Jak wykorzystać przeterminowane faktury i poprawić płynność finansową?

Rozwiązania finansowe dla firm
Dodane: 14 listopada 2016

Po długofalowym okresie dobrze układającej się współpracy, jeden ze stałych odbiorców naszych produktów lub usług, oświadcza, że nie będzie w stanie opłacić faktury w terminie. Brzmi znajomo? W obliczu postępującego spowolnienia gospodarczego, polscy przedsiębiorcy, coraz częściej spotykają się z takimi sytuacjami. Przeterminowane faktury stają się dla nich codziennością. Pojawia się wówczas dylemat, co zrobić?

 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Nie robić nic czy zacząć działać i odzyskać środki z przeterminowanych faktur?

Niejednokrotnie, nie robią nic, obawiając się pogorszenia relacji z odbiorcą. Uznają, że lepiej nie podejmować radykalnych kroków i po prostu poczekać na uregulowanie należności. Postępując w ten sposób wystawiają jednak na próbę płynność finansową własnej firmy. Nie wiadomo, jak długo trzeba będzie czekać na spłatę i ilu jeszcze odbiorców zachowa się w ten sposób. Takie postępowanie może okazać się więc ryzykowne, ale nic straconego. Na rynku dostępne są usługi, które z powodzeniem mogą zapobiec takim problemom – wśród nich jest faktoring wymagalnościowy. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie narażamy się na pogorszenie relacji z partnerami biznesowymi. Jak taka usługa wygląda w praktyce?

Sprawdź także!
Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?
Skuteczna windykacja należności, czyli jak odzyskać długi

Faktoring wymagalnościowy sposobem na przeterminowane faktury

Faktoring zazwyczaj kojarzy się z finansowaniem faktur, których termin spłaty jeszcze nie minął. Faktoring wymagalnościowy zajmuje się natomiast obsługą należności już wymagalnych. Co ważne, do takiego finansowania można zgłosić nawet pojedynczy kontrakt czy nawet pojedynczą fakturę.  Ten rodzaj faktoringu zapewnia klientowi terminową spłatę z tytułu faktur. Dzięki niemu przedsiębiorcy uzyskują środki finansowe, z których następnie mogą bez zaburzeń realizować kolejne zamówienia.

 

Zachowaj dobre relacje z partnerami i płynność finansową

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze to, że faktoring wymagalnościowy stanowi zabezpieczenie dla firmy. Ponadto wspiera relacje między dostawcą, a odbiorcą. W sytuacji kiedy kontrahent nie jest w stanie opłacić wystawionej przez nas faktury w terminie, to faktor przejmuje obowiązek jej uregulowania. Odbiorca może wówczas przekazać należność z opóźnieniem, a nasza firma otrzymuje od faktora środki finansowe. Dzięki usłudze faktoringu wymagalnościowego podmioty otrzymują to, co w danej sytuacji jest im niezbędne – jeden czas, a drugi pieniądze. Faktoring zmniejsza zatem ryzyko powstawania konfliktów między kontrahentami i sprawia, że drobne niedociągnięcia nie wypływają negatywnie na relacje partnerów. Dodatkowo dzięki obecności faktora w procesie regulowania należności, nasi odbiorcy czują się bardziej zdyscyplinowani i pojawia się realna szansa, że w przyszłości będą opłacać faktury w terminie.

Czytaj także:
Ugoda z dłużnikiem – czemu służy i jak ją zawrzeć?
Nie zawsze możesz sprzedać dług, czyli konsekwencje zakazu cesji
Monitoring należności sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi dzięki odroczonemu terminowi płatności

Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Faktura z odroczonym terminem płatności to duży problem dla wielu firm. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Czytaj więcej
Faktoring z regresem i bez regresu (pełny i niepełny) - różnice i definicje

Faktoring – z regresem czy bez?

Czym się różni faktoring z regresem od tego bez regresu? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne? Poznaj zalety i wady obu rodzajów faktoringu.

Czytaj więcej
Definicja i rodzaje faktoringu. Wady i zalety usługi faktoringu.

Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Faktoring to usługa, która może pomóc poprawić płynność finansową Twojej firmy. Poznaj rodzaje faktoringu oraz dowiedz się, jakie wady i zalety posiada tego typu rozwiązanie.

Czytaj więcej