Nie zawsze można sprzedać dług czyli konsekwencje zakazu cesji

Dodane: 14 sierpnia 2014

Przedsiębiorcy, którzy standardowo zlecają outsourcing należności, wybierają windykację lub sprzedaż długu. Szczególną popularnością cieszy się sprzedaż, bo oznacza szybki zastrzyk gotówki, pozwala natychmiast odmrozić kapitał – nierzadko znaczne kwoty, które ratują zaburzoną płynność finansową firmy. 
 

Spis treści:

 
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wiedzieć, że istnieją szczególne przypadki, kiedy przeprowadzenie takiej transakcji będzie wykluczone. Wierzyciele niestety najczęściej dowiadują się o tym po fakcie tzn. w momencie przedkładania firmie windykacyjnej dokumentacji potwierdzającej roszczenie w celu dokonania sprzedaży.
 

Zapis o zakazie cesji i jego konsekwencje

 
Wówczas często okazuje się, że w umowie znajduje się zapis dotyczący zakazu cesji. W takiej sytuacji zbycie wierzytelności jest niemożliwe, dla wierzyciela oznacza to utratę możliwości rozporządzania swoimi należnościami. W przypadku kiedy kwota roszczenia jest znaczna, może być przyczyną powstania zatorów finansowych w przedsiębiorstwie.
 
Wierzyciele akceptują taką klauzulę, często nie mając świadomości jej konsekwencji lub gdy nie mają wyjścia. Zamawiający np. jest jedynym partnerem handlowym i w związku z tym może dyktować warunki współpracy.
 

Powszechna praktyka w umowach handlowych

 
Tymczasem powszechna praktyka wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji, nie musi, ale może być sygnałem, że nasz kontrahent liczy się z możliwością lub wręcz ma intencje opóźnienia zapłaty. Przedsiębiorca, który akceptuje ten warunek, powinien wiedzieć, że w przyszłości w przypadku powstania roszczenia, będzie pozbawiony możliwości uzyskania finansowania wierzytelności z innych źródeł.
 
Jeżeli zatem nie jesteśmy przyparci do muru, przeanalizujmy, czy będziemy mogli pozwolić sobie na czekanie, aż dłużnik zdecyduje się uregulować należność. Jeżeli nie pamiętajmy, że nie zawsze musimy się zgadzać na wprowadzenie do umowy klauzuli zakazu cesji.
 
Zabezpieczenie transakcji umową jest jak najbardziej zalecane. Starannie sprecyzowane warunki współpracy i zapłaty znacznie ułatwiają rozstrzygnięcie ewentualnego sporu i dochodzenie roszczeń. Zawsze powinniśmy szczegółowo przeanalizować wszystkie zapisy i ogólne warunki umowy, które mogą zawierać klauzulę zakazu cesji. Jeżeli uznamy, że poszczególne zapisy nie służą ochronie naszych interesów, nie powinniśmy podpisywać takiej umowy.
 
 
Zobacz także:
Pieczęć prewencyjna – co to takiego i czemu służy?

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Różnice między zadatkiem a zaliczką

Zaliczka a zadatek – różnice. Co jest zwrotne, a co przepada?

Zadatek i zaliczka to forma zabezpieczenia wybierana przez wielu przedsiębiorców z różnych branż. Poznaj różnice oraz dowiedz się, w jakich sytuacjach przepada zaliczka, a w jakich zadatek.

Czytaj więcej
Klasyfikacja i kody PKD co to jest i czemu służy?

Klasyfikacja PKD – co to jest?

Polska Klasyfikacja Działalności to obowiązujący w polskim prawie system podziału przedsiębiorstw ze względu na rodzaje wykonywanej działalności gospodarczej. Dowiedz się o nim więcej!

Czytaj więcej
Co to jest skonto i jak je prawidłowo zaksięgować?

Skonto. Co to jest i jak je księgować?

Skonto to rabat oferowany kontrahentom za wcześniejsze spłacenie zobowiązań. Dowiedz się więcej - jakie korzyści daje skonto i w jaki sposób je księgować.

Czytaj więcej