Czym właściwie jest faktoring?
Faktoring jest usługą finansową, dzięki której przedsiębiorca może spieniężyć wystawione faktury, zamiast czekać na zapłatę od klientów. Jeżeli prowadzisz firmę i wystawiasz faktury z – na przykład – 60-dniowym terminem zapłaty, możesz zgłosić je do faktoringu, by należne Twojej firmie środki otrzymać niezwłocznie.
Cały proces faktoringowy jest prosty i intuicyjny, a ponadto wszystkie formalności możesz załatwić online – bez wychodzenia z domu!
Rodzaje faktoringu
Wyróżniamy wiele rodzajów faktoringu – różnią się one między innymi zakresem usług oferowanych przez faktora (firmę faktoringową lub bank), ale także zasięgiem czy odpowiedzialnością finansową za ewentualną niewypłacalność kontrahentów. Najczęściej faktoring dzielimy ze względu na ryzyko podejmowane przez świadczących usługę oraz jawność operacji: mówimy – odpowiednio – o faktoringu pełnym lub niepełnym oraz cichym lub jawnym.
Faktoring pełny/niepełny – w pełnym wariancie firma faktoringowa przejmuje odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Niepełny faktoring oznacza, że to przedsiębiorca, który korzysta z usługi, musi dopilnować, by jego kontrahent opłacił fakturę w terminie – w rzeczywistości otrzyma więc pieniądze, które będzie musiał zwrócić zgodnie z umową zawartą z faktorem. To, czy użyje do tego środków od kontrahenta, czy własnych, ma drugorzędne znaczenie.
Faktoring cichy/jawny – faktoring otwarty (jawny) oznacza, że przedsiębiorca musi powiadomić swoich klientów o sprzedaży faktur, które wcześniej im wystawił. Faktoring cichy w branży transportowej, jak i w wielu innych, wykorzystuje się, gdy konieczne jest skorzystanie z faktoringu, ale z różnych powodów nie chcemy informować kontrahentów o sprzedaży faktury firmie faktoringowej. Obecnie należy jednak pamiętać o tym, że korzystanie z faktoringu cichego utrudnia biała lista podatników VAT.
Faktoring dla firm transportowych – dlaczego jest przydatny?
Wystawianie faktur z odległym terminem płatności nie jest w branży transportowej niczym niezwykłym. 30 czy 60 dni – te ramy czasowe dla wielu przedsiębiorców są rzeczą normalną – wynika to z uwarunkowań branży, długoletniej praktyki oraz skomplikowanej sieci dostawców.
Każda faktura, na której spłatę będziemy musieli poczekać dwa miesiące, może stanowić spory problem dla przedsiębiorstwa. Zwłaszcza jeżeli opiewa na wyjątkowo wysoką kwotę lub jest takich dokumentów więcej, przydatne może się okazać skorzystanie z faktoringu. W końcu zobowiązania takie jak e-toll, leasing, karty paliwowe czy wypłaty dla kierowców, które firma transportowa musi regulować, nie mogą tak długo czekać. Dużym problemem w branży transportowej nie jest rentowność, a płynność finansowa, która nadwyrężana jest właśnie przez odległe terminy płatności na fakturach.
Zamiast zamartwiać się, skąd weźmiemy pieniądze na pokrycie potrzeb przedsiębiorstwa, możemy zgłosić fakturę do finansowania w PragmaGO – w ten sposób środki otrzymamy niemal od razu (zwykle nie dłużej niż w 2 godziny!).
Faktoring dla transportu – rozwiązanie doraźne czy na stałe?
W zależności od sytuacji, z faktoringu w PragmaGO możesz skorzystać jednorazowo lub na stałe. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Jeżeli problemy z płatnościami ze strony kontrahentów są przejściowe – wcześniej nie występowały i nie spodziewasz się powtórki – warto skorzystać z finansowania faktur. To usługa, w ramach której zgłaszasz fakturę lub faktury do finansowania przez formularz online, warunki umowy potwierdzasz SMS-em, a pieniądze otrzymujesz już w dwie godziny.
Pamiętaj jednak, że w ten sposób możesz sfinansować dokumenty sprzedaży na kwotę od 500 do 100 tysięcy złotych! To także świetny sposób na przetestowanie faktoringu – jeżeli nie masz pewności, czy faktoring to usługa dla Ciebie, finansowanie faktur to dobry wybór na początek. Zamiast od razu wiązać się stałą umową, po prostu sprawdzasz, czy taka usługa Ci odpowiada i faktycznie przekłada się na lepsze prosperowanie firmy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a Ty zechcesz oddalić ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych już na stałe, skorzystaj z faktoringu online.
Faktoring online to właśnie finansowanie stałe – w tym wariancie koszty faktoringu są niższe, a maksymalna kwota, jaką możesz sfinansować, rośnie aż do 15 milionów złotych! Jeżeli zdecydujesz się na ten wariant finansowania, ucieszy Cię pewnie fakt, że przy podpisywaniu umowy faktoringowej sporządza się cesję globalną, którą obejmuje się wszystkich klientów, których faktury chcesz finansować z pomocą faktoringu – od tej pory nie musisz już podpisywać żadnych dodatkowych papierów! Każda zgłoszona przez Ciebie faktura wystawiona na objętego cesją kontrahenta, zostanie sfinansowana, jeżeli tylko w limicie faktoringowym przypisanym do Twojego konta wciąż pozostają dostępne środki.