Co to jest finansowanie dłużne?
Finansowanie dłużne to sposób finansowania przedsiębiorstw, korzystający z kapitału obcego. Wyróżnia się ono dwoma dużymi plusami.
- Po pierwsze: korzystając z finansowania dłużnego nie musimy angażować własnych środków w rozwój firmy.
- Po drugie: dzięki finansowaniu dłużnemu nie oddajemy kontroli nad swoją firmą inwestorom czy wspólnikom – jeżeli więc produkt, który tworzymy, okaże się rewolucyjny i intratny, zachowamy stuprocentową własność.
Oczywiście finansowanie dłużne ma swoje wady – w przeciwieństwie do finansowania własnego, środki pozyskane z zadłużeń muszą zostać zwrócone, zazwyczaj z niemałymi odsetkami. W przypadku niepowodzenia pomysłu czy dalszych problemów finansowych firmy możemy zostać więc bez spodziewanych zarobków, za to z długami do spłacenia. Warto więc decyzję o finansowaniu start-upu kapitałem obcym podjąć po dokładnym przemyśleniu wszystkich „za” i „przeciw”.
Zanim jednak nadejdzie czas wyboru, dobrze będzie dowiedzieć się nieco więcej o finansowaniu dłużnym. Na przykład…
Finansowanie dłużne – przykłady
Środki na rozwój firmy możemy pozyskać z różnych źródeł. Do najpopularniejszych sposobów należą:
- kredyty bankowe
- faktoring
- leasing
- kredyty kupieckie
Omówimy je dokładnie w celu ułatwienia wyboru właściwej formy finansowania dla Twojej firmy.
Kredyt bankowy – najpopularniejszy, ale obwarowany warunkami
To zdecydowanie najczęściej wymieniana forma finansowania firm. Jej popularność bierze się z niezwykle szerokiej oferty – banków oferujących kredyty mamy w Polsce bardzo wiele, ich oferty konkurują ze sobą, przez co przedsiębiorca chcący zaciągnąć kredyt staje przed prawdziwą klęską urodzaju.
Nie należy jednak zapominać o tym, że wybór najlepszej oferty kredytowej to nawet nie pierwszy krok – nic bowiem w procesie kredytowym się nie wydarzy bez pozytywnej oceny finansów firmy. Jeżeli więc chcesz finansować swoją firmę poprzez kredyt bankowy, przygotuj się na wypełnienie szczegółowego wniosku, lustrację płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa, stosunkowo długie oczekiwanie na decyzję kredytową oraz na konieczność zabezpieczenia kredytu (np. poręczeniem czy wekslem). Pamiętaj też, że koszty finansowania dłużnego w formie kredytu będą tym wyższe, im dłuższy okres spłaty wybierzesz.
Na jakie cele możesz przeznaczyć kredyt w banku?
- projekty i inwestycje;
- bieżąca działalność;
- zakup maszyn, sprzętów, samochodów.
Kredyt bankowy w skrócie – wiele dostępnych ofert, bezpieczeństwo transakcji, ale także utrudnione kredytowanie dla firm z niedługim stażem, przeciągające się oczekiwanie na decyzję kredytową oraz mnóstwo formalności.
Faktoring – elastyczne i szybkie rozwiązanie
Choć mniej popularny od kredytów, faktoring znajduje coraz szersze grono zainteresowanych – co roku więcej przedsiębiorstw decyduje się na finansowanie z pomocą faktoringu. Dużą zaletą tej usługi jest to, że nie zadłuża ona firmy – w faktoringu chodzi o spieniężanie wierzytelności, a nie pożyczanie pieniędzy.
Jeżeli więc potrzebujesz pieniędzy, możesz zgłosić odbiorców, na których wystawiasz faktury, na stronie faktora – PragmaGO. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz warunki umowy. Po ich akceptacji i podpisaniu wspomnianej umowy, będziesz mógł wygodnie zgłaszać faktury do finansowania za pośrednictwem specjalnej Strefy Klienta.
Jakie są największe zalety faktoringu?
- nie zadłużasz firmy;
- przyspieszasz otrzymanie środków, które i tak należą się Twojej firmie;
- masz do wyboru stałe finansowanie sprzedaży, czyli faktoring online lub finansowanie od czasu do czasu, czyli usługę finansowania faktur.
