Kto może otworzyć biuro rachunkowe?
O ile samo założenie działalności gospodarczej uwzględniającej kod PKD 69.20.Z (działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe), nie wymaga żadnych szczególnych uprawnień, warto pamiętać, że samym świadczeniem usług z zakresu doradztwa podatkowego czy prowadzenia ksiąg rachunkowych może zajmować się jedynie osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- nigdy nie była karana za konkretne przestępstwa:
- przeciwko wiarygodności dokumentów;
- przeciwko mieniu;
- przeciwko obrotowi gospodarczemu;
- przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi;
- skarbowe;
- za czyn określony w rozdziale 9. ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
- posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).
Ważne!
Jeżeli działalność Twojego biura rachunkowego ma się ograniczać jedynie do prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz pomocy w wypełnianiu zeznań i deklaracji podatkowych, ubezpieczenie OC nie jest potrzebne.
Jeżeli spełniasz więc wszystkie wymienione powyżej warunki, bez przeszkód możesz otworzyć swoje własne biuro rachunkowe. Aby jednak świadczyć usługi na wysokim poziomie, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiego rodzaju usługi może świadczyć biuro rachunkowe i jakich wymagają jego potencjalni klienci – przedsiębiorcy?
Czym może zajmować się biuro rachunkowe?
Biura rachunkowe oferują swoim klientom usługi o różnym zakresie. Do najpopularniejszych należą:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych – biuro rachunkowe może zająć się tworzeniem i systematycznym uzupełnianiem podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, ale także prowadzeniem pełnej księgowości;
- inwentaryzacja pasywów i aktywów firmy – co jakiś czas w firmach należy przeprowadzać inwentaryzację w celu weryfikacji stanów aktywów i pasywów figurujących – na przykład – w systemie komputerowym i porównaniu ich ze stanami faktycznymi;
- wycena pasywów i aktywów firmy – inwentaryzację pasywów i aktywów można (i warto) rozszerzyć o wycenę pasywów i aktywów. Pozwala ona dalej na ustalenie wyniku finansowego przedsiębiorstwa w danym okresie, co z biznesowego punktu widzenia ma dla wielu firm ogromne znaczenie;
- przygotowywanie sprawozdań finansowych – przedsiębiorstwa prowadzące pełne księgi zobowiązane są do sporządzenia sprawozdania finansowego na koniec każdego roku obrotowego. Ten czasochłonny i żmudny obowiązek można jednak powierzyć biurom rachunkowym, które – dzięki odpowiednio sformułowanym umowom współpracy – przejmą na siebie ryzyko nieprawidłowości w sprawozdaniach. Takie podejście wymaga rzetelności, ale także jest odpowiednio opłacane;
- przechowywanie dokumentacji – dokumenty księgowe, faktury, umowy i wszystkie pozostałe dokumenty wyszczególnione w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości – segregowanie i przechowywanie tej dokumentacji należy do obowiązków przedsiębiorcy, chyba że skorzysta w tym celu z usług biura rachunkowego. W takim układzie obowiązek przechodzi na biuro rachunkowe, co zdejmuje z barków przedsiębiorcy kolejny spory ciężar;
- badanie, udostępnianie i ogłaszanie sprawozdań finansowych – biura rachunkowe mogą także oferować przedsiębiorcom możliwość weryfikacji utworzonych już sprawozdań finansowych (na przykład takich, które zawierają lub mogą zawierać błędy), a także składania sprawozdań do rejestrów czy udostępnianie ich w sytuacjach przewidzianych ustawą.
Jak założyć biuro rachunkowe krok po kroku?
Skoro biuro rachunkowe to w rzeczywistości działalność gospodarcza, jak każda inna, proces zakładania go nie różni się od rejestracji dowolnej firmy. Aby założyć biuro rachunkowe, wystarczy zarejestrować je jako jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Biuro rachunkowe można prowadzić w ramach:
- jednoosobowej działalności gospodarczej;
- spółki cywilnej;
- spółki jawnej;
- spółki partnerskiej;
- spółki komandytowej;
- spółki akcyjnej;
- spółki komandytowo-akcyjnej;
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółdzielni.
Wystarczy więc przejść przez standardową procedurę zakładania działalności gospodarczej (wpis do CEIDG, deklaracja VAT-owska, rejestracja spółki czy wpis do KRS) – nic nie stoi na przeszkodzie, aby biuro rachunkowe założyć za pośrednictwem Internetu – więcej informacji na temat wszystkich potrzebnych wniosków znajdziesz klikając w poniższe odnośniki:
- Rejestracja do CEIDG;
- Rejestracja do VAT (VAT-R);
- Rejestracja spółki w systemie S24;
- Rejestracja do KRS.
Ważne!
Za pomocą portalu S24 można zarejestrować jedynie kilka rodzajów spółek – te, które nie wymagają umowy zawarcia spółki w formie aktu notarialnego, a więc spółki: jawną, komandytową, z ograniczoną odpowiedzialnością czy prostą spółkę akcyjną.
W trakcie rejestracji przedsiębiorstwa należy skorzystać z kodu PKD 69.20.Z – działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe. Przydatne mogą się też okazać kody:
- 70.22.Z – pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;
- 82.11.Z – działalność usługowa związana z administracyjną obsługa biura.
Czym jest certyfikat księgowy i do czego jest potrzebny?
Certyfikat księgowy to dokument niegdyś wydawany przez Ministra Finansów w celu potwierdzenia kwalifikacji zawodowych księgowych. Wydawanie certyfikatów wstrzymano jednak 9 maja 2014 roku i od tej pory zawód księgowego nie podlega żadnym ograniczeniom ani nie generuje specjalnych uprawnień.
Jeżeli posiadasz certyfikat księgowy wydany przez 9 maja 2014 roku, możesz wciąż z niego korzystać, jednak pełni on raczej funkcję reprezentacyjną. Można informację o posiadaniu certyfikatu wykorzystywać, by zapewnić o posiadanych kwalifikacjach.