Pomoc de minimis
Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym jest pomoc de minimis. To forma wsparcia przedsiębiorców (zwłaszcza z sektora MSP), będąca wynikiem prac Komisji Europejskiej. Rozwiązanie to rządzi się swoimi prawami, o których warto pamiętać. Przede wszystkim pomoc de minimis nie może zmieniać układu sił pomiędzy konkurencyjnymi podmiotami, nie może mieć wpływu na handel pomiędzy państwami UE, a ponadto każda firma ma określony limit de minimis wyznaczający maksymalną wysokość pomocy publicznej, jaką może otrzymać: 100 tys. euro (brutto) dla firm działających w sektorze transportu drogowego towarów oraz 200 tys. euro dla pozostałych firm, które nie są wyłączone z uzyskania pomocy de minimis. Limity te obowiązują na okres trzech lat.
Gwarancja de minimis – co to jest?
Jedną z form pomocy de minimis jest gwarancja udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Stanowi ona zabezpieczenie spłaty kredytu (obrotowego lub inwestycyjnego), przyznawane firmom z sektora MŚP. Z gwarancją BGK wiążą się pewne zasady:
Gwarancja de minimis dla kredytu inwestycyjnego
Przedsiębiorca, który zaciąga kredyt inwestycyjny, może liczyć na gwarancję BGK udzielaną na okres do 99 miesięcy, zabezpieczającą do 60 procent kwoty kredytu (taki stan rzeczy obowiązuje od 1 lipca 2021 – do 30 czerwca było to odpowiednio 120 miesięcy i do 80 procent kwoty kredytu).
Gwarancja może dotyczyć zarówno kredytów udzielonych w złotówkach, jak i w obcej walucie, jednak firmy nie mogą liczyć na objęcie gwarancją kosztów uzyskania czy obsługi kredytu, jak również odsetek od należności. Ponadto gwarancja musi zostać zabezpieczona przez przedsiębiorcę wekslem in blanco.
Ważne!
Warto pamiętać, że Bank Gospodarstwa Krajowego od 1 lipca 2021 pobiera prowizję w wysokości 0,5 procenta kwoty gwarancji (do 30 czerwca 2021 r. było to 0 procent).
Gwarancja de minimis dla kredytu obrotowego
Niemal takie same zasady dotyczą gwarancji udzielanych dla kredytów obrotowych – różnica tkwi w maksymalnym okresie udzielenia gwarancji. W przypadku kredytu obrotowego będzie to maksymalnie 27 miesięcy. Tutaj również nastąpiła spora zmiana, ponieważ do 30 czerwca 2021 można uzyskać gwarancję na okres do 75 miesięcy).
Gwarancja de minimis dla faktoringu
Także usługa faktoringu może zostać objęta gwarancją BGK – celem jest zapewnienie płynności finansowej firm. PragmaGO należy do grona faktorów współpracujących z BGK, co oznacza, że przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu online mogą uzyskać gwarancję de minimis dla limitu w PragmaGO!
Termin udzielania gwarancji mija 30 czerwca 2021 r., może ona zabezpieczyć nawet 80 procent kwoty limitu, a przyznawana jest na okres do 27 miesięcy. W gwarancji BGK dla faktoringu obowiązują także inne stawki prowizyjne, w zależności od okresu, na który przyznano limit faktoringowy oraz statusu przedsiębiorstwa.
- Dla firm z sektora MŚP prowizja wynosi 0,25%, jeżeli limit przyznano na okres nie dłuższy niż rok, oraz 0,55%, jeżeli limit obowiązuje powyżej 1 roku do 2 lat.
- Dla dużych przedsiębiorstw prowizja wynosi 0,5% w przypadku limitu przyznanego do 1 roku, oraz 1,15%, jeżeli limit trwa powyżej roku do 2 lat.
Przeznaczenie środków objętych gwarancją
Przedsiębiorca nie może wydać środków na dowolny cel, zwłaszcza jeżeli uzyskał gwarancję BGK de minimis. Sprawdziliśmy, jakie dokładnie obowiązują ograniczenia w tych aspektach.
Firma nie może:
- zakupić wierzytelności, instrumentów finansowych ani zorganizowanych części przedsiębiorstwa;
- spłacić środkami pochodzącymi z kredytu innego kredytu lub pożyczki, których udzielono w celu zakupu wierzytelności, instrumentów finansowych, zorganizowanych części przedsiębiorstwa czy finansowania inwestycji;
- finansować zakupów, inwestycji i innych wydatków poniesionych zanim uzyskała kredyt inwestycyjny;
- dokonywać inwestycji kapitałowych.
Firma może:
- jeżeli uzyskała kredyt inwestycyjny:
- zakupić maszyny, urządzenia, narzędzia lub flotę samochodową;
- budować, rozbudowywać i modernizować obiekty wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej.
- jeżeli uzyskała kredyt obrotowy:
- spłacić w ten sposób inny kredyt/zobowiązanie;
- pokryć cele firmy związane z jej rozwojem;
- opłacić faktury związane z zakupem towarów i usług
- zapłacić podatek dochodowy, VAT czy składki ZUS.