Faktoring dla przemysłu

Faktoring
Dodane: 06 stycznia 2021

Firmy działające w branży przemysłowej często wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności sięgającym 30, 60, a w niektórych przypadkach nawet 90 dni. W wielu gałęziach gospodarki taka praktyka jest powszechnie spotykana i nikogo nie dziwi. Nie zmienia to jednak faktu, że bywają sytuacje, w których firma przemysłowa dostarcza kilka gotowych zleceń dla klientów, ale na płatności za nie musi jeszcze poczekać. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Rozwiązaniem jest faktoring dla przemysłu.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Problemy dla przedsiębiorców

Jedną z głównych niedogodności, z jaką muszą mierzyć się przedsiębiorcy, jest to, że nawet jeżeli nie otrzymali jeszcze zapłaty za wykonaną usługę czy dostarczone produkty, i tak muszą odprowadzić podatek dochodowy i VAT.

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której drobny przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kilkanaście tysięcy złotych podatku, podczas gdy nie otrzymał ani złotówki od kontrahentów mających jeszcze czas na spłatę zobowiązań wynikających z wystawionych faktur.

PRZYKŁAD


Pani Klara prowadzi pracownię stolarską, w której do tej pory pracowała sama. Na początku roku zdecydowała się zatrudnić dwie osoby, aby szybciej przetwarzać zlecenia od klientów. Dzięki temu, że dzieli pracę na trzy osoby, była w stanie w ostatnich tygodniach przyjąć i wykonać o wiele więcej zleceń niż w poprzednim analogicznym okresie. Klienci oczekują od pani Klary co najmniej 60-dniowego terminu płatności faktur, co przy takim natłoku pracy oznacza, że zanim uzyska zapłatę za wykonywane zlecenia, będzie musiała dwukrotnie wypłacić wynagrodzenie swoim pracownikom.

Opisany powyżej problem nie jest jedynym zagrożeniem. Kolejną okolicznością, która może utrudnić zachowanie płynności finansowej, jest to, że firma pani Klary zazwyczaj realizuje zlecenia dla nowych klientów – brak możliwości przeprowadzenia szczegółowej weryfikacji kontrahentów może doprowadzić do powstania zatorów płatniczych. Niestety nie wszyscy klienci płacą faktury terminowo.

Sprawdź także!

Funkcje faktoringu
Faktoring jawny a cichy
Jak księgować faktoring?

Jak faktoring dla przemysłu rozwiązuje te problemy?

Finansowanie faktur dla przemysłu

Jeżeli przedsiębiorca wystawia faktury różnym klientom i zdarza mu się oczekiwać na zapłatę po terminie, może skorzystać z usługi finansowania faktur. Warunki podobnych usług różnią się w zależności od zasad panujących w świadczących je firmach, jednak zawsze pozwalają osiągnąć konkretne korzyści.

WAŻNE!


Jedynie należności nieprzeterminowane mogą zostać sprzedane w ramach faktoringu.

Finansowanie faktur online polega na tym, że przedsiębiorca oczekujący na zapłatę przez kontrahenta sprzedaje fakturę firmie faktoringowej (czyli faktorowi) – w tym celu składa wniosek przez internet. System rozpatruje podanie (często nawet w kilka godzin – o wiele szybciej niż w przypadku pożyczek) i przesyła warunki klientowi. Klient akceptuje warunki wykupu za pomocą wiadomości SMS, a faktor natychmiast przelewa środki na konto przedsiębiorcy, pobierając przy tym niewielką prowizję.

PRZYKŁAD


Pani Klara ma niewielu stałych klientów, w związku z czym często świadczy swoje usługi nowym kontrahentom. Zdecydowała się skorzystać z finansowania faktur w PragmaGO. Wniosek złożyła online, a decyzję otrzymała jeszcze tego samego dnia. Dzięki potwierdzeniu warunków SMS-em, zapłata z tytułu faktury pojawiła się na jej koncie zaraz po potwierdzeniu zasadności dokumentu przez odbiorcę, co pozwoliło pani Klarze zachować płynność finansową i zaplanować dalsze ruchy w firmie.

W PragmaGO po złożeniu pierwszego wniosku automatycznie zakładamy konto klienta i przyznajemy przedsiębiorcy limit środków (nawet do 250 tys. zł) – od tej pory klient może sprzedawać faktury na łączną kwotę nieprzekraczającą limitu.

Sprawdź finansowanie faktur w PragmaGO

Faktoring dla branży przemysłowej

Usługa faktoringu online różni się nieco od finansowania faktur – główna różnica polega na tym, że z faktoringu firma może skorzystać, gdy wystawia dokumenty sprzedaży stałym klientom. W tym wariancie przedsiębiorca również składa wniosek w całości przez internet, tym razem jednak zgłasza wszystkich kontrahentów, z którymi regularnie prowadzi interesy. W odpowiedzi otrzymuje limit (od 50 tys. aż do miliona złotych!) i w zamian za stałą miesięczną opłatę, zyskuje dostęp do środków, które – gdyby nie faktoring – byłyby zamrożone i niedostępne.

 

Weź faktoring w PragmaGO

WAŻNE!


Faktoring online w PragmaGO obejmuje również bezpłatne ubezpieczenie klienta oraz usługę monitoringu płatności.

Sprawdź ofertę faktoringu dla branży przemysłowej w PragmaGO!

Czytaj także:
Finansowanie dla startupów
Faktoring międzynarodowy – eksportowy i importowy
Faktoring dla małych firm

 

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsce

Faktoring to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Zobacz analizę danych GUS z lat 2015-2021 i poznaj aktualną sytuację faktoringu na polskim rynku.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej