Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS

Prawo i podatki
Dodane: 20 października 2021

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców trafia na moment, w którym jest im potrzebne zaświadczenie o niezaleganiu ZUS. Dowiedz się, jak je uzyskać!


 

 

Obowiązki płatnika ZUS

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wyjątek stanowią jedynie działalności nierejestrowe. ZUS płacimy zawsze do 10 dnia każdego miesiąca lub do 15 dnia miesiąca (gdy nasza firma zatrudnia pracowników).

W razie opóźnienia musimy liczyć się z konsekwencjami. Grozi nam między innymi konieczność zapłacenia ustawowych odsetek – dobra wiadomość jest jednak taka, że jeżeli opóźnienie będzie symboliczne, a kwota należnych odsetek nie przekracza 1% kwoty minimalnego wynagrodzenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wymagał ich uiszczenia. Wynika to z zapisów w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 23, pkt. 1a).

To jednak nie wszystko: ZUS może nałożyć na płatnika dodatkową opłatę za zwłokę. Wynosi ona 100% składek, których przedsiębiorca nie opłacił. Oznacza to, że jeżeli opóźnienie potrwa pięć miesięcy, a płatnik korzysta już z dużego ZUS-u, wartość niezapłaconej składki dosięgnie kwoty 7 287,45 zł, a dodatkowa opłata wyniesie drugie tyle!

W skrajnych przypadkach, gdy opóźnienie przeciąga się, a przedsiębiorca nie wykazuje woli rozwiązania sprawy polubownie, przedstawiciele ZUS-s mogą ściągnąć bezpośrednio z jego konta bankowego należne składki wraz z odsetkami, lub nawet zająć majątek dłużnika.

Jeżeli wiesz, że możesz mieć problem z uiszczeniem należności wobec ZUS, nie czekaj na termin spłaty, tylko skontaktuj się z ZUS jak najszybciej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak uzyskać odroczenie płatności ZUS w takiej sytuacji!

Istnieje też druga możliwość, czyli rozłożenie płatności ZUS na raty. Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz prosty wniosek, by zyskać środki na opłacenie ZUS, które oddasz później w wygodnych miesięcznych ratach – od 3 do nawet 12!

Oferta finansowania podatków
 

Kiedy zaświadczenie o niezaleganiu ZUS będzie nam potrzebne?

Choć zdecydowana większość osób prowadzących działalności gospodarcze pilnuje terminu spłaty składek ZUS, nie brakuje podmiotów, które z różnych powodów mają zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem niezaleganie w ZUS jest ważnym wskaźnikiem wysyłającym sygnał o stabilnej sytuacji finansowej firmy.

Właśnie dlatego instytucje finansowe, ale także urzędy wymagają w różnych sytuacjach zaświadczenia o niezaleganiu ZUS. Kiedy takie zaświadczenie jest konieczne?

 

Skąd wziąć wniosek ZUS RWN?

Kodem RWN oznaczony jest wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Możesz pobrać go ze strony zus.info.pl lub odebrać jego papierową wersję w najbliższej placówce ZUS.

WAŻNE!


W różnych sytuacjach możesz też spotkać się z nazwą wniosku: ZUS EWN. Warto wiedzieć, że formularz ten w 2019 roku został zastąpiony przez ZUS RWN, będący obecnie jedynym obowiązującym wnioskiem, dzięki któremu uzyskasz zaświadczenie o niezaleganiu ZUS. W praktyce zmieniła się jedynie nazwa formularza – jego zawartość jest taka sama.

Jeżeli preferujesz tradycyjne rozwiązanie

Wystarczy że odwiedzisz najbliższy stacjonarny oddział ZUS i poprosisz o formularz do wypełnienia. Wypełnienie wniosku w wersji papierowej nie oznacza jednak, że zaświadczenie również musisz otrzymać w tej formie. Możesz zaznaczyć odpowiednią opcję, by odebrać dokument na przykład w ZUS PUE lub przez pełnomocnika.

