Jak wykorzystać przeterminowane faktury i poprawić płynność finansową?

Dodane: 14 listopada 2016

Po długofalowym okresie dobrze układającej się współpracy, jeden ze stałych odbiorców naszych produktów lub usług, oświadcza, że nie będzie w stanie opłacić faktury w terminie. Brzmi znajomo?

 

W obliczu postępującego spowolnienia gospodarczego, polscy przedsiębiorcy, coraz częściej spotykają się z takimi sytuacjami. Stają wówczas przed dylematem, co zrobić? Niejednokrotnie, nie robią nic, obawiając się pogorszenia relacji z odbiorcą. Uznają, że lepiej nie podejmować radykalnych kroków i po prostu poczekać na uregulowanie należności. Postępując w ten sposób wystawiają jednak na próbę płynność finansową własnej firmy. Nie wiadomo, jak długo trzeba będzie czekać na spłatę i ilu jeszcze odbiorców zachowa się w ten sposób. Na rynku dostępne są jednak usługi, które z powodzeniem mogą zapobiec takim problemom – wśród nich jest faktoring wymagalnościowy.

 

Faktoring wymagalnościowy sposobem na przeterminowane faktury

 

Faktoring zazwyczaj kojarzy się z finansowaniem faktur, których termin spłaty jeszcze nie minął. Faktoring wymagalnościowy zajmuje się natomiast obsługą należności już wymagalnych. Co ważne, do takiego finansowania można zgłosić nawet pojedynczy kontrakt czy nawet pojedynczą fakturę.  Ten rodzaj faktoringu zapewnia klientowi terminową spłatę z tytułu faktur. Dzięki niemu przedsiębiorcy uzyskują środki finansowe, z których następnie mogą bez zaburzeń realizować kolejne zamówienia.

 

Zachowaj dobre relacje z partnerami i płynność finansową

 

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze to, że faktoring wymagalnościowy stanowi zabezpieczenie dla firmy. Ponadto wspiera relacje między dostawcą, a odbiorcą. W sytuacji kiedy kontrahent nie jest w stanie opłacić wystawionej przez nas faktury w terminie, to faktor przejmuje obowiązek jej uregulowania. Odbiorca może wówczas przekazać należność z opóźnieniem, a nasza firma otrzymuje od faktora środki finansowe. Dzięki usłudze faktoringu wymagalnościowego podmioty otrzymują to, co w danej sytuacji jest im niezbędne – jeden czas, a drugi pieniądze. Faktoring zmniejsza zatem ryzyko powstawania konfliktów między kontrahentami i sprawia, że drobne niedociągnięcia nie wypływają negatywnie na relacje partnerów. Dodatkowo dzięki obecności faktora w procesie regulowania należności, nasi odbiorcy czują się bardziej zdyscyplinowani i pojawia się realna szansa, że w przyszłości będą opłacać faktury w terminie.

 

Zobacz także:

Ugoda z dłużnikiem – czemu służy i jak ją zawrzeć?

Nie zawsze możesz sprzedać dług, czyli konsekwencje zakazu cesji

 

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Jak księgować faktoring

Jak księgować faktoring?

Księgowanie faktoringu może wydawać się skomplikowaną czynnością. Dzięki nam dowiesz się, jak robić to prawidłowo w zależności od tego, jaki jest to rodzaj usługi.

Czytaj więcej
Jakie są konsekwencje niepłacenia ZUS w terminie

Konsekwencje niepłacenia składek ZUS w terminie

Brakuje Ci gotówki na terminowe opłacanie składek ZUS i obawiasz się konsekwencji? Dowiedz się, czego się spodziewać za opóźnienia w płatnościach oraz jak sobie z nimi radzić!

Czytaj więcej
Split payment a faktoring

Split payment a faktoring

Dowiedz się, jak polskie przedsiębiorstwa radzą sobie z mechanizmem podzielonej płatności (Split Payment) oraz w jaki sposób obowiązkowy MPP wpłynął na usługi faktoringowe. Split Payment bez tajemnic!

Czytaj więcej