Na czym polega faktoring
Wpierw wyjaśnijmy zasadę działania faktoringu w ogóle. To w gruncie rzeczy prosta usługa finansowa skierowana do przedsiębiorców, którzy potrzebują uzyskać błyskawiczny dostęp do środków finansowych pochodzących z wystawionych faktur.
Nierzadko firmy zmuszone są do wystawiania dokumentów sprzedaży z odległymi terminami płatności, co naraża je na wystąpienie problemów z płynnością finansową – jeżeli firma nie otrzyma płatności za wykonane zlecenie w terminie (lub termin ten jest odsunięty daleko w czasie), sama może mieć problemy ze spłatą własnych zobowiązań. Co więcej, przedsiębiorca musi zapłacić podatek dochodowy od wystawionych faktur, nawet jeżeli nie otrzymał jeszcze pieniędzy za sprzedany produkt czy usługę.
Jak działa faktoring? Przykład
PRZYKŁAD
Firma A przyjmuje zlecenie od firmy B na wykonanie dwudziestu ławek, które mają stanąć w parku znajdującym się na terenie należącym do firmy B. Ławki te mają zostać zbudowane ściśle według dostarczonego przez inwestora projektu i zawierać grawer z nazwą przedsiębiorstwa. Strony transakcji umawiają się na 60-dniowy termin płatności. Oznacza to, że firma A będzie musiała wykonać zlecenie i odprowadzić podatek dochodowy, który z niego wynika, na długo przed otrzymaniem zapłaty za wykonaną pracę.
Chcąc przygotować się na taką ewentualność oraz zminimalizować ryzyko związane z możliwością wycofania się inwestora z projektu, firma A decyduje się na faktoring. W ten sposób otrzyma ponad 90% kwoty widniejącej na fakturze od razu, a ryzyko niewypłacalności firmy B przejmie faktor.
To oczywiście jedynie przykład. Istnieje wiele rodzajów faktoringu i wiele dodatkowych usług, które pozwalają faktorantowi jak najdokładniej zabezpieczyć się przed ewentualnymi komplikacjami.
Jaka jest różnica między standardowym faktoringiem a faktoringiem samorządowym?
Z faktoringu korzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy chcą błyskawicznie odzyskać dostęp do “zamrożonych” środków wynikających z zawartych transakcji. Jeżeli przedsiębiorca wystawił fakturę z odległym terminem płatności na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego, mamy do czynienia z faktoringiem samorządowym.
Zlecenia, w których kontrahentem są jednostki samorządu terytorialnego, należą do stabilnych i zwykle zapewniają pracę firmie na dłuższe okresy, dlatego przedsiębiorcy chętnie wybierają realizacje dla sektora publicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że JST także chętnie korzystają z mechanizmów odroczonej płatności, co może potencjalnie narazić przedsiębiorców świadczących im usługi, na wystąpienie zatorów płatniczych. Właśnie dlatego firmy poszukują możliwości sfinansowania faktur wystawionych samorządom.
Z myślą o właśnie takich sytuacjach, firmy faktoringowe oferują swoim klientom faktoring samorządowy, który wyróżnia się preferencyjnymi warunkami. Dlaczego przedsiębiorcy mogą liczyć na lepsze warunki, gdy świadczą usługi na rzecz jednostki samorządu terytorialnego?
JST to z reguły klient, z którym współpraca nie niesie ze sobą dużego ryzyka – zwykle nie ma problemów z wypłacalnością, a raczej dysponuje ściśle określonym budżetem. W zamian więc za obietnicę bezproblemowej współpracy, firmy faktoringowe oferują lepsze warunki finansowe i mniej restrykcyjny system oceny sytuacji finansowej kontrahenta.
Jak działa faktoring samorządowy? Krok po kroku
Aby skorzystać z faktoringu samorządowego, przedsiębiorca musi przejść podobną drogę, jak w przypadku każdego innego rodzaju faktoringu. Oto cały proces w kilku krokach:
- Podpisanie umowy z kontrahentem (w tym przypadku musi to być jednostka samorządu terytorialnego). W umowie należy wskazać, świadczenia jakich usług lub dostarczenia jakiego towaru dotyczy.
- Wystawienie faktury – przedsiębiorca generuje dokument sprzedaży dot. usługi lub dostawy towarów i dostarcza go do JST.
- Zgłoszenie faktury do finansowania – przedsiębiorca odwiedza stronę internetową faktora i zgłasza wystawioną fakturę do faktoringu samorządowego.
- Wybór odpowiedniego rodzaju faktoringu i ustalenie szczegółów – faktor i faktorant ustalają warunki współpracy: wybierają rodzaj faktoringu samorządowego, wybierają usługi dodatkowe i podpisują umowę faktoringową.
- Weryfikacja i wypłata środków – ostatnim krokiem jest dokonanie oceny sytuacji finansowej kontrahenta (w przypadku faktoringu samorządowego krok ten jest maksymalnie skrócony) oraz wypłata środków – przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na konto w ciągu kilku godzin zamiast oczekiwać na spłatę do terminu określonego w umowie zawartej z klientem.