Nie zawsze można sprzedać dług czyli konsekwencje zakazu cesji

Dodane: 14 sierpnia 2014

Przedsiębiorcy, którzy standardowo zlecają outsourcing należności, wybierają windykację lub sprzedaż długu. Szczególną popularnością cieszy się sprzedaż, bo oznacza szybki zastrzyk gotówki, pozwala natychmiast odmrozić kapitał – nierzadko znaczne kwoty, które ratują zaburzoną płynność finansową firmy. 
 

Spis treści:

 
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wiedzieć, że istnieją szczególne przypadki, kiedy przeprowadzenie takiej transakcji będzie wykluczone. Wierzyciele niestety najczęściej dowiadują się o tym po fakcie tzn. w momencie przedkładania firmie windykacyjnej dokumentacji potwierdzającej roszczenie w celu dokonania sprzedaży.
 

Zapis o zakazie cesji i jego konsekwencje

 
Wówczas często okazuje się, że w umowie znajduje się zapis dotyczący zakazu cesji. W takiej sytuacji zbycie wierzytelności jest niemożliwe, dla wierzyciela oznacza to utratę możliwości rozporządzania swoimi należnościami. W przypadku kiedy kwota roszczenia jest znaczna, może być przyczyną powstania zatorów finansowych w przedsiębiorstwie.
 
Wierzyciele akceptują taką klauzulę, często nie mając świadomości jej konsekwencji lub gdy nie mają wyjścia. Zamawiający np. jest jedynym partnerem handlowym i w związku z tym może dyktować warunki współpracy.
 

Powszechna praktyka w umowach handlowych

 
Tymczasem powszechna praktyka wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji, nie musi, ale może być sygnałem, że nasz kontrahent liczy się z możliwością lub wręcz ma intencje opóźnienia zapłaty. Przedsiębiorca, który akceptuje ten warunek, powinien wiedzieć, że w przyszłości w przypadku powstania roszczenia, będzie pozbawiony możliwości uzyskania finansowania wierzytelności z innych źródeł.
 
Jeżeli zatem nie jesteśmy przyparci do muru, przeanalizujmy, czy będziemy mogli pozwolić sobie na czekanie, aż dłużnik zdecyduje się uregulować należność. Jeżeli nie pamiętajmy, że nie zawsze musimy się zgadzać na wprowadzenie do umowy klauzuli zakazu cesji.
 
Zabezpieczenie transakcji umową jest jak najbardziej zalecane. Starannie sprecyzowane warunki współpracy i zapłaty znacznie ułatwiają rozstrzygnięcie ewentualnego sporu i dochodzenie roszczeń. Zawsze powinniśmy szczegółowo przeanalizować wszystkie zapisy i ogólne warunki umowy, które mogą zawierać klauzulę zakazu cesji. Jeżeli uznamy, że poszczególne zapisy nie służą ochronie naszych interesów, nie powinniśmy podpisywać takiej umowy.
 
 
Zobacz także:
Pieczęć prewencyjna – co to takiego i czemu służy?

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Faktoring importowy i eksportowy - definicje i kroki

Faktoring międzynarodowy – eksportowy i importowy

Eksport polskich towarów z roku na rok rośnie. Dowiedz się więcej o faktoringu międzynarodowym i zapewnij swojej firmie bezpieczeństwo transakcji z zagranicznymi partnerami.

Czytaj więcej
Jak uniknąć zatorów płatniczych?

Zatory płatnicze – czym są i jak ich uniknąć?

Zatory płatnicze to nagromadzone zadłużenia, które wpływają przede wszystkim na płynność finansową firmy. Poznaj przyczyny ich powstawania oraz dowiedz się, w jaki sposób można ich uniknąć.

Czytaj więcej
Definicja i rodzaje faktoringu

Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje

Faktoring to usługa, która może pomóc poprawić płynność finansową Twojej firmy. Poznaj rodzaje faktoringu oraz dowiedz się, jakie wady i zalety posiada tego typu rozwiązanie.

Czytaj więcej