Jak wykorzystać przeterminowane faktury i poprawić płynność finansową?

Dodane: 14 listopada 2016

Po długofalowym okresie dobrze układającej się współpracy, jeden ze stałych odbiorców naszych produktów lub usług, oświadcza, że nie będzie w stanie opłacić faktury w terminie. Brzmi znajomo? W obliczu postępującego spowolnienia gospodarczego, polscy przedsiębiorcy, coraz częściej spotykają się z takimi sytuacjami. Przeterminowane faktury stają się dla nich codziennością. Pojawia się wówczas dylemat, co zrobić?
 

Spis treści:

 

Nie robić nic czy zacząć działać i odzyskać środki z przeterminowanych faktur?

 
Niejednokrotnie, nie robią nic, obawiając się pogorszenia relacji z odbiorcą. Uznają, że lepiej nie podejmować radykalnych kroków i po prostu poczekać na uregulowanie należności. Postępując w ten sposób wystawiają jednak na próbę płynność finansową własnej firmy. Nie wiadomo, jak długo trzeba będzie czekać na spłatę i ilu jeszcze odbiorców zachowa się w ten sposób. Takie postępowanie może okazać się więc ryzykowne, ale nic straconego. Na rynku dostępne są usługi, które z powodzeniem mogą zapobiec takim problemom – wśród nich jest faktoring wymagalnościowy. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie narażamy się na pogorszenie relacji z partnerami biznesowymi. Jak taka usługa wygląda w praktyce?
 

Faktoring wymagalnościowy sposobem na przeterminowane faktury

 
Faktoring zazwyczaj kojarzy się z finansowaniem faktur, których termin spłaty jeszcze nie minął. Faktoring wymagalnościowy zajmuje się natomiast obsługą należności już wymagalnych. Co ważne, do takiego finansowania można zgłosić nawet pojedynczy kontrakt czy nawet pojedynczą fakturę.  Ten rodzaj faktoringu zapewnia klientowi terminową spłatę z tytułu faktur. Dzięki niemu przedsiębiorcy uzyskują środki finansowe, z których następnie mogą bez zaburzeń realizować kolejne zamówienia.
 

Zachowaj dobre relacje z partnerami i płynność finansową

 
Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze to, że faktoring wymagalnościowy stanowi zabezpieczenie dla firmy. Ponadto wspiera relacje między dostawcą, a odbiorcą. W sytuacji kiedy kontrahent nie jest w stanie opłacić wystawionej przez nas faktury w terminie, to faktor przejmuje obowiązek jej uregulowania. Odbiorca może wówczas przekazać należność z opóźnieniem, a nasza firma otrzymuje od faktora środki finansowe. Dzięki usłudze faktoringu wymagalnościowego podmioty otrzymują to, co w danej sytuacji jest im niezbędne – jeden czas, a drugi pieniądze. Faktoring zmniejsza zatem ryzyko powstawania konfliktów między kontrahentami i sprawia, że drobne niedociągnięcia nie wypływają negatywnie na relacje partnerów. Dodatkowo dzięki obecności faktora w procesie regulowania należności, nasi odbiorcy czują się bardziej zdyscyplinowani i pojawia się realna szansa, że w przyszłości będą opłacać faktury w terminie.
 

Zobacz także:
Ugoda z dłużnikiem – czemu służy i jak ją zawrzeć?
Nie zawsze możesz sprzedać dług, czyli konsekwencje zakazu cesji

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Strony umowy faktoringowej - faktor, faktorant i odbiorca

Faktor, faktorant i odbiorca – strony umowy faktoringu

Planujesz skorzystać z usługi faktoringu? Zanim podpiszesz umowę, poznaj strony biorące udział w transakcji. Dowiedz się, kim są faktor, faktorant i odbiorca.

Czytaj więcej
Różnice między faktoringiem a leasingiem

Faktoring a leasing

Faktoring i leasing to usługi, które umożliwiają pozyskanie środków na pokrycie zobowiązań. Dowiedz się, czym różnią się te usługi i jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy!

Czytaj więcej
Zakupy firmowe na raty a VAT

Zakup na raty a faktura na firmę i rozliczenie VAT

Zakupy na raty to rozwiązanie wybierane nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez wiele firm. Dowiedz się, czy każdy zakup można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Czytaj więcej