Sektor MSP w Polsce

Pozostałe
Dodane: 27 stycznia 2021

Małe i średnie przedsiębiorstwa to sektor, którego znaczenia nie sposób przecenić. Aby jeszcze mocniej uświadomić sobie jego ogrom, wystarczy spojrzeć w dane statystyczne: w Polsce sektor MSP stanowi aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw! Które firmy zaliczają się do sektora MSP, jakie kryteria należy spełnić, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć takie firmy i jak wygląda kondycja małych i średnich przedsiębiorstw według najnowszych danych? Przekonajmy się!
 

Spis treści:

 

Sektor MSP – definicja i kryteria

 
Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej korzystają z identycznych kryteriów, jeśli chodzi o przyporządkowanie firm do sektora MSP.
 
Pierwszą cechą, którą musi spełnić przedsiębiorstwo, jest liczba zatrudnionych pracowników:

 

WAŻNE!


Do liczby zatrudnionych osób nie zaliczają się osoby pracujące w firmie w celu przygotowania zawodowego (praktykanci i stażyści), osoby korzystające z urlopów ojcowskich i wychowawczych, a także przebywające na urlopach macierzyńskich.

 
Jeżeli liczba zatrudnionych się zgadza, konieczne jest sprawdzenie drugiego, finansowego kryterium – rocznych obrotów lub całkowitego bilansu rocznego. Należy jednak pamiętać o tym, że przedsiębiorca zobowiązany jest do wyboru tylko jednego z dwóch elementów (obrót lub bilans) i konsekwentne stosowanie go w określaniu statusu firmy:

 

WAŻNE!


Aby przedsiębiorstwo mogło korzystać ze statusu MSP, musi ono spełniać kryteria dotyczące liczby zatrudnionych osób oraz osiąganego obrotu lub bilansu przez okres co najmniej dwóch lat obrachunkowych.

 
Sektor MSP - kryteria i podział
 
Sprawdź także!

 

Charakterystyka sektora MSP w Polsce

 
Sektor MSP w Polsce jest bardzo rozległy – według najbardziej aktualnych danych, zebranych w publikacji Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, wydanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), liczba mikro-, małych i średnich firm w Polsce wynosi 2,15 mln, co oznacza wzrost o 3,5% rok do roku (dane za rok 2018).
 

WAŻNE!


Dane źródłowe z raportu PARP 2020 pochodzą z lat 2015-2019 i nie uwzględniają jeszcze wpływu pandemii koronawirusa na sektor MSP w Polsce.

 

Ważne liczby

Kondycję sektora MSP w Polsce najlepiej obrazują dane statystyczne – szczegółowe liczby wraz z omówieniem znajdują się we wspomnianym Raporcie, tutaj przytoczymy jedynie kilka najistotniejszych:

 
Struktura sektora MSP w Polsce
 

Wsparcie dla firm z sektora MSP

 
Status MSP pozwala na ubieganie się o różne formy pomocy publicznej przewidzianej dla tego sektora. Mowa o różnego rodzaju dotacjach i dofinansowaniach (na przykład pochodzących z Funduszy Europejskich), konkursach (organizowanych często przez regionalne centra przedsiębiorczości) czy szczególnie istotnych w ostatnich miesiącach formach pomocy udzielanych w ramach kolejnych wersji rządowej Tarczy Antykryzysowej.
 

Gdzie szukać wsparcia?

Uzyskanie pomocy dla mikro-, małych i średnich firm wiąże się z koniecznością wyszukania odpowiednich projektów. W sytuacji utrudnionego dostępu do urzędów i inkubatorów przedsiębiorczości, poszukiwania przeniosły się niemal w stu procentach do internetu. Oto kilka miejsc, w których przedsiębiorcy znajdą potrzebne informacje:

 
 
Czytaj także:
 
Kredyt obrotowy dla firm
Faktoring a leasing
Dotacja a dofinansowanie – poznaj różnice

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zwrócić towar zakupiony na firmę w sklepie internetowym?

Zwrot towaru zakupionego na firmę przez internet

Do początku 2021 roku przedsiębiorcy nie mieli możliwości zwrotu towaru zakupionego na firmę przez internet. Kto i kiedy może teraz dokonywać zwrotów?

Czytaj więcej
Amortyzacja środków trwałych - metody i koszty

Amortyzacja środków trwałych

Poznaj Klasyfikację Środków Trwałych. Dowiedz się, jakie są koszty amortyzacji i która metoda odliczenia będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Czytaj więcej
Jak zmienić formę opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania

Przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania - dowiedz się kiedy i jak można zmienić formę opodatkowania i nie daj się zaskoczyć!

Czytaj więcej