Faktura dla firmy zagranicznej – z UE i spoza UE

Wielu przedsiębiorców w Polsce poszukując możliwości rozszerzenia bazy klientów i zwiększenia dochodów, decyduje się na sprzedaż towarów i usług za granicę. To dobry pomysł, który może przynieść pozytywną zmianę dla firmy oraz znacząco zwiększyć możliwości biznesowe. Zanim jednak zaczniemy zarabiać na współpracy z zagranicznymi kontrahentami, warto wiedzieć, że faktura dla firmy zagranicznej różni się od typowej faktury sprzedaży, którą wystawiamy na co dzień.
Spis treści:

Faktura dla firmy zagranicznej – co musimy wiedzieć?


Miejsce świadczenia usług a faktura sprzedaży dla kontrahenta zagranicznego

Ważne!

Czy rejestracja do VAT UE jest konieczna?


Ważne!

Jak wystawić fakturę VAT dla klienta zagranicznego?


Ważne!

Jakie dane zawiera faktura VAT UE?

Ważne!

Faktura dla kontrahenta zagranicznego spoza UE


Istnieją jednak pewne różnice, jakie mogą wystąpić pomiędzy fakturą dla firmy spoza UE a fakturą dla firmy, mającej siedzibę w państwie członkowskim Unii. Mówi o nich art. 106e ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT. Taka faktura może więc nie zawierać numeru VAT UE lub innego numeru umożliwiającego identyfikację na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. 

Strony transakcji nie muszą także wyszczególniać stawki podatku ani sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż zwolnioną od podatku i objętą podatkiem od towarów i usług. Na koniec warto pamiętać o tym, że faktura wystawiana na firmę spoza UE powinna zostać opatrzona adnotacją “reverse charging”.

Faktury dla odbiorców zagranicznych a KSeF


Krajowy System e-Faktur, choć został odroczony, poważnie wpłynie na proces wystawiania faktur dla odbiorców zagranicznych. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiać faktury zagraniczne w KSeF (mówi o tym art. 106ga ust. 1 ustawy o VAT), jednak istnieje od tej reguły kilka wyjątków, przedstawionych w kolejnym ustępie.

Co dalej z fakturą wystawioną w KSeF?

Dokument, który polski podatnik wystawi zagranicznemu odbiorcy w KSeF, nie trafi automatycznie do kontrahenta. W obowiązku polskiego przedsiębiorcy leży przekazanie faktury w formie elektronicznej (np. pliku .pdf), w formie tradycyjnej (wysyłka papierowej faktury) lub w formie kodu QR umieszczonego na fakturze. Wspomniany kod powinien prowadzić do faktury w KSeF i umożliwić kontrahentowi dostęp do dokumentu oraz weryfikację danych.

O tym warto wiedzieć:


  • Faktura dla firmy zagranicznej

    Faktura dla firmy zagranicznej – z UE i spoza UE


    Planujesz rozpocząć współpracę z zagranicznymi firmami? Dowiedz się, jak powinny wyglądać faktury wystawiane na kontrahentów zagranicznych.
    Więcej: Faktura dla firmy zagranicznej – z UE i spoza UE
  • podatkowa grupa kapitałowa składa się z co najmniej dwóch spółek

    Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) – co to jest, kiedy warto ją stworzyć?


    Czym jest podatkowa grupa kapitałowa i kiedy warto ją założyć? Jakie korzyści przynosi?
    Więcej: Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) – co to jest, kiedy warto ją stworzyć?
  • Zwolnienie z VAT dla małych firm

    Zwolnienie z VAT dla małych firm w Unii Europejskiej – co się zmieni w 2025 roku?


    Jakie zmiany czekają małe firmy w kontekście podatku VAT? Sprawdź, jeśli prowadzisz działalność transgraniczną!
    Więcej: Zwolnienie z VAT dla małych firm w Unii Europejskiej – co się zmieni w 2025 roku?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.