Jaki jest ogólny termin wystawiania faktur VAT?
Fakturę VAT należy wystawić do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę (czyli na przykład: 15 lipca to termin wystawienia faktury za transakcje z czerwca).
Od tej ogólnej zasady są jednak wyjątki. W kilku określonych przypadkach termin wystawienia faktury VAT przesuwa się:
- do 30 dnia od dnia wykonania usługi: w przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych;
- do 60 dnia od dnia dostarczenia towaru: w przypadku drukowanych książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz drukowanych gazet, czasopism i magazynów – jeżeli jednak umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, faktura powinna być wystawiona do 120 dnia od dnia dostarczenia towaru;
- do 90 dnia od dnia wykonania czynności: w przypadku czynności polegających na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów,
- do 7 dnia od określonego w umowie dnia zwrotu opakowania (w przypadku, gdy odbiorca towaru nie zwróci opakowania objętego kaucją) – jeżeli jednak w umowie nie określono terminu zwrotu opakowania, faktura powinna być wystawiona do 60 dnia od dnia wydania opakowania;
- z upływem terminu płatności – w przypadku:
– dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego;
– usług: najmu i dzierżawy, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
Przedsiębiorcy mogą ponadto wystawić fakturę VAT jeszcze przed dokonaniem transakcji. W tym przypadku najwcześniejszy termin wystawienia faktury wynosi 30 dni przed dostarczeniem towaru, wykonaniem usługi lub otrzymaniem zapłaty. Jednak i tutaj istnieją wyjątki. Taki termin nie dotyczy faktur, które zawierają informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczą, oraz dokumentują:
- towary i usługi, dla których ustalono następujące po sobie terminy rozliczeń;
- opłaty za media;
- usługi najmu, dzierżawy, leasingu, ochrony osób, stałej obsługi prawnej etc.
Jaki jest termin wystawienia faktury zaliczkowej?
Jeżeli przedsiębiorca otrzymuje zaliczkę od swojego kontrahenta, to powinien wystawić fakturę zaliczkową. Należy to zrobić do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłacono zaliczkę. Fakturę końcową trzeba wystawić w terminie zgodnym z ogólnymi zasadami. Przykładowo: jeśli przedsiębiorca otrzyma zaliczkę w czerwcu, a w lipcu dostarczy towar lub wykona usługę, to fakturę zaliczkową musi wystawić do 15 lipca, a fakturę końcową do 15 sierpnia.
Przedsiębiorca nie musi jednak wystawiać osobnej faktury zaliczkowej, jeśli dostarczy towar lub wykona usługę w tym samym miesiącu, w którym otrzymał zaliczkę.
Czy istnieje konkretny termin wystawienia faktury korygującej?
Fakturę korygującą należy wystawić w przypadku:
- obniżki ceny w formie rabatu;
- upustu i obniżki ceny;
- zwrotu towaru i opakowań;
- zwrotu całości lub części zapłaty;
- pomyłki w jakiejkolwiek pozycji na fakturze.
W przepisach jednak nie określono żadnego terminu wystawienia faktury korygującej. Przyjmuje się więc, że taki dokument należy wystawić niezwłocznie po wykryciu błędu lub w chwili zwrotu towaru czy obniżki ceny. Najpóźniej można to zrobić, zanim przedawni się zobowiązanie podatkowe, czyli przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.