Rynek faktoringu w Polsce

Faktoring w Polsce pojawił się w roku 1994, jednak – mimo młodego wieku – rynek faktoringowy w naszym kraju rośnie w szybkim tempie. Dlaczego polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z nowych form finansowania? Co sprawia, że faktoring często okazuje się najlepszym wyborem? Czy nieustanny rozwój faktoringu zarówno w Polsce, jak i na świecie jest czymś zagrożony? Jakie zmiany zaszły w ciągu ostatniego roku? Przeanalizowaliśmy dane z Głównego Urzędu Statystycznego i mamy wyniki!
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się:Liczba faktorantów w latach 2015-2021
wartość wykupionych wierzytelności w latach 2015-2021

jakie są najpopularniejsze rodzaje faktoringu?

faktoring w branżach - podział procentowy w latach 2015-2019
faktoring w branżach 2015 vs 2019

Faktoring będący formą krótkoterminowego finansowania ma coraz większe znaczenie dla polskich firm.
PragmaGO, dzięki wprowadzeniu innowacyjnych sposobów świadczenia usług online wpisuje się we właściwy dla całej branży trend wzrostowy, odnotowując ciągły wzrost liczby obsługiwanych klientów (w 2. kwartale 2021 roku wzrost ten wyniósł 171% rok do roku).

Ciągły rozwój usług faktoringowych oraz rosnąca świadomość wśród klientów sprawiają, że również oczekiwania faktorantów wzrastają. Dzięki połączeniu technologii z usługami finansowymi oraz szeroką ofertą produktów, PragmaGO potrafi w pełni tym oczekiwaniom sprostać.


Prawdopodobnie dopiero w połowie przyszłego roku poznamy kolejny raport o działalności faktoringowej przedsiębiorstw finansowych, przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny (w poprzednich latach był on publikowany zwykle na przełomie czerwca i lipca), jednak przykład sytuacji w firmie PragmaGO pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość: Polacy wciąż chętnie korzystają z faktoringu i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał się wkrótce zmienić.

O tym warto wiedzieć:


 • Definicja i rodzaje faktoringu. Wady i zalety usługi faktoringu.

  Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?


  Faktoring to usługa, która może pomóc poprawić płynność finansową Twojej firmy. Poznaj rodzaje faktoringu oraz dowiedz się, jakie wady i zalety posiada tego typu rozwiązanie.
  Więcej: Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?
 • Rynek faktoringu w Polsce

  Rynek faktoringu w Polsce


  Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2016-2019. Sprawdź także, jak PragmaGO radzi sobie w czasie pandemii koronawirusa.
  Więcej: Rynek faktoringu w Polsce
 • Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

  Faktoring – z regresem czy bez?


  Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.
  Więcej: Faktoring – z regresem czy bez?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy