sprzedać fakturę firmie faktoringowej i otrzymać środki natychmiast.

Finansowanie faktur

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak działa faktoring i czy to rozwiązanie, na którym skorzysta Twoja firma, lub po prostu chcesz sprzedać pojedynczą fakturę, możesz skorzystać z prostego finansowania faktur – w tym wariancie gotówkę na konto firmowe (w kwocie od 500 do 250 000 zł!) możesz otrzymać nawet w dwie godziny, a całość załatwisz online, bez wychodzenia z domu.

Stały faktoring online

Jeśli jednak ryzyko powstania zatorów płatniczych oceniasz wysoko, lub też stale współpracujesz z kontrahentami, którym zdarza się regulować należności pod sam koniec terminu (lub nawet z opóźnieniem), warto przemyśleć opcję faktoringu online. To stałe rozwiązanie, w ramach którego podpisujesz umowę z faktorem i otrzymujesz odnawialny limit faktoringowy. Wysokość takiego limitu może wynosić od 50 000 zł do nawet 1 000 000 zł!

Dysponując limitem faktoringowym możesz zgłaszać do finansowania faktury od wszystkich swoich kontrahentów, których uwzględniłeś w umowie faktoringowej, a odpowiednia kwota wpłynie na konto Twojego przedsiębiorstwa niemal natychmiast!

Faktoring na miarę Twoich potrzeb
 

Jakie problemy rozwiązuje faktoring dla firm budowlanych?

Faktoring dla firm budowlanych to rozwiązanie elastyczne i dopasowane do nawet najbardziej specyficznych potrzeb przedsiębiorców. W jakich sytuacjach warto z niego skorzystać?

Brak możliwości lub utrudnienia w kredytowaniu

Chcesz rozwinąć swoje przedsiębiorstwo: zainwestować w lepszy sprzęt, narzędzia, nawiązać współpracę z rozpoznawalnymi markami lub zatrudnić bardziej wykwalifikowaną kadrę? Wszystkie te sprawy łączy jedno: wysokie koszty. Inwestycje są jedną z kluczowych form rozwoju przedsiębiorstw, ale pozyskanie na nie środków to spore przedsięwzięcie, które nie zawsze łatwo doprowadzić do skutku.

Pierwszą instancją, do której w takich sytuacjach zwykle próbują trafiać przedsiębiorcy, są banki. Kredyt inwestycyjny to w wielu przypadkach dobre rozwiązanie, które umożliwia firmom zdobycie środków na nieosiągalne w innych przypadkach inwestycje. Trudnością może być jednak samo pozyskanie kredytu w banku. Wiele banków wymaga określonego stażu firmy oraz nieskazitelnej historii kredytowej, a każde inne zobowiązanie znacząco wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Między innymi z tego powodu warto rozejrzeć się za alternatywnym rozwiązaniem.

Faktoring dla firm budowlanych charakteryzuje się łatwiejszą dostępnością – nie ma znaczenia to, jak długo prowadzisz działalność ani czy posiadasz inne zobowiązania finansowe: w większości przypadków ocena kredytowa Twoich kontrahentów ma większe znaczenia. W końcu to oni będą spłacać zobowiązanie na konto faktora.

Problemy z płynnością finansową

Zdarza się i tak, że firma teoretycznie ma wszelkie środki, a co za tym idzie: także możliwości, by zadbać o swój rozwój. Zgodnie z wykazywanymi dochodami mogłaby nawet poczynić spore inwestycje. Na przeszkodzie stoją jednak… jej klienci. Zatory płatnicze potrafią spędzać sen z powiek nawet najbardziej sprawnemu przedsiębiorcy – to mechanizm, z którym trudno walczyć… chyba, że korzysta się z faktoringu online.

W wielu gałęziach gospodarki pojawia się powszechne oczekiwanie (by nie powiedzieć: wymóg) klientów, którzy wymagają od dostawców wystawiania dokumentów sprzedaży z długim terminem spłaty, sięgającym nawet 120 dni!

Spróbujmy się postawić w sytuacji przedsiębiorcy, który ma kilkunastu stałych klientów, a każdy z nich każe czekać na spłatę faktur na przykład dwa miesiące. Może się okazać, że przedsiębiorca – nawet, jeżeli prowadzi prężny biznes – może mieć przez to do czynienia z zatorem płatniczym, czyli nie będzie w stanie pokrywać własnych zobowiązań i potrzeb finansowych przez to, że długo oczekuje na środki od kontrahentów.

Faktoring online eliminuje ten problem – przedsiębiorca może zgłosić do finansowania swoich klientów, a po przyznaniu odnawialnego limitu faktoringowego (nawet do 1 mln złotych!) finansować wszystkie faktury, które im wystawia.

Gotowe rozwiązanie jest już dostępne – wystarczy tylko z niego skorzystać!

 
 
Czytaj także:
Ubezpieczenie należności faktoringowych
Biała lista podatników VAT a faktoring
Split Payment a faktoring

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsce

Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2015-2021 i poznaj aktualną sytuację faktoringu na polskim rynku.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej