na termin płatności.
Od 1 września 2019 roku działa już tzw. „biała lista VAT”. Jest to elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT uruchomiony przez Ministerstwo Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbiera ona w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podatnika (nazwę firmy, numer NIP, REGON, adres siedziby).
W sytuacji, w której podmiot trzeci – jak w przypadku faktoringu, cesji wierzytelności – dokonuje zapłaty na rachunek usługodawcy:
Mint Software spółka z Grupy PragmaGO stworzyła listę możliwych do wdrożenia automatyzacji zabezpieczających podatnika VAT przed przykrymi konsekwencjami:
Wraz z opublikowaniem białej listy VAT wszyscy podatnicy, są zobowiązani do sprawdzania każdorazowo przy wykonywanym przelewie:
Każdy podatnik musi dokonać weryfikacji zawsze w dzień przelewu, ponieważ to właśnie data zlecenia, a nie obciążenia nabywcy czy uznania rachunku sprzedawcy, będzie decydująca przy obciążaniu przedsiębiorcy konsekwencjami.
Sprawdź także!
Jeżeli płatność powyżej 15 tys. złotych trafi na konto spoza „białej listy VAT”:
Zorientowawszy się, że zleciliśmy przelew na błędny numer rachunku, podatnik ma 3 dni na powiadomienie o tym naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla kontrahenta. Sankcje będą stosowane od 1 stycznia 2020 roku.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu spółki z naszej Grupy pozostaw swój numer lub email.
Czytaj także:
Faktura VAT to najpopularniejszy rodzaj faktury w obiegu gospodarczym. Jakie inne faktury wystawić lub otrzymać?
Dowiedz się, kto może liczyć na preferencyjny ZUS. Ile wynosi składka, kto może się o nią ubiegać i na jak długo przysługuje?
Czy ubezpieczenie należności faktoringowych jest zawsze możliwe? Jaki rodzaj faktoringu wybrać, by zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów?