Termin odliczenia VAT z faktur

Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT, masz możliwość odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z faktur zakupu, które otrzymujesz od sprzedających. Dzięki temu obniżysz wysokość podstawy opodatkowania, a w konsekwencji zapłacisz niższy podatek dochodowy. To właśnie generowanie kosztów skutkujące obniżeniem PIT-u jest tym, co często przekonuje młodych przedsiębiorców do zostania płatnikami podatku VAT. Aby jednak uzyskać pełen obraz sytuacji, konieczne jest także zapoznanie się z wszystkimi obowiązkami, które wynikają z możliwości odliczenia VAT-u. Jednym z nich jest określony termin odliczenia VAT i konieczność jego zachowywania. Do kiedy możesz odliczyć VAT z faktury zakupu? Odpowiedź brzmi: to zależy, ale bez obaw – o wszystkim dowiesz się za chwilę!
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się:

Zwykły termin odliczenia VAT


Ważne!

Kiedy mogę skorzystać z kwartalnego rozliczenia VAT?


Kwartalne rozliczanie podatku VAT dostępne jest dla każdego przedsiębiorcy, który posiada status małego podatnika VAT. Jak uzyskać ten status? Wystarczy spełniać jeden kluczowy warunek.

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy, że wartość sprzedaży (uwzględniająca kwotę podatku) nie przekroczyła 2 mln euro w poprzednim roku podatkowym. Kwotę tę wyraża się w złotówkach (w 2023 roku limit wynosi 9 654 000 zł). 

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Jeżeli prowadzisz firmę świadczącą usługi maklerskie, w ramach działalności zarządzasz funduszami inwestycyjnymi lub jesteś agentem (lub osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze), limit uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika VAT będzie w Twoim przypadku o wiele niższy i wyniesie jedynie 45 000 euro (217 000 zł).

Ważne!

Zgubiłem fakturę i co dalej?


Ważne!

Nie otrzymałem faktury od sprzedającego – jak odliczyć podatek?


Ważne!

Idealny moment odliczenia VAT


Ważne!

Slim VAT 3 – co zmieniło się w 2023 roku?


Podatek od towarów i usług nie należy do najprostszych podatków w Polsce. Przedsiębiorcy muszą się mieć na baczności, by nie popełnić kosztownych błędów, a obsługa VAT-u często bywa problematyczna. Odpowiedzią na uwagi przedsiębiorców miał być pakiet Slim VAT, którego celem jest uproszczenie podatku VAT. Od 2023 roku funkcjonuje jego najnowsza iteracja – Slim VAT 3. Jakie zmiany w kontekście odliczania VAT wprowadziła?

Wyższe limity dla małych podatników VAT

Wcześniej w artykule mówiliśmy o małych podatnikach VAT i warunkach, jakie należy spełnić, by móc skorzystać z kwartalnego rozliczenia VAT. To właśnie dzięki pakietowi Slim VAT 3 podwyższeniu uległ limit sprzedaży dla małych podatników VAT (z 1,2 mln euro do 2 mln euro). 

Kursy walut przy korekcie faktury

Istotna w kontekście odliczania VAT z faktur jest również zmiana dotycząca kursów walut uwzględnianych przy rozliczaniu faktur korygujących do faktury wystawionych w walucie obcej. Jeżeli korekta faktury uwzględnia zmianę kwot na dokumencie, należy zastosować taki sam kurs danej waluty, jak na pierwotnej fakturze. Jeżeli jednak sytuacja dotyczy zbiorczej faktury korygującej, należy uwzględnić średni kurs danej waluty na ostatni dzień roboczy przed dniem wystawienia faktury korygującej.

VAT z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowych

I jeszcze jedna zmiana spowodowana wprowadzeniem pakietu Slim VAT 3 – przed 2023 rokiem podatnik VAT musiał być w posiadaniu faktury potwierdzającej transakcję najpóźniej trzy miesiące po zadeklarowaniu WNT. Jeżeli podatnik nie otrzymał takiej faktury na czas, musiał pomniejszyć kwotę podatku naliczonego za okres, w którym termin minął. Od 2023 roku nie trzeba już posiadać faktury, by móc odliczyć podatek VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. 

W kontekście wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zaszły zmiany. Do 2023 roku należało uwzględniać WDT w rozliczeniu, biorąc pod uwagę moment dokonania dostawy (w tym samym okresie). Po zmianach, jakie wprowadził Slim VAT 3 istnieje możliwość rozliczenia WDT za okres powstania obowiązku podatkowego.

Co zrobić, gdy brakuje Ci środków na opłacenie podatku?


O tym warto wiedzieć:


 • Czym jest NIP europejski i w jakich sytuacjach jest wymagany?


  Jak wygląda i kiedy potrzebny jest NIP europejski? Sprawdź!
  Więcej: Czym jest NIP europejski i w jakich sytuacjach jest wymagany?
 • Czym charakteryzuje się jednorazowa amortyzacja środków trwałych?

  Na czym polega jednorazowa amortyzacja środków trwałych i jakie limity obowiązują w 2023?


  Co daje jednorazowa amortyzacja środków trwałych? Jakie limity obowiązują w 2023 roku?
  Więcej: Na czym polega jednorazowa amortyzacja środków trwałych i jakie limity obowiązują w 2023?
 • Jakie są terminy odliczenia VAT z faktur

  Termin odliczenia VAT z faktur


  Dowiedz się, kiedy i jak odliczyć VAT z faktur, aby móc obniżyć wysokość podatku dochodowego.
  Więcej: Termin odliczenia VAT z faktur

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy