Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego?

Prawo i podatki
Dodane: 08 grudnia 2021

Choć pozornie nie powinno to nastręczać wielu trudności, błędny przelew do urzędu skarbowego zdarza się wysłać każdemu. Sytuacji nie ułatwia też zmiana wprowadzona przed dwoma laty – chodzi oczywiście o mikrorachunki podatkowe, które wymusiły na podatnikach zmianę sposobu opłacania comiesięcznych składek. Dziś sprawdzimy:

 

Zapraszamy do lektury!

 

Czym różni się przelew podatkowy od standardowego?

Choć w teorii przelew podatkowy nie powinien niczym różnić się od zwykłego (ot, wystarczy podać odpowiedni numer konta, a pieniądze zostaną przesłane we właściwe miejsce), wspomniane we wstępie zmiany nieco utrudniły sytuację. Od 1 stycznia 2020 roku każdy podatnik posiada IRP, czyli indywidualny rachunek podatkowy, to jest numer konta, na który powinien wpłacać środki związane z obowiązującymi daninami:

 

Jak zrobić przelew podatku do urzędu skarbowego?

Przede wszystkim upewnij się, że znasz numer swojego mikrorachunku podatkowego – list z odpowiednią informacją powinien do Ciebie trafić w 2020 roku, a jego nadawcą był właściwy urząd skarbowy. Jeżeli jednak nie masz przy sobie tej przesyłki, numer mikrorachunku możesz sprawdzić na dwa sposoby:

Gdy już masz odpowiedni numer rachunku, czas wykonać przelew – tutaj sporo zależy od tego, czy robisz przelew elektroniczny czy tradycyjny. Zacznijmy od zdecydowanie popularniejszej opcji.

Jak zrobić przelew internetowy do urzędu skarbowego?

Aby prawidłowo odprowadzić podatek na konto urzędu skarbowego, nie wystarczy w tytule zwykłego przelewu wpisać, czego dotyczy opłata. Zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku lub na jego stronę internetową, a następnie wybierz opcję przelew podatkowy.

W tym miejscu konieczny jest wybór odpowiedniej formatki, na przykład PIT, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i chcesz opłacić podatek dochodowy, czy VAT, jeśli odprowadzasz odpowiednią kwotę za podatek od towarów i usług.

Następnie wprowadź okres, za który odprowadzasz podatek (często dostępne jest rozliczenie miesięczne lub kwartalne) oraz numer Twojego IRP. Teraz pozostaje już tylko wprowadzić kwotę i autoryzować polecenie przelewu za pomocą hasła lub PIN-u do aplikacji.

Opisany proces może się delikatnie różnić w zależności od tego, w jakim banku posiadasz konto – najważniejsze elementy powinny jednak być opisane w podobny sposób.

Jak zrobić przelew tradycyjny do urzędu skarbowego?

Jeżeli z jakiegoś powodu jest Ci wygodniej zlecić przelew do urzędu skarbowego w okienku pocztowym, pamiętaj, by poprosić pracownika poczty o specjalny blankiet przystosowany do przelewów podatkowych.

Gdy już go otrzymasz, w odpowiednim miejscu wpisz numer Twojego mikrorachunku oraz wypełnij pozostałe informacje tak samo, jak zrobiłbyś to w przypadku przelewu online.

Zwróć uwagę na pole nr 13, oznaczone jako identyfikacja zobowiązania. To miejsce na blankiecie musisz wypełnić jedynie w dwóch przypadkach:

WAŻNE!


Choć przelewy podatkowe wykonywane online zwykle są bezpłatne (zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły), sytuacja ta nie dotyczy przelewów wykonywanych na poczcie. Decydując się więc na tradycyjny przelew do urzędu skarbowego, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 12 zł za przelew! Biorąc pod uwagę to, że na jednym przelewie zwykle się nie kończy, a podatki płacimy zazwyczaj w comiesięcznych odstępach, zdecydowanie korzystniej będzie wykonać przelew przez Internet.

 

Masz problem z terminowym płaceniem podatków?

Czasem sytuacja na rynku bywa daleka od idealnej, na czym cierpią fundusze firmowe. Jeżeli masz problem z terminowym opłacaniem wszystkich zobowiązań wobec Skarbu Państwa, nie ma sensu zapożyczać się u rodziny czy znajomych, albo – co gorsza – decydować się na wysoko oprocentowane “chwilówki”. Co możesz zrobić, gdy wiesz już, że w tym miesiącu nie dasz rady opłacić podatków?

Skorzystaj z odroczenia terminu płatności podatku – rozłóż należność na raty!

PragmaGO pomoże Ci w utrzymaniu płynności finansowej firmy bez narażania się na zainteresowanie ze strony fiskusa. Zapłacimy za Twój podatek dochodowy, VAT czy składkę ZUS – w zależności od potrzeb. Wystarczy, że przejdziesz do odpowiedniego formularza, wprowadzisz kwotę, jakiej potrzebujesz, i potwierdzisz warunki umowy kodem SMS.

WAŻNE!


Martwisz się, że za finansowanie podatku w PragmaGO zapłacisz dużo pieniędzy? Sprawdźmy na przykładzie!

Jeżeli łączna kwota Twoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego wynosi 6 000 zł, a chcesz rozłożyć płatność na 6 rat, kwota Twojej miesięcznej raty wyniesie 1 081 zł! To oznacza, że całkowity koszt usługi wyniesie 486 zł – w zamian zniwelujesz ryzyko opóźnienia w zapłacie podatku oraz zyskasz spokój aż na pół roku!

Ze względu na to, że płatność musi być dokonana z Twojego mikrorachunku podatkowego, pieniądze na opłacenie podatków trafią bezpośrednio na Twoje konto – przelewem błyskawicznym, żebyś mógł jak najszybciej uregulować swoje zobowiązania. Pamiętaj, że jeżeli chcesz sfinansować więcej niż jeden podatek, na każdy z nich musisz wysłać osobny wniosek z dokładnym wyliczeniem kwoty.

Cały proces odbywa się online, a usługa dostępna jest 24 godziny na dobę, także w weekendy! Sfinansuj swoje podatki z PragmaGO – wygodniej i szybciej niż w urzędzie!

Oferta finansowania podatków
 
 
Czytaj także:
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Termin odliczenia VAT z faktur
VAT OSS, jak rozliczyć VAT w ramach pakietu e-commerce?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

składanie sprawozdania finansowego do KRS

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS?

Czym jest sprawozdanie finansowe i kto musi je złożyć?

Czytaj więcej
zgłoszenie pracownika do zus

Kiedy i jak zgłosić pracownika do ZUS

Kogo przedsiębiorca musi zgłosić do ZUS, a także w jakich okolicznościach nie ma takiego obowiązku? Sprawdź!

Czytaj więcej
Na czym polega i jak wygląda kontrola podatkowa

Kontrola podatkowa w firmie – na czym polega i jak wygląda?

Poznaj swoje prawa i obowiązki, a także najważniejsze zasady kontroli podatkowej!

Czytaj więcej