Jeżeli chcesz załatwić sprawę online

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest oczywiście wnioskowanie przez internet. Aby móc wypełnić wniosek elektronicznie, potrzebujesz Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Zaloguj się na biznes.gov.pl, przejdź do sekcji “Popularne usługi online” i wybierz Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. W tym miejscu możesz uzyskać także Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości i pobrać wiele innych potrzebnych wniosków.

Gdy już przejdziesz na odpowiednią podstronę, kliknij przycisk “Załatw online” i podążaj za dalszymi instrukcjami – przejdź na stronę ZUS i stamtąd prześlij wniosek ZUS RWN.

WAŻNE!


Dokument o niezaleganiu ZUS otrzymasz bezpłatnie, w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku. Inaczej jest w przypadku zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, za które należy uiścić opłatę w wysokości 21 zł.

 

Jak wypełnić wniosek o niezaleganie ZUS?

Jeżeli wypełniasz druk papierowy lub dopiero zakładasz konto w ZUS PUE, musisz ręcznie wpisać wszystkie potrzebne dane. Choć wypełnienie wielu wniosków urzędowych może nastręczać sporych trudności, wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS do nich nie należy.

W pierwszej kolejności musisz uzupełnić wniosek danymi swojej firmy. Składają się na nie:

Po wpisaniu podstawowych danych we wniosek wystarczy zaznaczyć liczbę egzemplarzy zaświadczenia, jaka jest Ci potrzebna, a następnie wybrać sposób odbioru odpowiedzi, który najbardziej Ci odpowiada.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS możesz odebrać:

WAŻNE!


Jeżeli chcesz, aby zaświadczenie odebrał Twój pełnomocnik, do składanego właśnie wniosku dołącz wniosek PEL, dzięki któremu udzielisz pełnomocnictwa wybranej osobie. Potrzebny wzór znajdziesz na stronie ZUS.

 

Zaświadczenie o niezaleganiu a faktoring

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, zaświadczenie o niezaleganiu ZUS może Ci się przydać, gdy wnioskujesz o faktoring – a zwłaszcza, gdy planujesz skorzystać z faktoringu z regresem.

Faktoring z regresem (inaczej: faktoring niepełny) działa podobnie do klasycznego faktoringu pełnego, jednak ryzyko niewypłacalności kontrahenta w tym wariancie nie przechodzi na faktora, a pozostaje w gestii firmy korzystającej z faktoringu.

W związku z tym, że w razie problemów z wypłacalnością dłużnika to faktorant będzie spłacał należność, konieczne będzie przedłożenie stosownych dokumentów poświadczających o dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pewnością będzie wówczas wymagane.

Dowiedz się więcej o faktoringu z regresem: jakich dokumentów potrzebujesz, jakie są jego koszty i kiedy dostaniesz pieniądze? Przeczytaj artykuł na naszym blogu!

 
 
Czytaj także:
Preferencyjny ZUS – ile wynosi i komu przysługuje
Konsekwencje niepłacenia składek ZUS w terminie

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Zmiany podatkowe w 2023 roku

Zmiany podatkowe w 2023 roku – które zmiany weszły w życie, a które zostały odroczone?

Kolejny rok przynosi podwyżki podatków, zmiany w VAT, ale i nowe ulgi. Sprawdź, co zmieniło się już w styczniu, a na co jeszcze poczekamy!

Czytaj więcej
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowanie ryczałtem – kiedy się opłaca?

Ryczałt ewidencjonowany to forma podatku dochodowego, w ramach której przedsiębiorca odprowadza podatek jedynie od osiągniętych przychodów. Komu się opłaca?

Czytaj więcej
limit transakcji gotówkowych będzie dotyczyć nie tylko przedsiębiorców, ale i konsumentów

Nowy limit transakcji gotówkowych – co się zmieni i od kiedy?

Obecnie limit transakcji gotówkowych dotyczy jedynie transakcji B2B. Już wkrótce jednak kwota limitu znacząco się zmniejszy, a limit zacznie obowiązywać także w transakcjach z konsumentami. Sprawdź listę zmian!

Czytaj więcej