Odroczenie płatności składek ZUS

Dodane: 02 września 2020

Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się wiele zagrożeń – konieczne są inwestycje w rozwój firmy, ciągła walka o klienta, a czasem także podejmowanie ryzykownych decyzji biznesowych. Nietrafiona inwestycja lub opóźnienia płatności ze strony kontrahentów mogą doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie opłacić składek ZUS. Aby uniknąć ewentualnych problemów z tym związanych, warto dowiedzieć się zawczasu, jak odroczyć płatność ZUS.
 

Spis treści:

 

Wniosek o odroczenie składki ZUS

 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na szczęście przewiduje możliwość przesunięcia obowiązku zapłaty składek za ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych. W tym celu konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Aby jednak móc skorzystać z tej możliwości, należy spełnić kilka warunków.
 

Po pierwsze: termin

Wniosek do ZUS należy złożyć najpóźniej w dzień upływu terminu płatności. Jest to jednak ryzykowne posunięcie, jako że nie mamy żadnej gwarancji, że uzyskamy odroczenie. Jeśli odpowiedź ZUS będzie odmowna, konieczne będzie opłacenie składek wraz z odsetkami wynikającymi z opóźnienia.
 

Po drugie: złożenie wniosku

Wzór wniosku o odroczenie terminu płatności składek pobieramy ze strony ZUS. Do jego prawidłowego wypełnienia będziemy potrzebować szeregu danych:

 
Ponadto konieczne będzie szczegółowe uzasadnienie – to najważniejszy element wniosku, który przesądzi o decyzji przedstawiciela ZUS.
 

Uwaga!


Wniosek RSO powinien być rozpatrzony jak najszybciej, jednak dopuszczalny termin to nie później niż 2 miesiące od daty złożenia wniosku.

 
Sprawdź także, jakie konsekwencje mogą Cię spotkać za nieopłacenia składek ZUS w terminie
 

Co zyskujesz dzięki odroczeniu płatności ZUS?

 
Oprócz oczywistej możliwości opłacenia składek ZUS w późniejszym – wskazanym w umowie z ZUS – terminie, uzyskanie pozytywnej oceny wniosku RSO skutkuje brakiem konieczności opłacania odsetek. Istnieje jednak pewien haczyk – przedsiębiorca korzystający z odroczenia będzie musiał uiścić opłatę prolongacyjną. Jej wysokość to 50% stawki odsetek za zwłokę – liczy się stawka obowiązująca w dniu podpisania umowy.
 

Możliwe komplikacje

 
Powyższy scenariusz był tym najbardziej optymistycznym. Trzeba jednak przygotować się także na mniej pomyślny przebieg wydarzeń. Złóż ponownie wniosek RSO, w sytuacji gdy:
 

 

Odroczenie składek a pandemia

Ważne!


W czasie pandemii koronawirusa wprowadzono możliwość skorzystania z dodatkowych ulg w opłacaniu składek ZUS.

 
Jeśli firma, którą prowadzisz, ma trudności wynikające z obecnej sytuacji, możesz rozłożyć składki ZUS na raty lub spróbować je odroczyć. W tym celu konieczne będzie złożenie wniosku RDU przez Profil Zaufany lub korzystając z e-dowodu.
 
Zanim złożysz wniosek RDU sprawdź, czy kwalifikujesz się do skorzystania z ulgi. Na jednej ze stron rządowych udostępniono krótki kwestionariusz. Jego wypełnienie powinno rozwiać wątpliwości na początkowym etapie.
 

Drugi sposób na odroczenie płatności ZUS

 
Jeśli składanie i uzasadnianie wniosków do ZUS nie jest sposobem, którego poszukujesz, możemy zaproponować inne, nieco łatwiejsze w obsłudze rozwiązanie.
 
Nawiązaliśmy współpracę z firmą inFakt, by dostarczyć przedsiębiorcom kolejną możliwość odroczenia składek ZUS. Skorzystanie z tej usługi pomoże w utrzymaniu płynności finansowej firmy bez konieczności składania długich i skomplikowanych wniosków oraz opatrywania ich wyczerpującymi uzasadnieniami.
 
Aby rozłożyć płatność składek ZUS na wygodne raty, wystarczy zalogować się do swojego konta w inFakcie (jeśli jeszcze go nie masz, załóż je za darmo). Następnie złóż prosty wniosek i poczekaj na decyzję. Środki wpłyną na Twoje konto przelewem ekspresowym zaraz po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia.
 

Jak odroczyć płatność ZUS z PragmaGO®?

 
Cały proces uzyskiwania odroczenia składek jest prosty i intuicyjny. Po zalogowaniu się na konto inFakt należy wybrać tę składkę, podatek lub koszt, które chcemy opłacić, a następnie kliknąć w przycisk “odrocz płatność z PragmaGO®”. Później wystarczy tylko wybrać liczbę rat, wypełnić formularz i wykonać przelew w wysokości 1zł w celu weryfikacji.
 
To tyle! Po wysłaniu przelewu weryfikacyjnego pozostaje jedynie zaczekać na decyzję, a następnie na otrzymanie środków.
 
Koszty usługi są transparentne – poznasz je w trakcie wypełniania formularza (na etapie ustalania liczby rat i kwoty do sfinansowania), lub jeszcze wcześniej – wystarczy wybrać odpowiednią opcję w panelu klienta aplikacji inFakt.
 
 
Czytaj także:
Tarcza antykryzysowa dla małych firm
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

pozabankowe kredyty i pożyczki dla firm

Pozabankowe pożyczki i kredyty dla firm

Nie chcesz lub nie możesz wziąć kredytu/pożyczki na firmę? Poznaj finansowanie zakupów - alternatywę od PragmaGO® i przekonaj się, jakie ma przewagi nad standardowymi formami finansowania.

Czytaj więcej
Certyfikat rezydencji podatkowej

Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?

Dowiedz się, czym jest certyfikat rezydencji podatkowej i jakie dane powinien zawierać. Czy każda firma musi taki certyfikat posiadać? Wszystko na temat certyfikatu rezydencji podatkowej.

Czytaj więcej
BIK a BIG istotne różnice

BIK a BIG – czym się różnią?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej i BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - dowiedz się czy instytucje te są do siebie podobne, jakie dane można w nich sprawdzić i komu te informacje mogą się przydać.

Czytaj więcej

Widzimy, że chciałbyś sfinansować swoje zakupy firmowe!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie odroczonej płatności!

Widzimy, że zainteresował Cię faktoring powtarzalny!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie faktoringu online!

Widzimy, że chciałbyś zamienić fakturę na gotówkę!

Dowiedz się więcej o naszej wyjątkowej ofercie finansowania faktur!