Deklaracja podatkowa to nie tylko roczne zeznanie
Na wstępie warto wyjaśnić, że deklaracją w rozumieniu ustawy ordynacja podatkowa nie jest tylko popularny PIT-36, PIT-37 czy inne zeznanie roczne. Wspomniany akt prawny wyjaśnia, że deklaracjami podatkowymi oprócz rocznych zeznań są również wszelkie wykazy, zestawienia sprawozdania oraz inne informacje, do których składania zobowiązują podatników przepisy.
Rodzaje pitów: ważny jest nie tylko PIT-36 i PIT-37
Przeglądając stronę internetową Ministerstwa Finansów nietrudno zauważyć, że liczba formularzy oznaczonych jako „PIT” jest spora. Liczne rodzaje pitów, które wykorzystuje fiskus, świadczą niestety o zawiłości polskiego systemu podatkowego. Systemu, który jednak nie wybacza błędów – za niepłacenie podatków grożą poważne konsekwencje, warto więc zawczasu sprawdzić, czy wszystkie deklaracje, które składamy, są prawidłowe. Zwróć szczególną uwagę na następujące rodzaje samodzielnych formularzy:
- PIT-2 – oświadczenie pracownika upoważniające pracodawcę do pomniejszenia miesięcznej zaliczki podatku dochodowego o kwotę zmniejszającą.
- PIT-6 – deklaracja dla rolników prowadzących tak zwane działy specjalne produkcji rolnej, na podstawie której otrzymują oni potem decyzję o wysokości zaliczek PIT.
- PIT-8C – wystawiony przez instytucję finansową formularz, który informuje urząd skarbowy i podatnika o rocznej wysokości dochodów kapitałowych.
- PIT-11 – formularz przekazywany przez płatnika, który informuje zatrudnionego oraz urząd skarbowy o wysokości przychodów, kosztów, dochodów oraz zaliczek na podatek dochodowy w danym roku.
- PIT-16 – formularz zawierający wniosek o zastosowanie rozliczeń w formie karty podatkowej.
- PIT-16A – deklaracja informująca fiskusa po zakończeniu roku o wysokości składki zdrowotnej, która została zapłacona i odliczona od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach.
- PIT-28 – zeznanie podatkowe dla osób rozliczających się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
- PIT-36 – zeznanie podatkowe dla rozliczających się w ramach skali podatkowej przedsiębiorców oraz innych osób, które są zobowiązane do samodzielnego opłacania zaliczek na PIT przynajmniej od części dochodów.
- PIT-36L – wariant zeznania PIT-36, który muszą wypełnić osoby zobowiązane do samodzielnego opłacania składek w ramach podatku liniowego.
- PIT-37 – najpopularniejsze zeznanie, które wypełniają osoby opłacające zaliczki PIT za pośrednictwem płatnika (najczęściej pracownicy etatowi i zleceniobiorcy).
- PIT-38 – zeznanie służące do rozliczenia dochodów kapitałowych (np. ze zbycia papierów wartościowych).
- PIT-39 – zeznanie podatkowe, które muszą wypełnić osoby uzyskujące przychód z prywatnej sprzedaży nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.
- PIT-OP – oświadczenie dotyczące przekazania 1% podatku organizacji pożytku publicznego.
Warto wiedzieć, że istnieją także specjalne, dodatkowe rodzaje pitów. Mowa o formularzach PIT-36S, PIT-36LS i PIT-28S. Są one wariantem zwykłych zeznań podatkowych (PIT-28, PIT-36 i PIT-36L), które może złożyć osoba porządkująca rozliczenia po zmarłym przedsiębiorcy.
Oprócz deklaracji ważne będą również załączniki
Zaprezentowane powyżej rodzaje pitów to nie wszystkie formularze, o których powinna wiedzieć osoba prowadząca samodzielne rozliczenia podatkowe. Trzeba też pamiętać o załącznikach dotyczących deklaracji. Do przykładowej deklaracji PIT-36 można dołączyć następujące załączniki: PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT/MIT, PIT/IP, PIT/PM, PIT/NZI, PIT/Z, PIT/WZ, PIT/SE, PIT-2K, SSE-R oraz certyfikat rezydencji. Kluczowe znaczenie ma także PIT/B, który muszą wypełnić osoby uzyskujące przychód z działalności gospodarczej.