Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Odroczenie płatności składek ZUS

Dodane: 02 września 2020

Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się wiele zagrożeń – konieczne są inwestycje w rozwój firmy, ciągła walka o klienta, a czasem także podejmowanie ryzykownych decyzji biznesowych. Nietrafiona inwestycja lub opóźnienia płatności ze strony kontrahentów mogą doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie opłacić składek ZUS. Aby uniknąć ewentualnych problemów z tym związanych, warto dowiedzieć się zawczasu, jak odroczyć płatność ZUS.
 

Spis treści:

 

Wniosek o odroczenie składki ZUS

 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na szczęście przewiduje możliwość przesunięcia obowiązku zapłaty składek za ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych. W tym celu konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Aby jednak móc skorzystać z tej możliwości, należy spełnić kilka warunków.
 

Po pierwsze: termin

Wniosek do ZUS należy złożyć najpóźniej w dzień upływu terminu płatności. Jest to jednak ryzykowne posunięcie, jako że nie mamy żadnej gwarancji, że uzyskamy odroczenie. Jeśli odpowiedź ZUS będzie odmowna, konieczne będzie opłacenie składek wraz z odsetkami wynikającymi z opóźnienia.
 

Po drugie: złożenie wniosku

Wzór wniosku o odroczenie terminu płatności składek pobieramy ze strony ZUS. Do jego prawidłowego wypełnienia będziemy potrzebować szeregu danych:

 
Ponadto konieczne będzie szczegółowe uzasadnienie – to najważniejszy element wniosku, który przesądzi o decyzji przedstawiciela ZUS.
 

Uwaga!


Wniosek RSO powinien być rozpatrzony jak najszybciej, jednak dopuszczalny termin to nie później niż 2 miesiące od daty złożenia wniosku.

 
Sprawdź także, jakie konsekwencje mogą Cię spotkać za nieopłacenia składek ZUS w terminie
 

Co zyskujesz dzięki odroczeniu płatności ZUS?

 
Oprócz oczywistej możliwości opłacenia składek ZUS w późniejszym – wskazanym w umowie z ZUS – terminie, uzyskanie pozytywnej oceny wniosku RSO skutkuje brakiem konieczności opłacania odsetek. Istnieje jednak pewien haczyk – przedsiębiorca korzystający z odroczenia będzie musiał uiścić opłatę prolongacyjną. Jej wysokość to 50% stawki odsetek za zwłokę – liczy się stawka obowiązująca w dniu podpisania umowy.
 

Możliwe komplikacje

 
Powyższy scenariusz był tym najbardziej optymistycznym. Trzeba jednak przygotować się także na mniej pomyślny przebieg wydarzeń. Złóż ponownie wniosek RSO, w sytuacji gdy:
 

 

Odroczenie składek a pandemia

Ważne!


W czasie pandemii koronawirusa wprowadzono możliwość skorzystania z dodatkowych ulg w opłacaniu składek ZUS.

 
Jeśli firma, którą prowadzisz, ma trudności wynikające z obecnej sytuacji, możesz rozłożyć składki ZUS na raty lub spróbować je odroczyć. W tym celu konieczne będzie złożenie wniosku RDU przez Profil Zaufany lub korzystając z e-dowodu.
 
Zanim złożysz wniosek RDU sprawdź, czy kwalifikujesz się do skorzystania z ulgi. Na jednej ze stron rządowych udostępniono krótki kwestionariusz. Jego wypełnienie powinno rozwiać wątpliwości na początkowym etapie.
 

Drugi sposób na odroczenie płatności ZUS

 
Jeśli składanie i uzasadnianie wniosków do ZUS nie jest sposobem, którego poszukujesz, możemy zaproponować inne, nieco łatwiejsze w obsłudze rozwiązanie.
 
Nawiązaliśmy współpracę z firmą inFakt, by dostarczyć przedsiębiorcom kolejną możliwość odroczenia składek ZUS. Skorzystanie z tej usługi pomoże w utrzymaniu płynności finansowej firmy bez konieczności składania długich i skomplikowanych wniosków oraz opatrywania ich wyczerpującymi uzasadnieniami.
 
Aby rozłożyć płatność składek ZUS na wygodne raty, wystarczy zalogować się do swojego konta w inFakcie (jeśli jeszcze go nie masz, załóż je za darmo). Następnie złóż prosty wniosek i poczekaj na decyzję. Środki wpłyną na Twoje konto przelewem ekspresowym zaraz po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia.
 

Jak odroczyć płatność ZUS z PragmaGO®?

 
Cały proces uzyskiwania odroczenia składek jest prosty i intuicyjny. Po zalogowaniu się na konto inFakt należy wybrać tę składkę, podatek lub koszt, które chcemy opłacić, a następnie kliknąć w przycisk “odrocz płatność z PragmaGO®”. Później wystarczy tylko wybrać liczbę rat, wypełnić formularz i wykonać przelew w wysokości 1zł w celu weryfikacji.
 
To tyle! Po wysłaniu przelewu weryfikacyjnego pozostaje jedynie zaczekać na decyzję, a następnie na otrzymanie środków.
 
Koszty usługi są transparentne – poznasz je w trakcie wypełniania formularza (na etapie ustalania liczby rat i kwoty do sfinansowania), lub jeszcze wcześniej – wystarczy wybrać odpowiednią opcję w panelu klienta aplikacji inFakt.
 
 
Czytaj także:
Tarcza antykryzysowa dla małych firm
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Wskaźniki i analiza rentowności przedsiębiorstwa

Analiza i wskaźniki rentowności

Wskaźniki rentowności pozwalają dokonać oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dowiedz się czym są wskaźniki takie jak ROS, ROA i ROE oraz, jak je obliczyć i interpretować.

Czytaj więcej
Weksel in blanco - co to jest i jak go wykorzystać

Weksel in blanco – czym jest i jak go wykorzystać?

Weksel in blanco to rodzaj papieru wartościowego - dowiedz się, w jakich sytuacjach warto go stosować, jakie informacje powinien zawierać oraz jak go uzupełnić, aby nie narazić się na jego unieważnienie.

Czytaj więcej
Faktoring online dla małych firm

Faktoring dla małych firm

Faktoring to usługa stworzona przede wszystkim z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i kiedy warto się zdecydować na faktoring dla MSP.

Czytaj więcej