Faktoring a estoński CIT

Ryczałt od dochodów spółek, czyli tzw. estoński CIT to rozwiązanie, które na stałe zagościło w polskim porządku prawnym. Wiele spółek chętnie korzysta z tej formy opodatkowania ze zróżnicowanych powodów. Nie jest to jednak opcja dostępna dla każdego podatnika – aby móc rozliczać się z pomocą estońskiego CIT, należy spełnić szereg warunków. Okazuje się, że faktoring może przeszkodzić w jednym z nich.
Spis treści:

Na czym polega estoński CIT?


Estoński CIT to sposób rozliczania spółek na zasadach ryczałtu od przychodów. Oznacza to, że przedsiębiorstwo korzystające z tej formy opodatkowania, nie musi odprowadzać podatku co miesiąc lub co kwartał, a jedynie w momencie wypłaty dywidendy. Pomaga to wielu firmom nastawionym na rozwój, chcącym inwestować zdobyte środki. Dzięki temu rozwiązaniu spółka zachowuje kontrolę nad momentem powstania obowiązku podatkowego i może lepiej planować wydatki. Korzyści jest jednak więcej.

Jak działa faktoring?


Aby w pełni pojąć, w jaki sposób faktoring i estoński CIT mogą na siebie wpływać, przypomnijmy sobie najpierw, na jakich zasadach działa finansowanie faktoringiem.

Warunki korzystania z estońskiego CIT a faktoring


Aby móc rozliczać się za pomocą podatku estońskiego, spółka musi spełnić szereg kryteriów. Jednym z nich – szczególnie istotnym w kontekście tego artykułu – jest dopilnowanie, by poziom przychodów pasywnych spółki wynosił mniej niż 50% przychodów spółki w skali roku. 

Problemem – w kontekście korzystania z faktoringu – jest fakt, że organy podatkowe uznają sprzedaż faktury faktorowi za jeden z rodzajów przychodu pasywnego. Czy to więc oznacza, że finansowanie działalności spółki faktoringiem wyklucza możliwość stosowania estońskiego CIT? Odpowiedź na to pytanie jest – niestety – wciąż niejednoznaczna.

Po pierwsze: przychody z faktoringu oraz pozostałych przychodów pasywnych musiałyby łącznie wynieść minimum 50% ogólnych przychodów firmy. Utrzymanie przychodów pasywnych poniżej tego poziomu sprawia, że spółka może pozostać przy rozliczaniu podatkiem estońskim. 

Po drugie: w Polsce działa szereg instytucji, które zajmują się interpretowaniem przepisów prawa. Nie brakuje przy tym kwestii spornych, głównie z uwagi na sposób sformułowania ustaw oraz towarzyszących im uzasadnień. W dalszej części tekstu przybliżymy kilka interpretacji Krajowej Informacji Sądowej oraz wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które – przynajmniej w założeniach – mają pomóc odpowiedzieć na pytanie: czy faktoring stanowi przychód pasywny spółki?

Wątpliwości mają swoje uzasadnienie w ustawie o CIT. Art. 28j ust. 1 tejże mówi, że opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, jeżeli spełnia kilka warunków. Jednym z nich jest to, że mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, musi pochodzić z:

  • wierzytelności, 
  • odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, 
  • części odsetkowej raty leasingowej, 
  • poręczeń i gwarancji, 
  • praw autorskich lub własności przemysłowej, 
  • zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
  • transakcji z podmiotami powiązanymi.

To właśnie słowo “wierzytelność”, zawarte w tym przepisie, jest przyczyną uznawania sprzedaży wierzytelności za moment powstania przychodu pasywnego.

Faktoring a estoński CIT – interpretacje


Można domniemywać, że to właśnie interpretacja ogólna Ministra Finansów stała się podstawą do interpretacji wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Sądowej. W wydawanych dokumentach przewodniczący KIS uznał, że przedsiębiorca, który uzyskuje środki ze sprzedaży wierzytelności na rzecz faktora, otrzymuje przychód z wierzytelności, co wypełnia literę a art. 28j ust. 1 pkt. 2 ustawy o CIT.

Nie było to zresztą jednorazowe stanowisko – tę samą interpretację Dyrektor KIS ponawiał wielokrotnie w latach 2022-2024. Możemy to łatwo zweryfikować, przeglądając następujące dokumenty:

  • interpretacja indywidualna z dn. 23 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.489.2022.1.BS,
  • interpretacja indywidualna z dn. 29 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDWB.4010.84.2022.2.AZE,
  • interpretacja indywidualna z dn. 10 listopada 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.484.2023.2.EJ
  • interpretacje indywidualne z dn. 17 maja 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.143.2024.2.BS oraz 0111-KDIB2-1.4010.115.2024.3.AR,
  • interpretacja indywidualna z dn. 16 czerwca 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.202.2024.2.AW.

W większości tych interpretacji uzasadnienie zajętego stanowiska było podobne. W ocenie Dyrektora KIS podatnik zbywający wierzytelność powinien uznawać to za odrębne zdarzenie (niezależne od poprzednich operacji gospodarczych, skutkujących przychodem należnym).