Pamiętaj jednak, że za faktoring zapłacisz w formie prowizji faktora. Poza tym jeżeli zdecydujesz się na faktoring niepełny i to do Ciebie będzie należeć obowiązek zadbania o spłatę zobowiązania przez odbiorcę, zapłacisz też odsetki, jeśli Twój kontrahent spóźni się z uregulowaniem należności.
Dowiedz się także, czym różni się faktoring od kredytu.
Leasing operacyjny – dobry sposób na pozyskanie sprzętu firmowego
Zwykle leasing kojarzy się z samochodami i faktycznie – najczęściej właśnie samochody leasingują polscy przedsiębiorcy. Poza tym ten sposób finansowania można jednak wykorzystać, by rozkręcić lodziarnię czy otworzyć restaurację – niemal każdy sprzęt czy maszynę możemy wziąć w leasing. Oczywiście w ostatecznym rozrachunku za dany produkt zapłacimy więcej, będziemy jednak mogli rozłożyć płatność na wygodne raty, a koszt tych rat uwzględnić w kosztach przedsiębiorstwa, przez co obniżymy kwotę podstawy opodatkowania.
Leasing operacyjny to w rzeczywistości udzielenie leasingobiorcy prawa do użytkowania środka trwałego z opcjonalnym wykupem po spłaceniu wszystkich rat leasingu. To dobra okazja dla firm z niewielkim stażem, by zyskać dostęp do profesjonalnych sprzętów – po kilkuletniej weryfikacji przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu lub zwrócić go leasingodawcy.
O czym należy pamiętać, gdy bierzemy leasing operacyjny?
- raty leasingu uwzględnimy w kosztach firmy;
- po spłaceniu rat możemy wykupić leasingowany sprzęt;
- z odpisów amortyzacyjnych korzysta pracodawca zabezpieczeniem umowy leasingowej zwykle jest przedmiot leasingu – oznacza to, że niespłacanie rat w terminie zakończy się odebraniem przedmiotu oraz opcjonalnymi karami, o których mówi umowa.
Dowiedz się więcej o różnicach między faktoringiem a leasingiem!
Kredyt kupiecki – prosta umowa ze sprzedającym
Kredytem kupieckim możemy sfinansować transakcję zawartą z konkretnym sprzedającym, ponieważ w tym wariancie to właśnie sprzedający udziela kredytu kupującemu. W praktyce kredyt kupiecki często jest równoznaczny z odroczeniem płatności, ewentualnie sprzedażą ratalną.
Sporą zaletą kredytu kupieckiego są zazwyczaj niskie koszty oraz niewiele formalności – wystarczy właściwie umowa spisana pomiędzy sprzedającym i kupującym, w której strony umieszczają informacje dotyczące terminu spłaty czy ewentualnych odsetek.
Ważne!
Jeżeli sklep nie oferuje kredytu kupieckiego, a jego asortyment i ceny są na tyle atrakcyjne, że wciąż chcesz dokonać zakupów firmowych właśnie w nim, istnieje taka możliwość: finansowanie zakupów w PragmaGO. Wystarczy, że zamówisz potrzebne produkty, zgłosisz zamówienie do faktora i wybierzesz odroczoną płatność lub raty, a PragmaGO opłaci Twoje zamówienie przelewem błyskawicznym. W zamian zobowiązujesz się do spłacania rat w określonych terminach.
Czym wyróżnia się kredyt kupiecki?
- kredyt bez pośrednika, na podstawie umowy między sprzedawcą a kupującym;
- niskie koszty w porównaniu do kredytu w banku czy pożyczki;
- zazwyczaj dostępnych jest co najmniej kilka opcji ratalnych.
Koszty finansowania dłużnego
Jedną z zalet finansowania dłużnego jest możliwość ujęcia kosztów z nim związanych jako koszty prowadzenia działalności. Warto jednak pamiętać, że nie możemy robić tego w nieskończoność – zgodnie z art. 15c ustawy o CIT podatnicy muszą wyłączyć z kosztów uzyskania przychodu część kosztów finansowania dłużnego. Konkretnie tę część, w której nadwyżka przekracza 30% wskaźnika EBIDTA. Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wspomnianej wcześniej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.