Czym jest faktura korygująca?

Księgowość
Dodane: 23 czerwca 2021

Jednym z podstawowych dokumentów, o których każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien, jest faktura korygująca. Wystawia się ją w szczegółowo określonych sytuacjach, a żeby uniknąć kłopotów, należy podczas jej sporządzania pamiętać o wszystkich wymaganych informacjach, jakie muszą się na fakturze korygującej znaleźć.

 

 

W jakich sytuacjach wystawiamy fakturę korygującą?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą sprzedającym produkty lub świadczącym usługi, wystawianie faktur to Twój chleb powszedni. Czasem zdarzają się oczywiście sytuacje, w których fakturę trzeba poprawić – powody mogą być różne, a wszystkie wyszczególnia ustawa o VAT, a konkretnie art. 106j ust. 1.

Fakturę korygującą możemy wystawić, jeżeli udzieliliśmy kupującemu rabatu lub upustu – na przykład, gdy kontrahent wynegocjował zniżkę już po zawarciu transakcji. Także w przypadku zwrotu towaru, opakowań lub zapłaty (a nawet jej części) powinniśmy wystawić fakturę korygującą. Ostatnią przesłanką opisaną w ustawie jest sytuacja, w której podwyższamy ceny (analogicznie do zastosowania rabatu) lub korygujemy pomyłkę w cenie sprzedawanego produktu, lub usługi.

 

Faktura korygująca – wzór

Aby prawidłowo wystawić fakturę korygującą, konieczne jest zastosowanie się do kilku zasad oraz uwzględnienie wszystkich kluczowych informacji zgodnie z art. 106j ust. 2 ustawy o VAT.

O czym należy pamiętać podczas sporządzania faktury korygującej?

Jakie dane muszą się znaleźć na fakturze korygującej?

 
 
Sprawdź także!
Rodzaje faktur w obrocie gospodarczym
Duplikat faktury – czym jest i jak go wystawić?
Terminy wystawiania faktur
Konsekwencje niezapłaconej faktury
 

Faktura korygująca – zmiany od 2021

1 stycznia 2021 weszły w życie zmiany dotyczące faktur korygujących w ramach pakietu Slim VAT. Dotychczas konieczne było potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy korekta była „in plus” (podstawa opodatkowania zwiększa się) czy „in minus” (podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu). W obecnym stanie prawnym potwierdzenie odbioru przy korekcie in minus nie jest już konieczne – wystarczy, że jest w posiadaniu dokumentacji, która w jednoznaczny sposób potwierdza fakt ustalenia warunków korygowania faktur przez strony transakcji. Zmiany te wyszczególnia art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

Jak zrobić korektę faktury?

Samo wystawienie faktury korygującej nie zamyka tematu – konieczne jest też odpowiednie ujęcie jej w deklaracji podatkowej.

Korekta in minus

Korektę sprzedaży in minus możemy zaksięgować na dwa sposoby – zależnie od jej powodu.

Jeżeli korygujemy sprzedaż z powodu powstałego błędu rachunkowego lub oczywistej pomyłki, zapis korygujący w KPiR powinien znaleźć się pod datą wydarzenia, które korygujemy.

Jeżeli jednak powodem jest udzielenie rabatu, zwrot towaru lub dowolny inny powód wyszczególniony w ustawie o VAT, taką zmianę powinniśmy zaksięgować w dacie wystawienia faktury korygującej, zmniejszając przychód lub zwiększając koszt w zależności od sytuacji.

Korekta in plus

Jako że reguły księgowania korekty in plus nie zostały jednoznacznie określone, powinniśmy zastosować zasadę analogii. Korektę in plus księgujemy zatem w ten sam sposób, co korektę in minus.

 
 
Czytaj także:
Faktura dla firmy zagranicznej – z UE i spoza UE
Faktura proforma a faktura VAT
Czym jest i jak wygląda faktura uproszczona?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

czy data sprzedaży i data wystawienia faktury muszą być takie same?

Data sprzedaży a data wystawienia faktury – co musisz wiedzieć?

Wystawiając fakturę pamiętaj o tym, by uczynić to przed upływem wskazanego w ustawie terminu. Sprawdź, do kiedy musisz wystawić fakturę VAT!

Czytaj więcej
faktura VAT marża - kiedy może być opłacalna?

Faktura VAT marża – kiedy może być opłacalna?

Faktura VAT marża to sposób, by zaoszczędzić przy sprzedaży towarów używanych, ale nie tylko. Sprawdź, jakie są warunki i w jakich okolicznościach możesz wystawić taką fakturę!

Czytaj więcej
Paragon może pełnić rolę faktury uproszczonej - sprawdź, gdzie znajdziesz jej numer

Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Paragon można w określonych warunkach traktować jak fakturę VAT. To właśnie nazywamy fakturą uproszczoną. Dowiedz się, gdzie jest numer faktury na paragonie!

Czytaj więcej