Nie zawsze można sprzedać dług czyli konsekwencje zakazu cesji

Prawo i podatki
Dodane: 14 sierpnia 2014

Przedsiębiorcy, którzy standardowo zlecają outsourcing należności, wybierają windykację lub sprzedaż długu. Szczególną popularnością cieszy się sprzedaż, bo oznacza szybki zastrzyk gotówki, pozwala natychmiast odmrozić kapitał – nierzadko znaczne kwoty, które ratują zaburzoną płynność finansową firmy. 

 

 

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wiedzieć, że istnieją szczególne przypadki, kiedy przeprowadzenie takiej transakcji będzie wykluczone. Wierzyciele niestety najczęściej dowiadują się o tym po fakcie tzn. w momencie przedkładania firmie windykacyjnej dokumentacji potwierdzającej roszczenie w celu dokonania sprzedaży.

Spradź także, czym jest cesja wierzytelności i jak działa!
 

Zapis o zakazie cesji i jego konsekwencje

Wówczas często okazuje się, że w umowie znajduje się zapis dotyczący zakazu cesji. W takiej sytuacji zbycie wierzytelności jest niemożliwe, dla wierzyciela oznacza to utratę możliwości rozporządzania swoimi należnościami. W przypadku kiedy kwota roszczenia jest znaczna, może być przyczyną powstania zatorów finansowych w przedsiębiorstwie.

Wierzyciele akceptują taką klauzulę, często nie mając świadomości jej konsekwencji lub gdy nie mają wyjścia. Zamawiający np. jest jedynym partnerem handlowym i w związku z tym może dyktować warunki współpracy.

 

Powszechna praktyka w umowach handlowych

Tymczasem powszechna praktyka wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji, nie musi, ale może być sygnałem, że nasz kontrahent liczy się z możliwością lub wręcz ma intencje opóźnienia zapłaty. Przedsiębiorca, który akceptuje ten warunek, powinien wiedzieć, że w przyszłości w przypadku powstania roszczenia, będzie pozbawiony możliwości uzyskania finansowania wierzytelności z innych źródeł.

Jeżeli zatem nie jesteśmy przyparci do muru, przeanalizujmy, czy będziemy mogli pozwolić sobie na czekanie, aż dłużnik zdecyduje się uregulować należność. Jeżeli nie pamiętajmy, że nie zawsze musimy się zgadzać na wprowadzenie do umowy klauzuli zakazu cesji.

Zabezpieczenie transakcji umową jest jak najbardziej zalecane. Starannie sprecyzowane warunki współpracy i zapłaty znacznie ułatwiają rozstrzygnięcie ewentualnego sporu i dochodzenie roszczeń. Zawsze powinniśmy szczegółowo przeanalizować wszystkie zapisy i ogólne warunki umowy, które mogą zawierać klauzulę zakazu cesji. Jeżeli uznamy, że poszczególne zapisy nie służą ochronie naszych interesów, nie powinniśmy podpisywać takiej umowy.

 
 
Sprawdź także:
Pieczęć prewencyjna – co to takiego i czemu służy?
Weksel in blanco – czym jest i jak go wykorzystać?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Refakturowanie kosztów usług i towarów

Refakturowanie kosztów zakupu towarów i usług

Refakturowanie to odsprzedaż towaru lub usługi podmiotowi trzeciemu. Czy wszystko można refakturować?

Czytaj więcej
składanie sprawozdania finansowego do KRS

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS?

Czym jest sprawozdanie finansowe i kto musi je złożyć?

Czytaj więcej
zgłoszenie pracownika do zus

Kiedy i jak zgłosić pracownika do ZUS

Kogo przedsiębiorca musi zgłosić do ZUS, a także w jakich okolicznościach nie ma takiego obowiązku? Sprawdź!

Czytaj więcej