W interpretacji indywidualnej z dn. 23 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.489.2022.1.BS Dyrektor KIS stwierdza, że:

Spółka w istocie będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży wierzytelności. Zatem do wartości przychodów, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o CIT powinna wliczać wartość przychodów z tytułu zbycia wierzytelności własnych w ramach umowy faktoringu. W konsekwencji, jeżeli przychody z tego tytułu przekroczą 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku liczonych z uwzględnieniem kwot należnego podatku od towarów i usług, to Spółka nie będzie mogła skorzystać z ryczałtu od dochodów spółek, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

Autorzy uzasadnienia podkreślają, że warunki, o których mowa w art. 28j ustawy, a które przytoczyliśmy już wcześniej, mają służyć “ograniczeniu możliwości korzystania z opodatkowania ryczałtem przez podmioty nieprowadzące aktywnej działalności gospodarczej, ale nakierowane na czerpanie przychodów głównie z pasywnych źródeł przychodów”. W sytuacji, gdy spółka decyduje się na sprzedaż faktur firmie faktoringowej w celu odmrożenia środków i odzyskania płynności finansowej, trudno mówić o tym, że nie prowadzi ona aktywnej działalności gospodarczej, a skupia się na czerpaniu przychodów pasywnych. 

Wielu podatników wyszło z tego samego lub podobnego założenia i zdecydowało się na podniesienie sprawy w Wojewódzkich Sądach Administracyjnych.

Faktoring a estoński CIT – wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych


W przypadku wyroków wydawanych przez WSA sprawa wygląda diametralnie inaczej. Obecnie dysponujemy kilkoma wyrokami wyraźnie przychylnymi dla podatników – tylko jeden okazał się nieprzychylny, powielając właściwie wykładnię przyjętą przez Dyrektora Krajowej Informacji Sądowej.

Wyroki przychylne dla podatników 

  • Pierwszy wyrok, w którym rozstrzygnięto sprawę na korzyść podatnika, zapadł jeszcze w czerwcu 2023 roku w Warszawie (sygn. III SA/Wa 553/23).
  • Kolejny raptem kilka dni później – 6 lipca 2023 r. (sygn. III SA/Wa 627/23).
  • Inny z wyroków, które okazały się pozytywne dla podatników, to decyzja WSA w Gliwicach – wyrok z dn. 27 marca 2024 r. (sygn. akt I SA/Gl 11124/23). 

We wszystkich tych orzeczeniach Sądy powoływały się na to, że zakres pojęciowy wspomnianego już art. 28j ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy o CIT nie obejmuje przysporzeń podatnika uzyskiwanych w ramach umowy fakturowania własnych wierzytelności. 

W wyroku warszawskiego WSA z dn. 6 lipca 2023 r. czytamy:

Jeżeli konkretne przysporzenie jest w istocie formą finansowania zewnętrznego bieżącej działalności gospodarczej podatnika, to udział tego przysporzenia w przychodach z perspektywy regulacji dot. ograniczenia możliwości rozliczenia się przez podatnika ryczałtem od dochodów spółek (estońskim CIT) nie ma znaczenia prawnego.
Pozyskiwanie finansowania zewnętrznego […] w żadnym stopniu nie może być zakwalifikowane do uzyskiwania […] przychodów pasywnych w myśl powyższego przepisu.

I gdy już wydawać by się mogło, że sytuacja jest opanowana, a sądy administracyjne stają jednogłośnie po stronie podatników, w lutym 2024 roku ukazał się wyrok zgoła odmienny.

Wyrok nieprzychylny dla podatników

Uzasadnienie wyroku z dn. 21 lutego 2024 r. (sygn. akt I SA/Bd 24/24) głosi, że wierzytelność “może stanowić przedmiot obrotu, a jej odpłatne zbycie powoduje powstanie przychodu w rozumieniu updop. Przychód z odpłatnego zbycia wierzytelności powstaje zarówno wtedy, gdy przedmiotem zbycia jest wierzytelność obca […], jak i wówczas, gdy podatnik sprzedaje własną wierzytelność.

Autorzy uzasadnienia powołują się w tym przypadku na wyrok WSA we Wrocławiu z dn. 30 lipca 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 321/19. Dalsza część uzasadnienia brzmi podobnie do interpretacji wydawanych przez KIS, które przytoczyliśmy już w jednym z poprzednich akapitów. Sąd podkreśla, że przychód ze sprzedaży własnej wierzytelności należy traktować jako odrębny od przychodu z tytułu pierwotnie zawartej transakcji (której efektem było powstanie zbywanej wierzytelności).

Rozstrzygnięcie potrzebne od zaraz


Podsumowanie


O tym warto wiedzieć:


  • Zwolnienie z VAT dla małych firm

    Zwolnienie z VAT dla małych firm w Unii Europejskiej – co się zmieni w 2025 roku?


    Jakie zmiany czekają małe firmy w kontekście podatku VAT? Sprawdź, jeśli prowadzisz działalność transgraniczną!
    Więcej: Zwolnienie z VAT dla małych firm w Unii Europejskiej – co się zmieni w 2025 roku?
  • dyrewktywa work-life balance

    Dyrektywa work-life balance – jakie zmiany w kodeksie pracy wprowadziła?


    Pracodawcy mają obowiązek honorować przepisy dotyczące work-life balance. Jaki zakres obejmują?
    Więcej: Dyrektywa work-life balance – jakie zmiany w kodeksie pracy wprowadziła?
  • Założenia ustawy o sygnalistach

    Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy i kiedy wchodzi w życie?


    Ochrona sygnalistów wchodzi w życie już w tym roku. Kim jest sygnalista i co znajdziemy w ustawie?
    Więcej: Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy i kiedy wchodzi w życie?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.