na termin płatności.
Małe i średnie przedsiębiorstwa to sektor, którego znaczenia nie sposób przecenić. Aby jeszcze mocniej uświadomić sobie jego ogrom, wystarczy spojrzeć w dane statystyczne: w Polsce sektor MSP stanowi aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw! Które firmy zaliczają się do sektora MSP, jakie kryteria należy spełnić, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć takie firmy i jak wygląda kondycja małych i średnich przedsiębiorstw według najnowszych danych? Przekonajmy się!
Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej korzystają z identycznych kryteriów, jeśli chodzi o przyporządkowanie firm do sektora MSP.
Pierwszą cechą, którą musi spełnić przedsiębiorstwo, jest liczba zatrudnionych pracowników:
WAŻNE!
Do liczby zatrudnionych osób nie zaliczają się osoby pracujące w firmie w celu przygotowania zawodowego (praktykanci i stażyści), osoby korzystające z urlopów ojcowskich i wychowawczych, a także przebywające na urlopach macierzyńskich.
Jeżeli liczba zatrudnionych się zgadza, konieczne jest sprawdzenie drugiego, finansowego kryterium – rocznych obrotów lub całkowitego bilansu rocznego. Należy jednak pamiętać o tym, że przedsiębiorca zobowiązany jest do wyboru tylko jednego z dwóch elementów (obrót lub bilans) i konsekwentne stosowanie go w określaniu statusu firmy:
WAŻNE!
Aby przedsiębiorstwo mogło korzystać ze statusu MSP, musi ono spełniać kryteria dotyczące liczby zatrudnionych osób oraz osiąganego obrotu lub bilansu przez okres co najmniej dwóch lat obrachunkowych.
Sprawdź także!
Sektor MSP w Polsce jest bardzo rozległy – według najbardziej aktualnych danych, zebranych w publikacji Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, wydanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), liczba mikro-, małych i średnich firm w Polsce wynosi 2,15 mln, co oznacza wzrost o 3,5% rok do roku (dane za rok 2018).
WAŻNE!
Dane źródłowe z raportu PARP 2020 pochodzą z lat 2015-2019 i nie uwzględniają jeszcze wpływu pandemii koronawirusa na sektor MSP w Polsce.
Kondycję sektora MSP w Polsce najlepiej obrazują dane statystyczne – szczegółowe liczby wraz z omówieniem znajdują się we wspomnianym Raporcie, tutaj przytoczymy jedynie kilka najistotniejszych:
Status MSP pozwala na ubieganie się o różne formy pomocy publicznej przewidzianej dla tego sektora. Mowa o różnego rodzaju dotacjach i dofinansowaniach (na przykład pochodzących z Funduszy Europejskich), konkursach (organizowanych często przez regionalne centra przedsiębiorczości) czy szczególnie istotnych w ostatnich miesiącach formach pomocy udzielanych w ramach kolejnych wersji rządowej Tarczy Antykryzysowej.
Uzyskanie pomocy dla mikro-, małych i średnich firm wiąże się z koniecznością wyszukania odpowiednich projektów. W sytuacji utrudnionego dostępu do urzędów i inkubatorów przedsiębiorczości, poszukiwania przeniosły się niemal w stu procentach do internetu. Oto kilka miejsc, w których przedsiębiorcy znajdą potrzebne informacje:
Czytaj także:
Kredyt obrotowy dla firm
Faktoring a leasing
Dotacja a dofinansowanie – poznaj różnice
Faktura VAT to najpopularniejszy rodzaj faktury w obiegu gospodarczym. Jakie inne faktury wystawić lub otrzymać?
Dowiedz się, kto może liczyć na preferencyjny ZUS. Ile wynosi składka, kto może się o nią ubiegać i na jak długo przysługuje?
Czy ubezpieczenie należności faktoringowych jest zawsze możliwe? Jaki rodzaj faktoringu wybrać, by zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów?