Jakie są trzy sposoby na pozyskanie specjalisty?
W sytuacji, w której firma potrzebuje usług specjalisty – na przykład w kontekście dużego projektu, który przygotowuje – może zatrudnić nowego pracownika, skorzystać z outsourcingu lub z leasingu pracowników. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a wybór konkretnej zależy od okoliczności takich jak czas trwania projektu, perspektywy na jego kontynuację czy budżetu, jakim dysponuje firma.
Sposób pierwszy: rekrutacja do zespołu
Z oczywistych względów najbardziej kosztownym i czasochłonnym wariantem jest przeprowadzenie pełnej rekrutacji pracownika i zatrudnienie go na etat. To rozwiązanie ma jednak zalety, których nie sposób przecenić. Dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny pozwala lepiej poznać osobę, która ma dołączyć do zespołu, zrozumieć jej oczekiwania i upewnić się, że posiada niezbędne umiejętności. To wszystko minimalizuje ryzyko nawiązania współpracy z nieodpowiednią osobą i wystąpienia konieczności powtarzania procesu od nowa.
Rekrutacja nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem. Na przykład jeśli planujemy pozyskać pracownika na krótki czas, jak choćby do pracy sezonowej
Sposób drugi: outsourcing pracownika
Najmniej formalności przysporzy firmie skorzystanie z usług zewnętrznej firmy lub specjalisty, który zajmuje się potrzebnymi zagadnieniami. Nie w każdej sytuacji ten sposób będzie miał zastosowanie, ale jeżeli na przykład chodzi o zaprojektowanie strony internetowej, przeprowadzenie audytu czy opracowanie publikacji, może to być optymalne rozwiązanie.
W ramach outsourcingu pracownik lub zespół pracowników zostaje oddelegowany do wykonania konkretnego zlecenia na rzecz firmy korzystającej z usługi. Wciąż jednak pozostają zatrudnieni w swojej macierzystej firmie.
Przykład:
Firma budowlano-remontowa przyjęła zlecenie na wybudowanie domu, jednak inwestor chce także, by wykonano instalację smart home. Wykonawca nie zatrudnia nikogo o takich kompetencjach, a skoro jest to pojedyncze zlecenie, zgłasza się do firmy, która realizuje usługi implementacji rozwiązań smart w nieruchomościach. Umawia się z nią na kilka terminów, ponieważ praca musi być wykonana etapami (projekt, przygotowanie, instalacja, testy). W ten sposób firma nie musi płacić pracownikowi cały czas, a jedynie za przepracowane dni i wykonaną pracę.
Sposób trzeci: leasing pracowniczy
Na czym polega leasing pracowniczy? W tym wariancie przedsiębiorstwo, które potrzebuje usług pracownika, nawiązuje współpracę z firmą, która zatrudnia go obecnie – wszystko oczywiście musi odbyć się za zgodą samego zainteresowanego. Jeżeli ta zostanie udzielona, pracownik otrzymuje w swojej firmie urlop bezpłatny na okres wskazany w umowie leasingu pracowniczego. W tym czasie może wykonywać obowiązki na rzecz firmy-leasingobiorcy.
Aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem, strony muszą zawrzeć umowę leasingu pracowniczego.
Leasing pracowniczy w polskim prawie
Choć termin “leasing pracowników” w ustawach nie pojawia się w tej formie, dysponujemy przepisami, które regulują świadczenie tej usługi. Mowa o Kodeksie pracy. Art. 174 KP mówi, że pod warunkiem uzyskania zgody pracownika, wyrażonej na piśmie, pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy. Ustawa precyzuje jednak, że okres wykonywania pracy w innym miejscu musi być ustalony w porozumieniu, które zawierają pracodawcy.
Jak zrealizować leasing pracownika?
W pierwszym kroku należy uzyskać zgodę pracownika na tymczasowe zawieszenie stosunku pracy w firmie macierzystej i świadczenie usług na rzecz innego przedsiębiorstwa przez określony czas.
Jeżeli firma macierzysta dysponuje już pisemną zgodą pracownika, kolejnym krokiem powinno być sporządzenie i podpisanie porozumienia przez strony (firmę użyczająca pracownika oraz przedsiębiorstwo, które będzie korzystać z jego usług).
W trzecim kroku leasingodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas określony w porozumieniu.
Ostatnim etapem jest podpisanie umowy o pracę tymczasową pomiędzy nowym pracodawcą a pracownikiem, biorącym udział w leasingu.
Jak sporządzić umowę leasingu pracowniczego?
Umowa leasingu pracowniczego zawierana jest pomiędzy firmą macierzystą a przedsiębiorstwem, które chce zaangażować pracownika. Dokument powinien zawierać dane stron (opcjonalnie także dane pracownika lub pracowników, których dotyczy leasing), a także dokładne określenie czasu trwania urlopu bezpłatnego, udzielanego przez firmę, w której jest zatrudniony. Niezbędnym elementem umowy jest także opis lub nazwa stanowiska, które pracownik ma zajmować oraz szczegółowy zakres obowiązków.
Często integralną częścią porozumienia pomiędzy firmą udostępniającą pracowników, a przedsiębiorstwem korzystającym z leasingu pracowniczego, jest oświadczenie, w którym leasingodawca zapewnia klienta, że zleceniobiorcy, mający wykonać daną pracę, posiadają do niej odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.
W umowie nie może zabraknąć także kwestii wynagrodzenia dla firmy udostępniającej pracowników – zwykle przyjmuje się uzgodnioną przez obie strony stawkę za osobogodzinę (czyli jedną godzinę pracy przepracowaną przez jedną osobę).
Dodatkowym zabezpieczeniem, stosowanym czasem przez leasingodawców, jest kwota, którą klient zobowiązuje się zapłacić w przypadku, gdy zdecyduje się na zatrudnienie na stałe osoby, z której usług korzystał w ramach leasingu pracowników.
Leasing pracowniczy – indywidualny czy przez agencję?
Zasadniczo wyróżniamy dwie formy leasingu pracowniczego – możemy skorzystać z takiej usługi bezpośrednio u firmy, która zatrudnia pracownika, lub nawiązać kontakt z agencją pracy, która nie tylko wypożyczy pracownika na określony w umowie czas, ale także zadba o kwestie formalne i prawne – podatki, wynagrodzenie czy ewentualne szkolenia. To właśnie stanowi główną zaletę korzystania ze zorganizowanego leasingu pracowniczego w agencji.
Personel agencji ma zazwyczaj odpowiednie zaplecze prawnicze i księgowe, dzięki któremu nie tylko oszczędzisz czas na poszukiwaniu pracownika, ale także nie będziesz musiał zajmować się formalnościami. Dokumentacja, badania lekarskie, zapłata za wykonaną pracę – o te wszystkie elementy zadba agencja, a Twoja firma będzie musiała jedynie uiścić stosowną opłatę, w którą wliczona będzie także prowizja za obsługę leasingu pracowniczego.
Zorganizowanie leasingu pracowniczego indywidualnie, pomiędzy firmami również ma zalety. W ten sposób możesz pozyskać idealnie dopasowanego do potrzeb Twojej firmy pracownika. Poza tym prowizja z pewnością będzie niższa – w zamian za to jednak obie strony umowy będą miały do załatwienia swoją porcję formalności.
Podsumowanie
W wielu sytuacjach to właśnie leasing pracowniczy będzie najlepszym rozwiązaniem w kontekście pozyskiwania pracownika na czas określony. Zwłaszcza, jeżeli weźmiesz pod uwagę koszty pozyskania pracownika w toku standardowego procesu rekrutacji.