Całkowity koszt zatrudnienia pracownika

Kadry
Dodane: 13 kwietnia 2022

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika obejmuje nie tylko pensję wraz z podatkiem (brutto). Pracodawca opłaca dodatkowo takie świadczenia jak składka emerytalna czy rentowa. Przy minimalnym wynagrodzeniu w 2022 r., czyli 3010 zł brutto, Twój koszt wyniesie w sumie 3626,46 zł. Pracownik „na rękę” otrzyma natomiast 2363,56 zł.

Zatrudniając nową osobę na podstawie umowy o pracę, pamiętaj też o innych wydatkach. Chodzi np. o zapewnienie badań lekarskich, szkoleń BHP czy wynagrodzenia chorobowego przez konkretny okres.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku umów cywilnoprawnych, gdzie koszty pracodawcy są niższe.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na jakie wydatki się przygotować. Sprawdź, jaki jest koszt zatrudnienia pracownika:

 

Koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę

Bez wątpienia jest to najbardziej wymagający finansowo sposób nawiązania współpracy. Jednocześnie jest to forma, która w najlepszy sposób zabezpiecza interesy zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Chroni np. przed rozwiązaniem umowy z dnia na dzień.

WAŻNE!


Tak naprawdę zgodnie z Kodeksem Pracy pracownikiem i pracodawcą nazywa się podmioty, które podpisały umowę o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenie itp.) nie zachodzi stosunek pracy, a wszystkie kwestie reguluje Kodeks Cywilny. Potocznie o pracowniku i pracodawcy mówi się jednak bez względu na rodzaj umowy.

Z czego składa się wynagrodzenie, jaki jest jego całkowity koszt i na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Z czego składa się wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Art. 78. § 1. Kodeksu Pracy: Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Wynagrodzenie składa się z:

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wynosi 3010 zł brutto – dla osoby pracującej w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę.

W tym przypadku kwota brutto to w sumie: kwota wynagrodzenia „na rękę”, podatek dochodowy i część składek ZUS, które są teoretycznie finansowane przez pracownika. Do kwoty brutto zaliczane są składki:

Jakie są pełne koszty zatrudnienia pracownika?

Koszt zatrudnienia pracownika to nie tylko wynagrodzenie brutto zapisane w umowie o pracę. Jako pracodawca masz obowiązek opłacać również inne składki ZUS. To oznacza, że na całkowity koszt wynagrodzenia składają się: kwota brutto + składki ZUS finansowane przez pracodawcę.

Wysokość zależy od ustalonego wynagrodzenia. Podatki i składki obliczane są procentowo. Składki ZUS obciążające pracodawcę to:

 

PRZYKŁAD – JAK OBLICZYĆ KOSZTY ZATRUDNIENIA PRACOWNIKA


Najniższa krajowa w 2022 r. wynosi 3010 zł brutto i na tej podstawie najlepiej poznać ten mechanizm. W przypadku tej kwoty całkowity dodatkowy koszt to:

Do kwoty brutto trzeba doliczyć więc 616,46 zł. Pełne koszty zatrudnienia pracownika z wynagrodzeniem w wysokości minimalnej krajowej to w sumie 3626,46 zł.

Inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika

Jeśli chcesz zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę, obowiązują Cię też inne zasady zapisane przede wszystkim w Kodeksie Pracy. Prawo określa m.in., że musisz:

To wszystko stanowi dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem pracownika, które ponosisz jako pracodawca. Warto o nich pamiętać!

 

Koszt zatrudnienia pracownika na umowę zlecenie

W przypadku umowy zlecenia całkowite koszty zatrudnienia pracownika zależą od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest to, czy dana osoba ma inny tytuł do ubezpieczeń społecznych.

W praktyce musisz więc wiedzieć, czy pracuje gdzieś indziej (również na umowę zlecenia), prowadzi działalność gospodarczą, jest studentem, pobiera zasiłek macierzyński itp. Jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu pracownika na umowę zlecenie?

Umowa zlecenie z osobą, dla której to jedyne źródło dochodu

Jeżeli zawierasz umowę zlecenie z osobą, która nigdzie nie pracuje, nie ma swojej firmy itp. – taka umowa jest w pełni oskładkowana. To oznacza, że oprócz kwoty brutto opłacasz ubezpieczenie społeczne, FP i FGŚP. Całkowity koszt zatrudnienia pracownika jest więc taki jak w przypadku umowy o pracę.

Pamiętaj!


Tak samo sytuacja wygląda w momencie, gdy zawierasz umowę zlecenie z osobą, która pracuje dla Ciebie na podstawie umowy o pracę. Również taka umowa jest w pełni oskładkowana.

