Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Jak wykorzystać przeterminowane faktury i poprawić płynność finansową?

Dodane: 14 listopada 2016

Po długofalowym okresie dobrze układającej się współpracy, jeden ze stałych odbiorców naszych produktów lub usług, oświadcza, że nie będzie w stanie opłacić faktury w terminie. Brzmi znajomo? W obliczu postępującego spowolnienia gospodarczego, polscy przedsiębiorcy, coraz częściej spotykają się z takimi sytuacjami. Przeterminowane faktury stają się dla nich codziennością. Pojawia się wówczas dylemat, co zrobić?
 

Spis treści:

 

Nie robić nic czy zacząć działać i odzyskać środki z przeterminowanych faktur?

 
Niejednokrotnie, nie robią nic, obawiając się pogorszenia relacji z odbiorcą. Uznają, że lepiej nie podejmować radykalnych kroków i po prostu poczekać na uregulowanie należności. Postępując w ten sposób wystawiają jednak na próbę płynność finansową własnej firmy. Nie wiadomo, jak długo trzeba będzie czekać na spłatę i ilu jeszcze odbiorców zachowa się w ten sposób. Takie postępowanie może okazać się więc ryzykowne, ale nic straconego. Na rynku dostępne są usługi, które z powodzeniem mogą zapobiec takim problemom – wśród nich jest faktoring wymagalnościowy. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie narażamy się na pogorszenie relacji z partnerami biznesowymi. Jak taka usługa wygląda w praktyce?
 

Faktoring wymagalnościowy sposobem na przeterminowane faktury

 
Faktoring zazwyczaj kojarzy się z finansowaniem faktur, których termin spłaty jeszcze nie minął. Faktoring wymagalnościowy zajmuje się natomiast obsługą należności już wymagalnych. Co ważne, do takiego finansowania można zgłosić nawet pojedynczy kontrakt czy nawet pojedynczą fakturę.  Ten rodzaj faktoringu zapewnia klientowi terminową spłatę z tytułu faktur. Dzięki niemu przedsiębiorcy uzyskują środki finansowe, z których następnie mogą bez zaburzeń realizować kolejne zamówienia.
 

Zachowaj dobre relacje z partnerami i płynność finansową

 
Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze to, że faktoring wymagalnościowy stanowi zabezpieczenie dla firmy. Ponadto wspiera relacje między dostawcą, a odbiorcą. W sytuacji kiedy kontrahent nie jest w stanie opłacić wystawionej przez nas faktury w terminie, to faktor przejmuje obowiązek jej uregulowania. Odbiorca może wówczas przekazać należność z opóźnieniem, a nasza firma otrzymuje od faktora środki finansowe. Dzięki usłudze faktoringu wymagalnościowego podmioty otrzymują to, co w danej sytuacji jest im niezbędne – jeden czas, a drugi pieniądze. Faktoring zmniejsza zatem ryzyko powstawania konfliktów między kontrahentami i sprawia, że drobne niedociągnięcia nie wypływają negatywnie na relacje partnerów. Dodatkowo dzięki obecności faktora w procesie regulowania należności, nasi odbiorcy czują się bardziej zdyscyplinowani i pojawia się realna szansa, że w przyszłości będą opłacać faktury w terminie.
 

Zobacz także:
Ugoda z dłużnikiem – czemu służy i jak ją zawrzeć?
Nie zawsze możesz sprzedać dług, czyli konsekwencje zakazu cesji

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Zaliczka na podatek dochodowy – czym jest i jak ją obliczyć?

Obowiązek, jakim jest zaliczka na podatek dochodowy, dotyczy wszystkich przedsiębiorców, rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Jak obliczyć jej wysokość i w jakim terminie trzeba ją zapłacić?

Czytaj więcej
Funkcje i istota faktoringu

Funkcje faktoringu

Najważniejszą funkcją faktoringu jest finansowanie. Dowiedz się, jakie inne funkcje może pełnić faktoring. Czy finansowanie to jedyna możliwość jaką oferuje?

Czytaj więcej
Czym jest i jak wygląda faktura uproszczona?

Duplikat faktury – czym jest i jak go wystawić?

Zgubiona faktura lub zniszczona to sytuacje, kiedy możesz poprosić o jej duplikat. Czy są inne przypadki, kiedy możesz o niego prosić? Jak powinien taki dokument wyglądać i czy wpływa na termin płatności?

Czytaj więcej