Biała lista podatników VAT a faktoring

Dodane: 10 września 2019

Od 1 września działa już tzw. „biała lista VAT”. Jest to elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT uruchomiony przez Ministerstwo Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbiera ona w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podatnika (nazwę firmy, numer NIP, REGON, adres siedziby).
 

Spis treści:

 
Biała lista VAT a faktoring
 

Czy “biała lista” podatników VAT wpływa na rozliczenia faktoringowe?

 

W sytuacji, w której podmiot trzeci – jak w przypadku faktoringu, cesji wierzytelności – dokonuje zapłaty na rachunek usługodawcy:

 

Rozwiązania

 

Mint Software spółka z Grupy Pragma stworzyła listę możliwych do wdrożenia automatyzacji zabezpieczających podatnika VAT przed przykrymi konsekwencjami:

 

Nowe obowiązki po pojawieniu się „białej listy” VAT

 

Wraz z opublikowaniem białej listy VAT wszyscy podatnicy, są zobowiązani do sprawdzania każdorazowo przy wykonywanym przelewie:

Każdy podatnik musi dokonać weryfikacji zawsze w dzień przelewu, ponieważ to właśnie data zlecenia, a nie obciążenia nabywcy czy uznania rachunku sprzedawcy, będzie decydująca przy obciążaniu przedsiębiorcy konsekwencjami.

 

Sankcje za dokonanie przelewu na konto spoza „białej listy” podatników

 

Jeżeli płatność powyżej 15 tys. złotych trafi na konto spoza białej listy VAT:

Zorientowawszy się, że zleciliśmy przelew na błędny numer rachunku, podatnik ma 3 dni na powiadomienie o tym naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla kontrahenta. Sankcje będą stosowane od 1 stycznia 2020 roku.

 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu spółki z naszej Grupy pozostaw swój numer lub email.

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Faktoring z regresem czy bez?

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej
Płynność finansowa firmy

Płynność finansowa firmy bez tajemnic

Płynność finansowa to pojęcie, które powinien znać każdy przedsiębiorca. Poznaj kryteria, które pozwalają ją określić i dowiedz się, co robić, gdy firma boryka się z problemami finansowymi.

Czytaj więcej
Co to są należności

Należności – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kompendium wiedzy o należnościach - dowiedz się, czym są należności i jakie są ich rodzaje. Sprawdź także, jak je odzyskać i kiedy mogą się przedawnić.

Czytaj więcej