Umowa zlecenie ze studentem poniżej 26. roku życia

Jeżeli zatrudniasz ucznia lub studenta, płacisz tylko kwotę brutto. Umowy zlecenie z uczniami i studentami nie są oskładkowane. Nie dopłacasz więc żadnych kwot na ubezpieczenie społeczne, FP i FGŚP.

Umowa zlecenie z osobą, która pracuje w innym miejscu

Chcesz nawiązać umowę z kimś, kto już gdzieś pracuje – na umowę o pracę lub zlecenie? Jeśli uzyskuje minimalne wynagrodzenie miesięczne (3010 zł brutto) lub wyższe, również nie płacisz składek ZUS. Wówczas opłacasz tylko kwotę brutto.

Pamiętaj!


W przypadku umowy zlecenia minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wynosi 19,70 zł brutto za godzinę.

 

Koszt zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło

Umowa o dzieło nie jest oskładkowana. Nie odprowadzasz od niej żadnych składek ZUS. Twój koszt to jedynie kwota brutto.

Uwaga!


Od tej zasady są dwa wyjątki. Jeśli zawierasz umowę o dzieło z własnym pracownikiem (czyli osobą zatrudnioną na umowę o pracę) lub Twój pracownik zawiera ją z kimś innym, ale wykonuje dzieło na Twoją rzecz – od umowy o dzieło odprowadza się składki na ubezpieczenie społeczne.

 

Koszt zatrudnienia pracownika B2B

Umowa B2B – czyli business to business – jest zawierana między dwiema firmami. Mogą to być spółki lub jednoosobowe działalności gospodarcze. To nie ma znaczenia. W tym przypadku obie strony umawiają się na dowolne warunki, oczywiście zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Często ten typ nazywany jest samozatrudnieniem. Wiele osób świadczy bowiem usługi na rzecz jednego podmiotu. Nie jest to jednak stosunek pracy.

Jaki jest w tym przypadku koszt pracodawcy – a tak naprawdę firmy, na której rzecz są świadczone usługi?

Przykładowo:


W przypadku umowy B2B, umawiasz się z wykonawcą na 10 000 zł brutto. To całkowity koszt, który ponosisz. Podatek dochodowy, składki ZUS i wszystkie inne koszty są po stronie firmy, która wykonuje usługi. Również ona wystawia Ci fakturę, a Ty ją po prostu opłacasz.

W umowie B2B możesz zamieścić dodatkowe benefity, np. usługi medyczne czy dostęp do prywatnego ubezpieczenia. Jeśli się na to zdecydujesz, będą to dodatkowe koszty.

 

Czy jest możliwe odliczenie kosztów zatrudnienia pracownika?

Tak – wynagrodzenie pracownika należy do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Co jeszcze należy do KUP, jeśli masz pracowników? Zgodnie z prawem możesz odliczyć takie wydatki jak:

Tego typu wydatki są uznawane za koszty uzyskania przychodu w miesiącu, w którym zostały faktycznie poniesione (opłacone).

 

Jaki typ umowy z pracownikiem wybrać?

To, jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu pracownika, zależy przede wszystkim od zawartej umowy. Najniższe koszty dodatkowe (związane ze składkami) poniesiesz w przypadku umów B2B oraz o dzieło.

Jaki typ wybrać? Wszystko zależy od:

Jeśli potrzebujesz tylko chwilowej pomocy lub wsparcia przy konkretnym projekcie – sprawdzą się umowa zlecenia lub o dzieło. Jeżeli z kolei praca ma charakter ciągły, najlepszym rozwiązaniem będzie umowa o pracę.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz nieprawidłowy rodzaj umowy, narażasz się na inspekcję Państwowej Inspekcji Pracy oraz ZUS-u.

 

Podane wyliczenia i kwoty pełnią jedynie funkcję informacyjną i dotyczą standardowego przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W przypadku indywidualnej sytuacji mogą ulec zmianie.

Czytaj także:
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to nie tylko obowiązki
Krok po kroku, jak zatrudnić pracownika z Ukrainy

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Zmiany w kodeksie pracy 2022

Zmiany w kodeksie pracy 2022 – 8 najważniejszych zmian

Dodatkowy urlop opiekuńczy, dłuższy urlop rodzicielski? Co jeszcze zmieni się w kodeksie pracy?

Czytaj więcej
Jak sporządzić korektę listy płac

Korekta listy płac – kiedy i jak ją sporządzić?

W jakich sytuacjach i jak sporządzić korektę listy płac?

Czytaj więcej
Kontrola PIP w Twojej firmie

Kontrola PIP w firmie – co sprawdza i jak się do niej przygotować?

Bądź gotowy/a, gdy do drzwi Twojej firmy zapuka PIP.

Czytaj więcej