Zakup na raty a faktura na firmę i rozliczenie VAT

Jednym z benefitów prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość wliczania części zakupów środków trwałych – ale tylko tych ściśle związanych z prowadzeniem działalności – w koszty uzyskania przychodu. Czy jednak w każdej sytuacji możemy obniżyć w ten sposób podatek dochodowy oraz VAT? Dowiedz się, jak wygląda zakup na raty na firmę i czy nie jest on obwarowany dodatkowymi obostrzeniami.
Spis treści:


Trend, w którym sklepy wydają się preferować klientów indywidualnych, oferując im wiele form sprzedaży ratalnej, wyraźnie zmienił się w ostatnich latach. Coraz więcej sprzedawców z równą uwagą zabiega o klienta biznesowego, co o indywidualnego. O wiele częściej zobaczymy więc napis “raty 0%” przy ofercie dla biznesu. Skąd wynika ta zmiana?

Wiele sklepów internetowych oraz marketplace’ów korzysta z usług zewnętrznych dostawców finansowania, takich jak PragmaGO. Dzięki nim możliwy jest trójstronny układ, w ramach którego klient biznesowy dokonuje zakupów w danym sklepie, a dostawca finansowania przekazuje środki sprzedawcy. Efekt? Klient może dokonać odroczenia płatności lub skorzystać z wygodnych rat dla biznesu. 

Na takim układzie zyskuje każda ze stron. Dostawca rozwiązania finansowego zarabia na wdrożeniu i obsłudze swojego produktu. Sklepy lub platformy sprzedażowe zyskują przewagę konkurencyjną i poszerzają ofertę. Na końcu wygrywa klient, który otrzymuje kolejną metodę płatności. Dzięki niej może maksymalnie elastycznie dokonywać zakupów firmowych.





Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy kupujesz jako osoba fizyczna, pamiętaj, że możliwość dokonania zakupu na raty istnieje zawsze, gdy na taką formę transakcji zgodzą się biorące w niej udział strony. W końcu kupowanie sprzętu czy towaru w dużym markecie to tylko jedna sytuacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozłożyć na raty płatność za usługę czy materiały produkcyjne – zwłaszcza, jeśli robisz interesy z dobrze znanym Ci dostawcą.

O tym warto wiedzieć:


  • jak odzyskać pieniądze od zagranicznego kontrahenta?

    Jak odzyskać pieniądze od zagranicznego kontrahenta?


    Co zrobić, gdy kontrahent z zagranicy nie płaci w terminie? Jak uzyskać spłatę, a przy tym nie zrujnować relacji biznesowych?
    Więcej: Jak odzyskać pieniądze od zagranicznego kontrahenta?
  • odroczenie płatności składek ZUS załatwisz na platformie eZUS

    Odroczenie płatności składek ZUS


    Poznaj dwie metody odroczenia terminu płatności składek ZUS!
    Więcej: Odroczenie płatności składek ZUS
  • KSeF czym jest

    Krajowy system e-Faktur – co to jest i na czym polega?


    Co to jest KSeF? Co zmieni i kiedy zostanie wprowadzony?
    Więcej: Krajowy system e-Faktur – co to jest i na czym polega?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.